پوشش۹۳۰ روستا گیلان در قالب طرح همگام با کشاورز

رشت- مسئول بسیج مهندسین کشاورزی گیلان با اشاره به پوشش۹۳۰ روستا گیلان در قالب طرح همگام با کشاورز در سال ۹۸، گفت: خودکفایی هدف اصلی است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی مرادی پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم شکرگزاری برداشت برنج در سالن اجتماعات ناجا رشت هدف برگزاری از طرح بسیج همگام با کشاورز خودکفایی در این محصول استراتژیک عنوان و اظهار کرد: این طرح برای اولین بار با ۳۰۰ مربی و ۶ هزار کشاورز، با هدف خودکفایی در برنج و با تشکیل میز تخصصی برنج آغاز شده است.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی گیلان در تشریح عوامل اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز گفت: از بین ۳ هزار مهندس بیکار، ۳۰۰ مهندس بسیجی بیکار تحت آموزش قرار گرفتند و کار خود را در روستاها ابتدا با آشنایی و ارتباط با دهیاران آغاز کردند.

وی با تاکید بر افزایش تولید و عملکرد این طرح، ادامه داد: بر اساس این طرح اقداماتی نظیر ترویج و آموزش، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان، شناسایی کشاورزان آموزش پذیر، توصیه‌های کودی، نیاز سنجی و تشویق کشاورزان برای استفاده از بذر گواهی شده و غیره توسط مهندسین کشاورزی انجام شده است.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی گیلان تصریح کرد: عمل به توصیه‌های تغذیه‌ای و کودی منجر به کاهش طول رشد، تسریع در برداشت و کاهش مصرف آب در کشاورزی می‌شود که استفاده از اساتید مجرب، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای مربیگری در این امر بسیار مؤثر است.

مرادی با اشاره به طرح زنجیره‌ای زارع، شالیکوبی و مصرف کننده که سال گذشته توسط بسیج سازمان مهندسین کشاورزی ایجاد شد، افزود: در سال ۹۸ تعداد مربیان به ۴۷۵ نفر، ۹۳۰ روستا و با ۱۴ هزار کشاورز افزایش یافت و موظف هستیم تا سال ۱۴۰۰ تمام روستاهای استان را تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز قرار دهیم.

وی در ادامه به افزایش عملکرد کشاورزانی که توصیه‌های مهندسین را رعایت و آزمون خاک را اجرا کرده اند نیز اشاره کرد و گفت: امسال ۴۵۰ تن به میزان تولید اضافه و ۱۶۵۰ تن بذر آماده تحویل به کشاورزان داریم.

ابلاغ بیمه حوادث روستاییان از هفته آینده

مدیرکل امور روستایی و عشایر استانداری گیلان با بیان اینکه از امسال ارتقای درآمد روستاییان انجام می‌شود، اظهار کرد: روستاییان برای تولیدات دیگر نظیر گیاهان دارویی، پرورش ماهی، اردک و سایر موارد هدایت می‌کنیم.

یاور پیر علایی با تأکید بر لزوم تشویق کشاورزان برای حضور در نمایشگاه توانمندی‌هایی روستاییان گیلان، گفت: این نمایشگاه چهاردهم تا شانزدهم اسفندماه سال جاری جهت ارائه توانایی‌ها، تولیدات، بازاریابی کشاورزان و بویژه منجر به معرفی آئین و سنت‌های محلی استان گیلان می‌شود.

وی با بیان اینکه گیلان دارای هزار و ۸۳۲ دهیار و بیش از ۶ هزار عضو شورا، ۲۱۸ کارشناس مالی و فنی در روستاها است، تصریح کرد: امسال برای اولین بار ۱۸ دوره تخصصی در هفت شهرستان استان گیلان برگزار شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان با تاکید بر اینکه اراضی زراعی این استان با تغییر کاربری رو به نابودی است، افزود: گیلان دارای دو هزار و ۵۰۰ روستا است و روستاییان تغییر کاربری اراضی‌ها را اطلاع دهند.

پیرعلایی ادامه داد: شناسایی و آموزش بانوان کارآفرین روستایی و سرمایه گذاری و تسهیلات در جذب گردشگر برای روستاییان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بیمه حوادث روستاییان از هفته‌های آینده ابلاغ می‌شود، گفت: روستاییان با یک حق بیمه خیلی ناچیز می‌توانند در مقابل تمام حوادث غیر مترقبه مزارع و منازل خود را بیمه کنند.

کد خبر 4827251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =