انقلاب ایران به دنبال قطع دست مستکبران از جهان اسلام است

نویسنده کتاب «ایران، دین و تمدن» ضمن تحلیل نقش ایرانیان در درخشش تمدن اسلامی و پیشبرد علوم مختلف به ایده امروز ایران در محو کردن سلطه استکبار بر جهان اسلام پرداخته است.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «ایران دین و حضاره» یا «ایران، دین و تمدن» نوشته دکتر نورالدین بولحیه در ۴۷۰ صفحه توسط مؤسسه العرفان و الثقافه الاسلامیه در الجزایر منتشر شد. این کتاب باید در برنامه ترجمه به فارسی قرار گیرد. نویسنده این کتاب در جهان عرب به تمجید بی سابقه‌ای از ایران و تمدنش پرداخته است و علیرغم تمام تبلیغ‌های وهابیون و گروهک‌های ترورسیتی تکفیری بر تکفیر شیعیان و خارج بودن ما ایرانیان از مسیر اسلام، این نویسنده توانسته به خوبی خدمات ایرانیان به اسلام و ارزش‌های اسلامی را واکاوی و تحلیل کند.

نویسنده این کتاب یعنی نورالدین بولحیه استاد دانشگاه شهر باتنه است و سفرهایی را نیز به ایران داشته. او توانسته یک تنه و بدون حمایت خاصی از سوی ایران، به مقابله با جنگ نرم رسانه‌ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران برود. در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «این کتاب که اولین جزء از زنجیره مباحث ما درباره ایران است به دو جنبه مهم از تاریخ و واقعیت ایران می‌پردازد.

اول: ایرانیان از ابتدای فتح اولیه مسلمان‌اند و به اندازه سر مویی از اسلام فاصله نگرفته‌اند، آنان همانگونه که پیامبر اکرم (ص) خبر داده، در اسلام خود صادق بوده‌اند و برخلاف گفته غرض ورزان، نه با تحریف احکام، بر علیه اسلام توطئه کرده و نه با اعلام جنگ، به مسلمانان خیانت کرده‌اند.

در این کتاب بسیاری از دلایل و شواهد را بر این مطلب ارائه کردیم؛ از اهتمام تاریخی و فعلی آنان بر قرائت، تفسیر و پیاده سازی قرآن در تمامی جنبه‌های زندگی تا همت گماشتن به حفظ سنت پیامبر گرامی اسلام، همان گونه‌ای که به دستشان رسیده بود، به همین علت آنها هم به باورهای اسلامی ایمان دارند و هم به اجرای احکام آن پای‌بندند و هم به ارزش‌های اخلاقی، معنوی و تمدنی آن در حد توان آراسته شده‌اند.

دوم: تمسک ایرانیان به دین خود خواهانه نیست و آن را در انحصار خود قرار نداده‌اند، بلکه از همان قرن اول تمام ابزارها و وسایل را در خدمت اسلام و مسلمانان به کار گرفته‌اند و سرزمینشان منبع تمام دانشهای اسلام و محل تدریس و تألیف آن بوده است. بزرگترین تفسیرهای قرآن، بیشترین مجامع حدیثی و برترین کتب اعتقادی، فقهی، اخلاقی، عرفانی، علوم عقلی و جهان شناسی در این سرزمین پدیدار شده است.

در این سرزمین مدارسی بوده که علما و دانشمندان بزرگ را پرورش داده که نسل‌های بسیاری از مسلمانان در محضرشان شاگردی کرده‌اند؛ همان کسانی که اسلام به دست آنان استقرار یافته و هدایت الهی در هر زمان متناسب با شرایط و مقتضیات، جامه عمل به تن کرده و به سراسر زمین راه یافته است. در این کتاب تلاش کردیم دکترین ایران در زمان حال را که ادامه همان راه و روش سابق و درخدمت به اسلام است، تبیین کنیم.

این طرح تلاش می‌کند از تمامی عبرت‌های تاریخی بهره گرفته، تا دولتی اسلامی و قوی پایه‌ریزی کند تا ارزش‌های اسلامی را به طور حقیقی و واقعی به دور از تحریف‌هایی که در طول تاریخ به آن دچار شده تحقق بخشد. همچنین تلاش کردیم تا با بررسی این دکترین، تمامی شبهه‌هایی را که توسط غرض ورزان مطرح می‌شود، باطل کنیم، همان شبهه‌هایی که بر مبنای آن از ایران، دولتی در حال دشمنی با اسلام و نه خدمت‌گزار آن جلوه داده‌اند. مستند ما در این بررسی گفته‌های رهبران فکری این اندیشه، با مراجعه به کتاب‌ها و اظهار نظرهای مختلف شان بوده است.»

نویسنده در ادامه در معرفی فصول هفتگانه کتاب این گونه نوشته است:

۱- ایران و قرآن کریم: در این فصل از تعلق خاطر ایرانیان به قرائت، حفظ تدبر و تفسیر قرآن کریم یاد شده است و به تفصیل این شبهه مغرضانه که تصور می‌شود ایرانیان قرآنی به جز قرآن سایر مسلمانان دارند، پاسخ داده شده است و نیز توضیح دادیم که طرح جدید ایران، چیزی جز تلاش برای تحقق ارزش‌های قرآنی در تمامی عرصه‌های زندگی نیست.

۲- ایران و سنت نبوی: در این فصل مغالطه‌هایی را که مغرضان بکار می‌گیرند تا چهره ایران را مشوه جلوه داده و آن را سرزمین بدعت و گمراهی معرفی کنند، که هیچ رابطه‌ای با سنت رسول الله ندارد؛ باطل کرده و بیان کرده‌ایم که ایران نه تنها در زندگی واقعی خود پای بند به سنت رسول خدا است، بلکه در طول تاریخ خود بزرگترین خدمت‌ها را به رسول خدا کرده و بیشتر کتاب‌های حدیثی، چه در نقل و روایت حدیث و چه از لحاظ فهم و درایت آن از سوی شخصیت‌های بزرگ ایرانی نوشته شده است.

۳- ایران و عقیده اسلامی: در این فصل با دلایل بسیار میزان پایبندی ایرانیان به اعتقادات اسلامی و حمایت و پشتیبانی از آن را بیان کرده‌ایم. از این کشور متکلمان بزرگی برخاسته‌اند که در تمامی جهان اسلام نظیر ندارند. همچنین به شبهه‌های غرض ورزان که تلاش می‌کنند ایران را سرزمین شیطانی معرفی کرده به تکفیر ایرانیان بپردازند، پاسخ داده شده است.

۴- ایران و شریعت اسلامی: در این فصل با دلایل بسیار میزان همت گماشتن ایرانیان به اجرای شریعت اسلامی در سراسر عرصه‌های زندگی بیان شده و بیان کرده‌ایم که طرح فعلی ایرانیان که به خاطر آن جنگ‌ها بر علیه این کشور بپا شده چیزی جز تبلور نظامی اسلامی اجتهادی از منابع مقدس و معصوم نیست. علاوه بر این از میزان اهتمام ایرانیان به خدمتگزاری به احکام دین و نگاشتن کتب فقهی و اصولی بر طبق مذاهب مختلف، سخن به میان آمده است.

۵- ایران و ارزش‌های معنوی: در این فصل، با ارئه دلایل متعدد به بیان این نکته پرداختم که: ایرانیان با التزام به آئین‌های عبادی، با محتوای بلند معنوی آن تا چه حد به اسلام پای بندند و تا چه اندازه به برکت عرفای بزرگ در خدمتگذاری به دین مشارکت داشته‌اند. آنان در تصوف، عرفان و زندگی معنوی کتاب‌های بسیار تألیف کرده‌اند.

۶- ایران و ارزش‌های اخلاقی: در این فصل میزان پایبندی ایرانیان به رفتارهای اخلاقی و انگیزه‌های آنان برای این نوع پایبندی بیان شده است. همچنان که میزان اهتمام طرح تمدنی جدید اسلامی به رشد و باروری این جنبه از حیات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و گسترش آن به تمامی عرصه‌ها مورد توجه قرار گرفته است. و نیز از مشارکت ایرانیان در پایه ریزی علم اخلاق و تألیف کتاب‌ها در این زمینه یاد شده، نقش رهبری ایرانیان در این موضوع به خوبی بیان شده است.

۷- ایران و ارزش‌های تمدنی: در این فصل به بیان میزان پایبندی ایرانیان به تمدن و ارزش‌های مربوط به آن و سابقه آنان در این زمینه پرداخته و بر آن دلایل متعدد اقامه کرده‌ایم. طرح تمدنی ایران برای امت اسلام یک طرح استعماری نیست؛ آنان دنبال سلطه بر جهان اسلام نیستند، بلکه به دنبال طراحی تمدنی پیشرفته هستند که امت اسلام را از وابستگی به بیگانگان نجات داده، زندگی‌شان را بر اساس نظریه تمدنی اسلامی که انبیا به خاطر آن آمده‌اند سامان داده و در سرزمین واقع تحقق بخشد.

اما برای آشنایی هرچه بیشتر ایرانیان با فصول و بحث‌های مختلف کتاب عناوین هر فصل با هر ذکر بخش‌های مختلف در ادامه درج می‌شوند.

ایران و قرآن کریم

۱- تقدیس قرآن کریم و اثر پذیری از آن

۲- اهتمام به تفسیر و علوم قرآن

۳- اهتمام به فعال سازی قرآن کریم در زندگی

۴- اهتمام به پاسخگویی شبهات درباره قرآن کریم

ایران و سنت نبوی

۱- احترام ایرانیان به پیامبر اکرم

۲- اهتمام ایرانیان به سنت پیامبر اکرم

۳- عمل به سنت پیامبر اکرم نزد ایرانیان

ایران و عقاید اسلامی

۱- پای بندی ایرانیان به عقاید اسلامی

الف: پاسخ علمای اهل سنت به دروغ پردازان

ب: روایات تحریف قرآن در کتب اهل سنت

نمونه اول: موضع ایرانیان در مورد اتهام به ام المؤمنین عایشه

نمونه دوم: موضع ایرانیان درباره فیلم اهانت به صحابه

حفظ وحدت اسلامی

پاسداری از مبلغان اسلام

۲- ایرانیان و حمایت از عقاید اسلامی

دانشمندان علم کلام از تهران

دانشمندان علم کلام از نیشابور

دانشمندان علم کلام از اصفهان

دانشمندان علم کلام از شیراز

دانشمندان علم کلام از شهرستان

دانشمندان علم کلام از طوس

ایران و شریعت اسلامی

۱- پایبندی ایرانیان به شریعت اسلامی

۲- خدمت ایرانیان به شریعت اسلامی

ایران و مکاتب اهل سنت

ایران و مکتب تشیع

ایران و ارزش‌های معنوی

الف: اهتمام ایرانیان به شعایر عبادی

۱- اهتمام به نماز و ابعاد معنوی آن

۲- اهتمام به قرائت قرآن و تدبر در آن

۳- اهتمام به ذکر و دعا

۴- اهتمام به حج و زیارت و ابعاد معنوی آن

ب: اهتمام ایرانیان به سلوک معنوی

ج: اهتمام ایرانیان به ذوقیات و معارف عرفانی

۱- نمونه هایی از اهتمام ایرانیان به عرفان در گذشته

۲- نمونه هایی از اهتمام ایرانیان متأخر به عرفان

۳- نمونه هایی از اهتمام رهبران جمهوری اسلامی ایران به عرفان

نخست: ایران و ارزش های اخلاقی

ارزشهای اخلاقی و میراث ایرانیان

۱- میراث فلسفی و اخلاق

۲- میراث دینی و اخلاق

دوم: ارزش های اخلاقی در زندگی ایرانیان

۱- ارزش های اخلاقی در زندگی اجتماعی

الف: مؤسسات دینی و نقش آنها در گسترش ارزش های اخلاقی

ب: مؤسسات اجتماعی و نقش آن در گسترش ارزش های اخلاقی

۲- ارزش‌های اخلاقی در زندگی سیاسی

ایران و ارزشهای تمدنی

نخست: ایران و انفتاح تمدنی

۱- پیشینیان ایرانی و انفتاح تمدنی

۲- متأخران ایرانی و انفتاح تمدنی

دوم: ایران و نو آوری تمدنی

۱- ایرانیان و نو آوری در علوم ادبی و لغت

۲- ایرانیان و نو آوری در علوم عقلی

۳- ایرانیان و نو آوری در دانش جهان شناسی

سوم: ایرانیان و صدور تمدن

چهارم: ایرانیان و گفت‌وگوی تمدنی

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر به مهر ارسال کرده است.

کد خبر 4853109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =