وضعیت کاروان ایران ۱۱ ماه بعد از شکل‌گیری/معادله‌ای که به هم خورد

نتیجه ماهها درگیری ورزش ایران در میادین انتخابی المپیک کسب ۵۲ سهمیه بود البته با این شرایط که رشته‌ای مانند فوتبال معادلات را به هم زد و اجازه نداد حساب و کتاب مدیران درست از آب در بیاید.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: از مجموع رویدادهایی که طی سال جاری ورزش ایران و فعالیت‌های آن را شامل شد، حضور در میادین کسب سهمیه برای بازی‌های المپیک مهمترین آنها بود؛ میادینی که تقریباً از اوایل سال اعزام به محل برگزاری آنها در برنامه ورزشکاران و تیم‌های مختلف قرار گرفت و کماکان ادامه خواهد داشت البته در صورتیکه «کرونا» و شیوع و گستردگی ادامه دار آن همچون هفته‌های گذشته منجر به تصمیمات غیرقابل پیش بینی نشود.

شکل گیری کاروان المپیک از ۱۱ ماه پیش
بدون شک مهمترین رویداد ورزشی در سال جاری میلادی (ُسال آینده شمسی) برگزاری سی و دومین دوره بازی‌های المپیک است؛ رویدادهای که ۳ تا ۱۹ مردادماه کانون توجهات ورزش جهان خواهد بود و از جمله ایران که همچون شانزده دوره دیگر، در این دوره نیز شرکت خواهد داشت.

کاروان ورزش ایران وقتی برای شرکت در المپیک توکیو شکل گرفت که نجمه خدمتی از حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین و کسب جایگاه پنجم در مرحله فینال این رقابت‌ها، اولین سهمیه المپیکی ورزش ایران را به دست آورد.

بعد از آن کسب سهمیه توسط دیگر ورزشکاران و تیم‌ها در رشته‌هایی مانند دوومیدانی، کشتی (آزاد و فرنگی)، تیروکمان، بسکتبال، والیبال و … ادامه پیدا کرد تا به امروز که ۱۲ رشته (۱۱ فدراسیون) در فهرست رشته‌های المپیکی قرار گرفته اند.

ثبت یک رکورد برای کاروان ورزش ایران
با توجه به ادامه دار بودن مسابقات گزینشی و توزیع سهمیه‌های المپیک، وضعیت کاروان ایران برای بازی‌های توکیو هنوز نهایی نشده اما تا همین جا هم یک رکورد برای این کاروان ثبت شده است. این رکورد به خاطر حضور همزمان سه رشته در بخش تیمی است؛ اتفاقی که پیش از این و در هیچ یک از ادوار بازی‌های المپیک برای ورزش ایران رخ نداده بود.

بعد از اینکه بسکتبال به عنوان اولین رشته تیمی برای المپیک توکیو صاحب سهمیه شد، والیبال هم موفق شد از حضور در رقابت‌های گزینشی و برای دومین دوره متوالی مجوز ورود به این بازی‌ها را از آن خود کند.

البته پیش از این هم بسکتبال و والیبال ایران تجربه حضور در المپیک را داشتند اما به تنهایی؛ بسکتبال در بازی‌های ۲۰۰۸ پکن شرکت داشت و والیبال هم اولین حضور المپیکی خود را در بازی‌های ۲۰۱۶ ریودوژانیرو رقم زد. در هیچ یک از این دوره بازی‌ها هم کاروان ایران نماینده دیگری در بخش تیمی نداشت.

بدین ترتیب کسب دو سهمیه در بخش تیمی رکوردی برای کاروان ایران به حساب می‌آمد؛ رکوردی که البته با المپیکی شدن تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر پُررنگ تر هم شد. این تیم از حضور در ۵ مرحله رویدادهای تعریف شده برای توزیع امتیاز المپیک، خود را به حد نصاب لازم برای کسب سهمیه رساند و بدین ترتیب برای نخستین بار المپیکی شد.

حساب و کتابی که درست از آب در نیامد
از مجموع ۱۶ دوره‌ای که ورزش ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک - قبل و بعد از انقلاب - شرکت داشته است، کاروان اعزامی به بازی‌های ۱۹۷۶ مونترال بزرگترین کاروان المپیک در تاریخ ورزش ایران به حساب می‌آید. آن کاروان با ۸۸ ورزشکار در ۱۰ رشته تیمی و انفرادی و از جمله فوتبال شکل گرفت. بعد از انقلاب اسلامی - المپیک ۱۹۸۸ سئول به بعد - اما بزرگترین کاروان المپیکی ایران برای بازی‌های ۲۰۱۶ ریو و با ترکیبی ۶۲ نفره تشکیل شد.

مسئولان ورزش ایران امید زیادی داشتند که با المپیکی شدن تیم فوتبال امید و محاسبه ۲۲ سهمیه این تیم، بزرگترین کاروان المپیکی تاریخ ورزش ایران با بیش از ۹۰ ورزشکار داشته باشند اما این تیم با حذف شدن در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک و ناکامی در طلسم شکنی ۴۰ ساله، حساب و کتاب مدیران در این بخش را نقش بر آب کرد.

وضعیت فعلی کاروان ایران؛ ۵۲ سهمیه در ۱۲ رشته
اینگونه پیش بینی شده که بیش از ۱۱ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور عضو کمیته بین المللی المپیک (IOC) برگزار کننده سی و دومین دوره بازی‌های المپیک تابستانی خواهند بود؛ از مجموع این تعداد ورزشکار و تا به امروز ایرانی بودن ۵۲ نفر از آنها و اینکه با پرچم ایران در این آوردگاه شرکت خواهند کرد، مسجل شده است. این در حالی است که طی هفته‌های گذشته خیلی از رقابت‌های گزینشی المپیک به خاطر گستردگی جهانی ویروس کرونا لغو شد و به همین دلیل فرصت تعیین تکلیف از ورزشکاران کشورمان گرفته شد.

در هر صورت اینکه از مجموع ورزشکاران المپیکی شده ایران، ۴۶ نفر از در بخش مردان و ۶ نفر هم در بخش بانوان صاحب سهمیه شده اند.

وضعیت کاروان ورزش ایران از ۱۱ ماه پیش تا به امروز که چهارماه به زمان مقرر برای برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باقی مانده، به این شرح است:

رشته ورزشی ماده / وزن ورزشکار محل کسب سهمیه
دوومیدانی پرتاب دیسک احسان حدادی لیگ جهانی ۲۰۱۹ الماس -قطر
دوومیدانی ۱۰۰ متر سرعت حسن تفتیان لیگ جهانی ۲۰۱۹ الماس- فرانسه
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی زنان نجمه خدمتی جام جهانی ۲۰۱۹ - چین
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی زنان آرمینا صادقیان جام جهانی ۲۰۱۹ - برزیل
تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی زنان هانیه رستمیان قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت زنان فاطمه کرم زاده قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت مردان مهیار صداقت قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی مردان جواد فروغی قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
کشتی آزاد ۵۷- کیلوگرم رضا اطری قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی آزاد ۸۶- کیلوگرم حسن یزدانی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی آزاد ۱۲۵ کیلوگرم یدالله محبی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۶۰- کیلوگرم علیرضا نجاتی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۷۷- کیلوگرم محمدعلی گرایی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۱۳۰- کیلوگرم امیرقاسمی منجزی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
دوچرخه سواری جاده - تایم تریل By Country رنکینگ جهان - جایگاه ۳۹
تیروکمان ریکرو مردان میلاد وزیری قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - تایلند
تکواندو ۵۸- کیلوگرم آرمین هادی پور گرند پری ۲۰۱۹ - مسکو
تکواندو ۶۸- کیلوگرم میرهاشم حسینی گرند پری ۲۰۱۹ - مسکو
شمشیربازی اسلحه سابر مجتبی عابدینی جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر علی پاکدامن جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر محمد رهبری جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر محمد فتوحی جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
بسکتبال ۱۲ نفر تیم مردان جام جهانی ۲۰۱۹ - چین
والیبال ۱۲ نفر تیم مردان گزینشی ۲۰۲۰ المپیک - چین
کاراته ۷۵- کیلوگرم بهمن عسگری لیگ جهانی ۲۰۱۹ - امارات
کاراته ۶۸+ کیلوگرم حمیده عباسعلی لیگ جهانی ۲۰۲۰ - اتریش
کاراته ۸۴+ کیلوگرم سجاد گنج زاده رنکینگ جهانی
کاراته ۵۵- کیلوگرم سارا بهمنیار رنکینگ جهانی
بوکس ۵۷ تا ۵۲ کیلوگرم دانیال شه بخش گزینشی ۲۰۲۰ المپیک - اردن
بوکس ۷۵ تا ۶۹ کیلوگرم سید شاهین موسوی گزینشی ۲۰۲۰ المپیک - اردن

در انتظار سهمیه‌ها و رشته‌های جدید برای المپیک
مدیران ورزش ایران در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با وجود نشست‌های کارشناسی زیادی که برای بررسی وضعیت المپیکی ورزش ایران داشتند تا به امروز پیش بینی شفاف و دقیقی از شرایط احتمالی کاروان و تعداد سهمیه‌های آن نداشته اند - رسانه‌ای نشده است - اما طبق پیگیری خبرنگار مهر در ۱۶ رشته - با محاسبه جداگانه کشتی آزاد و فرنگی- امید به کسب سهمیه وجود دارد.

از این تعداد تا به امروز در ۱۲ رشته کسب سهمیه شده است. وزنه برداری، تنیس روی میز، قایقرانی و شنا رشته‌هایی هستند که در پیش بینی‌های اولیه جزو شانس‌های کسب سهمیه قرار گرفتند اما هنوز تکلیف آنها برای حضور در المپیک روشن نشده است. در رشته‌هایی مانند کشتی آزاد و فرنگی و حتی تکواندو هم امید به کسب سهمیه‌های جدید وجود دارد. سهمیه‌هایی که با دستیابی به آنها، کاروان توکیو حداقل بزرگ‌تر از کاروان ریو خواهد شد. موضوعی که مسئولان ورزش نسبت به آن اطمینان دارند.

کد خبر 4880550

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =