وام جدید مسکن متناسب با درآمد خانواده‌ها نیست

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: وام خرید مسکن باید متناسب با درآمدها باشد تا خانوارها بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو اقتصاد، فرشید پورحاجت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افزایش وام ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم، می‌تواند در بحث رونق ساخت و ساز مسکن در کشور تأثیرگذار باشد، افزود: علی رغم اینکه در چهار سال گذشته، شرایط اقتصادی مملکت مناسب نبوده و یک حباب بسیار بزرگی در حوزه مسکن شکل گرفت، همینطور قیمت مسکن به تاسی از اقتصاد کلان کشور افزایش یافت به طور کلی تسهیلاتی که در حوزه مسکن جاری و ساری بود، کارایی خود را از دست داد.

وی همچنین اظهار داشت: چهار سال پیش تسهیلات خرید مسکن ۶۰ میلیون تومان بود که اکنون به صورت زوجین، به ۲۰۰ میلیون تومان تبدیل شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: جدا از این وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله نیز پرداخت می‌شد که سقف این وام هم تا ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: متأسفانه شورای پول و اعتبار خیلی دیر نسبت به افزایش سقف تسهیلات در حوزه مسکن اقدام کرده است.

پورحاجت تصریح کرد: این تسهیلات باید به صورت شناور و متناسب با بازار مسکن برای مردم تأمین شود تا فشار چندانی به خریداران مسکن ایجاد نشود.

وی ادامه داد: اگر طی این چهار سال سقف تسهیلات افزایش پیدا می‌کرد شاید شرایطی که امروز برای خانوارها برای خرید مسکن ایجاد شده به این سختی نبود.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: یک سال گذشته به کرار به عنوان یک نهاد صنفی چه با شورای پول و اعتبار، چه با دفتر رئیس جمهور و چه بانک مرکزی اعلام شده که پرداخت تسهیلات در حوزه مدنظر باید تقویت شود در ضمن، این خط اعتباری می‌بایست در حوزه تولید مسکن صورت گیرد و پس از ورود به بازار مسکن به صورت کاملاً فروش اقساطی به مردم واگذار شود.

وی افزود: چیزی که اکنون بانک مسکن و شورای پول و اعتبار اعلام کرده از محل اوراق تسه است، به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار باید تجدید نظر اساسی در بحث ریت بانکی این تسهیلات داشته باشد؛ چرا که به صورت واقعی بین ۲۰ تا ۲۱ درصد هزینه تمام شده پول برای مردم است.

پورحاجت بیان داشت: این هزینه در شرایط سخت اقتصادی فعلی بسیار برای خانوارها سنگین است.

وی گفت: اقساطی که در حال حاضر برای بازپرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده بسیار سنگین است برای مثال یک خانوار در تهران ماهیانه به طور متوسط چهار میلیون تومان باید برای بازپرداخت اقساط وام کنار بگذارد که از توان خانوار خارج است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن افزود: زمانی می‌توان گفت این وام کارایی لازم را دارد که با در آمدهای خانوارها سازگاری داشته باشد به نظر می‌رسد این سازگاری در شرایط حاضر وجود ندارد.

وی یادآور شد: برای ایجاد این همخوانی سه راه وجود دارد نخست افزایش حقوق و دستمزد، دوم کاهش سود بانکی اوراق تسه و سوم طولانی کردن دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات است.

کد خبر 4809411

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha