وضعیت پرداخت مالیات پزشکان/ آخرین مهلت نصب کارتخوان

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تأکید بر اینکه جامعه پزشکی فرار مالیاتی نداشته است، گفت: مالیات مبنای قانونی و حقوقی دارد که باید پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در اولین نشست رؤسا و معاونین حوزه ستادی با رؤسا و معاونین نظام پزشکی‌های قطب مرکزی کشور با اشاره به حرف‌هایی که با هدف تخریب جامعه پزشکی در خصوص فرار مالیاتی مطرح شده بود، افزود: حرف‌هایی که با جهت‌گیری خاص در مورد فرار مالیاتی پزشکان با رقمی معادل ۷ هزار میلیارد تومان مطرح شد به هیچ عنوان صحیح نبود؛ بلکه هدف آن آسیب به سرمایه‌های اجتماعی و از بین بردن اعتماد بین مردم و پزشکان بود.

وی با تأکید بر اینکه جامعه پزشکی همواره در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کرده است، ادامه داد: کمک‌های پزشکی دوران جنگ و شهدای آن زمان خود گویای رشادت‌های پزشکان است و جامعه پزشکی در تمامی بحران‌ها همواره در خدمت به مردم پیش قدم بوده است.

ظفرقندی با بیان اینکه در حفظ این سرمایه‌های اجتماعی باید کوشا باشیم، افزود: قوانین مالیاتی که در آبان ماه به جامعه پزشکی ابلاغ شد مباحث زیادی را در پی داشت، ضمن آنکه معتقدیم مالیات اصلی است که مبنای قانونی و حقوقی داشته که باید پرداخت شود اما رعایت سه اصل عدالت، شفافیت و احترام در اخذ آن الزامی است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: سعی کردیم تمام اطلاع‌رسانی‌های لازم را به جامعه پزشکی انجام دهیم تا همکاران در اثر حجم کاری بالا و به دلیل بی‌اطلاعی دچار ضرر و آسیب نشوند و همواره به سازمان امور مالیاتی اعلام نمودیم که باید سه اصل عدالت، شفافیت و احترام در اخذ مالیات مورد توجه باشد تا بتوانیم تعامل لازم را با یکدیگر داشته باشیم.

ظفرقندی اظهار کرد: پس از جلسات متعدد با مسئولان سازمان امور مالیاتی به نقاط مثبتی رسیدیم و یکی از بهترین عملکردها در این حوزه انعقاد تفاهم نامه مالیاتی و تمدید مهلت ثبت کارتخوان تا آخر بهمن برای جامعه پزشکی بود.

وی گفت: در خصوص بخشودگی جرائم و ماده ۱۶۹ نیز بحث‌ها و بررسی‌های لازم با سازمان امور مالیاتی انجام شد تا آسیب و ضرری به جامعه پزشکی وارد نشود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی بیان کرد: در جلسه با وزیر اقتصاد نیز به جوسازی علیه جامعه پزشکی اشاره کرده و گفتیم که بحث فرار مالیاتی پزشکان با واقعیت فاصله دارد.

وی اضافه کرد: معتقدیم اگر مالیات رشد داشته اما درآمد و تعرفه‌ها افزایشی نداشته باشد، حاصل آن تعطیلی، رکود و کاهش کیفیت خدمات درمانی خواهد بود زیرا مالیات با تعرفه و درآمد عجین است.

ظفرقندی با اشاره به اینکه رشد مالیات سبب کاهش درآمد بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی شده است، خاطرنشان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی کرمان ۹۰ نفر از اعضای هیأت علمی از تمام وقتی خارج شده و در دانشگاه گیلان نیز ۷۰ نفر این کار را انجام داده‌اند و طبق محاسبات حدود ۲۵ درصد شاهد کاهش درآمد بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به دلیل رشد مالیات‌ها بوده‌ایم و این خود به ضرر سازمان امور مالیاتی است.

وی یادآور شد: وقتی ۳۵ درصد مالیات برای پزشک تعیین می‌شود و در ازای ۱۰۰ میلیون تومان کارکرد او تنها ۱۶ میلیون به پزشک پرداخت می‌شود؛ طبیعی است که دیگر نمی‌تواند کار کند و مستهلک شده و از چرخه تمام وقتی خارج می‌شود. بنابراین باید عدالت مالیاتی رعایت شود تا انگیزه کافی برای کارکرد پزشکان وجود داشته باشد.

کد خبر 4849320

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha