توصیه‌های رئیس فدراسیون کوهنوردی برای گریز از خطرات سقوط بهمن

رئیس فدراسیون کوهنوردی با تاکید بر اینکه این فدراسیون نسبت به همه افرادی که اقدام به کوهنوردی می‌کنند، مسئولیتی ندارد توصیه‌هایی برای گریز از خطرات احتمالی آن و به خصوص سقوط بهمن ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، از جمله بلایای طبیعی که در مناطق کوهستانی و فصل سرما روی می دهد و منجر به مرگ افراد هم می شود، سقوط بهمن است. کما اینکه این حادثه دو هفته پیش در کوه‌های توچال تهران منجر به مرگ یک نفر شد.

این در حالی است که افراد مختلفی که اقدام به کوهنوردی در فصل سرما می کنند، می توانند با لحاظ کردن نکات ایمنی لازم خطر سقوط بهمن و مواجه شدن با آن را برای خود به حداقل برسانند. رئیس فدراسیون کوهنوردی اگرچه تاکید دارد این فدراسیون نسبت به همه افرادی که به دل کوه می زنند و حفظ جان آنها، مسئولیتی ندارد اما در عین حال بر رعایت این توصیه ها توسط کوهنوردان عادی و گردشگران تاکید دارد.

رضا زارعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه فدراسیون کوهنوردی برای نیروهای خود دوره های آموزشی ویژه بهمن شناسی و چگونگی در امان ماندن از خطرات آن را برگزار می کند، خاطرنشان کرد: کوهستان در فصل سرما و گرما خطرات خاص خود را دارد. در ماه های زمستانی و برفی این خطرات شامل مواردی است که یکی از مهمترین آنها سقوط بهمن است. در دوره های آموزشی که برگزار می کنیم، افراد شرکت کننده با جنس برف و ابزارهای آن آشنا می شوند.

وی با تاکید بر اینکه خیلی از افراد به صورت تفننی اقدام به کوهنوردی می کنند، ادامه داد: این افراد جزو گردشگران به حساب می آیند. فدراسیون کوهنوردی در قبال همه و از جمله این افراد مسئولیتی ندارد اما همواره توصیه های خود را داشته است تا با لحاظ کردن آنها احتمال مواجه با سقوط بهمن و خطرات آن را به حداقل ممکن برسانند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی توصیه های موردنظر در این زمینه را اینگونه برشمرد: اول اینکه افراد باید به توصیه های هواشناسی و سازمان امداد و نجات توجه لازم را داشته باشند. موضوع مهم دیگر اینکه آنها حداقل ۴۸ ساعت پس از بارش برف باید از صعود به ارتفاعات اجتناب کنند. موضوع سوم اینکه هنگام صعود به تابلوهای خطر که در مسیرهای مختلف کوهستانی تعبیه شده، توجه لازم را داشته باشند.

زارعی با بیان اینکه افراد باید در قالب تیم هایی با بیش از ۲ نفر اقدام به کوهنوردی کنند، یادآور شد: دیگر اینکه آنها باید خانواده و تیم های امداد رسانی را در جریان مسیر تردد خود قرار دهند. این دو موضوع کمک می کند که در صورت بروز حادثه، روند امداد رسانی بهتر و سریعتر انجام شود.

وی دیگر توصیه های موردنظر برای مواجه نشدن با خطرات صعود به ارتفاعات به خصوص در فصل سرما را اینگونه عنوان کرد: افراد مسیرهای عمومی را برای تردد و صعود انتخاب کرده و از ورود به مسیرهای ناشناخته اجتناب کنند. در واقع به هیچ وجه نبای مسیرهای میانبر انتخاب شود. همچنین افراد صبح زود را برای صعود به ارتفاعات انتخاب کنند چون در این ساعت به خاطر سرمای بیشتر احتمال سقوط بهمن کمتر است. دیگر اینکه تا چند ساعت در مسیری که دچار سقوط بهمن شده، تردد نشود چون احتمال تکرار آن وجود دارد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی با تاکید موردتوجه قرار گرفتن این ۸ توصیه توسط کسانی که قصد صعود به ارتفاعات را دارند به این پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «فدراسیون شما خدمات امدادی برای کسانی که در ارتفاعات دچار حادثه می شوند، دارد؟»، پاسخ منفی داد و گفت: فدراسیون کوهنوردی اجازه فعالیت امدادی ندارد. فعالیت امدادی کوهستان مانند شهری باید با مجوز لازم انجام شود اما نمایندگان ما در کنار نمایندگان نهادی مانند هلال احمر درستاد پیشگیری از حوادث فعال هستند.

کد خبر 4815623

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =