آشنایی با کشور زیبا و دیدنی ترکیه

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه یک کشور آسیایی و اروپایی شناخته می شود که بخش بزرگتر آن در قسمت آسیا و بخش کوچکتر آن در سمت قاره اروپا قرار دارد

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، کشور ترکیه از شمال با دریا سیاه، از غرب با دریای مرمر و اژه و از جنوب با دریای مدیترانه احاطه شده است دو تنگه مهم بسفر و داردانل در اختیار کشور ترکیه می‌باشد. پایتخت ترکیه شهر زیبای آنکار می‌باشد و شهرهای مهم آن می‌توان به استانبول، ازمیر، بورسا، آدانا، آنتالیا و قونیه اشاره کرد. زبان اصلی مردم ترکیه، ترکی استانبولی می‌باشد. واحد پول این کشور لیر ترکیه است. این کشور دارای یک تاریخ غنی از دوره‌های روم، بیزانس و عثمانی می‌باشد. از این دوران‌ها آثار زیادی به جامانده است که شما در سفر با تور ترکیه ارزان می‌توانید از آن‌ها بازدید نمائید.

مساحت و موقعیت جغرافیایی ترکیه

ترکیه با مساحتی بالغ بر ۷۸۳۳۵۶ کیلومتر مربع از شرق به به غرب امتداد یافته است. جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۵ میلیون نفر می‌باشد. ترکیب نژادی این کشور حدود ۷۵ درصد مردم ترک، ۱۸ درصد کرد و حدود ۱۰ درصد سایر اقوام قومی ترکیه می‌باشند.

نقش همسایه کشور ترکیه

ترکیه از شرق و با کشورهای ایران، گرجستان، ارمنستان، نخجوان، در جنوب با سوریه و عراق، از شمال غربی با کشورهای بلغارستان، یونان، همسایه می‌باشد. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین منقاط دنیا، دارای یک موقعیت جغرافیای راهبردی بسیار عالی است. ترکیه گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا محسوب می‌شود و کشور ایران و سایر کشورها از خاک این کشور برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌نمایند.

آب و هوای ترکیه

هر ساله میلیون‌ها گردشگر و توریست به ترکیه سفر می‌کنند. آب و هوای ترکیه نقش به سزایی در جذب گردشگر به این کشور دارد، ولیکن به دلیل اینکه هر منطقه و قسمت ترکیه دارای یک نوع آب و هواست در کل طول سال همواره گردشگران بسیاری در ترکیه دیده می‌شوند. ترکیه توسط کوه‌های بلند و دریاهای آزاد بسیاری احاطه شده است که این امر شگفتی‌های طبیعی این کشور را دوچندان می‌کند. آب و هوای ترکیه بسیار متنوع است که از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره‌ای را شامل می‌شود. قسمت‌های شمالی ترکیه دارای آب و هوای اقیانوسی است در حالیکه قسمت‌های جنوبی آن آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارند و قسمت‌های داخلی نسبتاً خشک و قاره ایست.

دین رسمی کشور ترکیه

مردم ترکیه اکثریت مسلمان می‌باشند که ۸۰ درصد آن‌ها سنی و ۱۹ درصد آن‌ها شیعه هستند. تنها ۰/۲ درصد از جمعیت کشور ترکیه مسیحی و یهودی می‌باشند. شیعیان ترکیه در نزدیکی مرز ایران زندگی می‌کنند و اکثر آن‌ها از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. در کشور ترکیه بر جدایی دین از سیاست تاکید دارند و دولت این کشور یک حکومت سکولار می‌باشد. پیروان دین در کشور ترکیه از مذاهب مختلفی چون، حنفی، شافعی، و پیروان اهل سنت، علویان و سایر ادیان تشکیل شده اند.

آشنایی و بررسی مناطق مهم ترکیه

ترکیه دارای هفت منطقه جغرافیایی مهم می‌باشد که هر کدام از این مناطق شامل استان‌ها و شهرهای متعددی می‌باشند که باهم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

منطقه مارمارا ترکیه

این منطقه بخش شمال غربی کشور می‌باشد که در هر دو قاره آسیا و اروپا را شامل می‌شود. پرجمعیت‌ترین بخش کشور، منطقه‌ی مارمارا می‌باشد شهر بزرگ و محبوب استانبولنیز در این بخش واقع شده است. از دیگر استان‌های منطقه‌ی مارمارا که گردشگران بسیاری را با تور ترکیه لحظه آخری به آن سفر می‌کنند می‌توان به:

· بالیکسیر (Balıkesir)

· بیله‌جک (Bilecik)

· بورسا (Bursa)

· چاناق‌قلعه (Çanakkale)

· سقاریه (Sakarya)

نام برد.

منطقه دریای سیاه

این منطقه بخش کوهستانی کشور ترکیه است که این بخش نیز دارای جمعیت زیادی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین شهرهای این بخش، شهر بندری ترابزوناست. از دیگر استان‌های مهم این بخش می‌توان به:

آماسیه (Amasya)، بارتین (Bartın)، گره‌سون (Giresun)، قسطمونی (Kastamonu)، قره‌بوک (Karabük)، اردو (Ordu)، ریزه (Rize)، سامسون (Samsun)، سینوپ (Sinop)، توقات (Tokat)، ترابزون (Trabzon) و زونگولداغ (Zonguldak) نام برد.

منطقه باستانی اژه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخی و باستانی کشور ترکیه، بخش اژه است. این منطقه شامل آثار به جامانده از دوران یونان باستان می‌باشد که یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری ترکیهنیز محسوب می‌شود. از مهم‌ترین و معروف ترین شهرها و استان‌های بخش اژه می‌توان به:

· افسوس (Ephesus)

· میلتوس (Miletus)

· بدروم

· آیدین (Aydın)

· ازمیر (İzmir)

· مانیسا (Manisa)

· عشاق (Uşak)

· دنیزلی (Denizli)

· کوتاهیه (Kütahya)

· موغله (Muğla)

اشاره کرد.

منطقه مدیترانه ترکیه

این محدوده شامل بخش‌های دریای مدیترانه و محدوده‌ی کوه‌های توروس می‌باشد. این منطقه یک منطقه‌ی کوهستانی و ساحلی از فلات آناتولی است. از مهم‌ترین شهرهای این منطقه که بسیار هم محبوب می‌باشند می‌توان به آنتالیا و آلانیا اشاره کرد. همچنین دیگر استان‌های این منطقه می‌توان از:

· آدانا (Adana)

· آنتالیا (Antalya)

· مرسین (Mersin)

· بوردور (Burdur)

· هاتای (Hatay)

· اسپارتا (Isparta)

· عثمانیه (Osmaniye)

نام برد.

منطقه آناتولی مرکزی و پایتخت کشور ترکیه

منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، مرکز کشور ترکیه می‌توان نام برد. آناتولی مرکزی یک منطقه تاریخی می‌باشد که پایتخت ترکیه شهر آنکارا نیز در این منطقه واقع شده است. شهرهای مهم دیگر ترکیه مانند قونیه، قیصری و کاپادوکیا نیز در این بخش قرار دارند.

از دیگر شهرهای منطقه آناتولی مرکزی می‌توان از:

· چانقری (Çankırı)

· اسکی شهر (Eskişehir)

· قرامان (Karaman)

· سیواس (Sivas)

· یوزگات (Yozgat)

· آکسارای (Aksaray)

· قرقلرایلی (Kırıkkale)

· قرشهر (Kırşehir)

· نوشهر (Nevşehir)

نام برد.

منطقه کردستان ترکیه یا جنوب شرق آناتولی ترکیه

یکی از مناطق مهم ترکیه بخش کرد نشین این کشور می‌باشد که در جنوب شرقی آناتولی قرار دارد و به عنوان کردستان ترکیه شناخته می‌شود. این شهر با عراق و سوریه هم مرز می‌باشد. آناتولی جنوب شرقی جز منطقه‌ی تاریخی بین النهرین و محل اولیه تمدن شهری بوده است. دو میراث جهانی یونسکو نیز در این منطقه قرار دارند.

استان‌های مهم این منطقه می‌توان از:

· ماردین (Mardin)

· شانلی‌اورفه (Şanlıurfa)

· آدیامان (Adıyaman)

· باتمان (Batman)

· دیاربکر (Diyarbakır)

· غازی عینتاب (Gaziantep)

· سیرت (Siirt)

· بتلیس (Bitlis)

· بینگول (Bingöl)

· قهرمان مرعش (Kahramanmaraş)

نام برد.

منطقه آناتولی شرقی کشور ترکیه

این بخش شرقی ترین منطقه ترکیه محسوب می‌شود. این منطقه در گذشته قسمتی از کشور ارمنستان بوده است. در حال حاضر نیز کم‌ترین تراکم جمعیت را دارد. فعالیت اصلی این منطقه کشاورزی و دامداری می‌باشد. شهرها و استان‌های مهم این بخش می‌توان از:

· وان (Van)

· آغری (Ağrı)

· بینگول (Bingöl)

· الازیغ (Elazığ)

· حکاری (Hakkari)

· ایغدیر (Iğdır)

· قارص (Kars)

· تونج‌ایلی (Tunceli)

نام برد.

بازدید از شهرهای اروپایی ترکیه

همان طور که باهم بررسی کردیم کشور ترکیه بین دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. البته بخش بیشتری این کشور در آسیا و تنها ۵ درصد آن در اروپا می‌باشد. بخش اروپایی آن به شدت محبوب می‌باشد و سالانه میزبان گردشگران زیادی در تور ترکیه می‌باشد. تعداد شهرهای اروپایی ترکیه بسیار محدود است ولی با این حال شهرهای معروف و محبوبی می‌باشند. از مهم‌ترین و محبوب ترین شهرهای اروپایی ترکیهمی‌توان به:

· شهر زیبا و بزرگ استانبول

· پایتخت ترکیه آنکارا

· شهر زیبا و ساحلی آنتالیا

· شهر ساحلی مارماریس

· شهر باستانی ازمیر

نام برد. این شهرها بخش بزرگی از صنعت گردشگری ترکیه را تقبل می‌کنند و جز محبوب ترین شهرهای گردشگری ترکیه می‌باشند.

اقتصاد کشور ترکیه در سال ۲۰۲۰

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن می‌باشد و صنعت کشاورزی نقش بسزایی در اقتصاد ترکیه دارد. بخش مهم و تاثیر گذار در اقتصاد این کشور بخش گردشگری می‌باشد که بسیار پیشرفت کرده است و اقتصاد این کشور وابسته به توریست و گردشگران می‌باشد سالانه میلیون‌ها گردشگر به شهرهای ترکیه سفر می‌کنند. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نقش مهم و تاثیر گذاری در بانکداری و حمل و نقل ارتباطات دارد. همچنین این کشور از لحاظ صادرات محصولات کشاورزی، تولیدات صنعت نساجی و… نیز پیشرو می‌باشد.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4879834

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha