مردم در مبارزه با کرونا در کنار مسئولان باشند

کرمان - این روزها شهرداری کرمان با تمام توان در کنار مدیریت شهری برای سلامت مردم تلاش می‌کند و ضدعفونی شهر کرمان در دستور کار قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شیوع ویروس کرونا در شهر کرمان این روزها نوع فعالیت‌های شهرداری کرمان را در مقایسه باسالهای گذشته در همین ایام تغییر داده و تمام توجه ارکان مختلف شهرداری به سمت ضدعفونی شهر و مهار شیوع ویروس کرونا متمرکز شده است. در این زمینه با شهردار کرمان به گفتگو نشستیم.

تشکیل ستاد بحران در شهرداری کرمان

شهردار کرمان با اشاره به تشکیل ستاد بحران شهرداری کرمان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، از فعالیت شبانه‌روزی واحدهای مختلف شهرداری کرمان در این راستا خبر داد.

سیدمهران عالم‌زاده با بیان این‌که شهرداری کرمان براساس وظایف ذاتی و انسانی خود از همان ابتدای بحران کرونا، فعالیت خود را در زمینۀ گندزدایی و ضدعفونی نقاط مختلف شهر شروع کرد، گفت: از شروع بحران کرونا تاکنون، شهرداری کرمان معابر، اماکن عمومی، بوستان‌ها و پارک‌ها، وسایل تندرستی، وسایل بازی کودکان، بازار بزرگ کرمان، ورودی مراکز درمانی و سایر نقاط مختلف شهر را به‌صورت شبانه‌روزی ضدعفونی کرده است.

وی به ضدعفونی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های درون‌شهری و برون‌شهری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: هم‌چنین پایانۀ مسافربری و ایستگاه‌های اتوبوس شهر، مبلمان شهری، نرده‌ها و پل‌های فلزی عابر پیاده، سرویس‌های بهداشتی، غسالخانه، مزار شهدا وغیره به‌صورت مداوم و در شیفت‌های متوالی، ضدعفونی می‌شود.

شهردار کرمان با اشاره به کمبود امکانات شهرداری برای ضدعفونی تمام نقاط شهر با توجه به وسعت شهر کرمان گفت: برای این مهم از دستگاه‌های اجرایی و نظامی نیز درخواست کمک کردیم و بخش از کار ضدعفونی با همکاری سایر دستگاه‌ها انجام گرفت.

اختصاص بودجه لازم برای ضدعفونی شهر

عالم‌زاده از همکاری شورای اسلامی شهر کرمان با شهرداری در مقابله با شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرمان، علاوه بر تصویب اعتبارات لازم برای ضدعفونی نقاط مختلف شهر، با پیشنهاد شهرداری کرمان مبنی بر تمدید مهلت پرداخت عوارض و بهای حوزۀ ساخت‌وساز سال ۹۸ تا پایان فروردین‌ماه سال ۹۹ و تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و نوسازی تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ موافقت کردند.

وی افزود: هم‌چنین پروانه‌های بهره‌برداری خودروهای تاکسی نیز تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ تمدید شد.

توزیع محلول ضدعفونی‌کننده و برشور اطلاع‌رسانی بین اصناف

شهردار کرمان با بیان این‌که طی روزهای اخیر در دو مرحله ۳۰۰۰ لیتر محلول ضدعفونی‌کننده و بروشورهای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی در رابطه با ویروس کرونا، توسط شهرداری کرمان، بین اصناف و کسبۀ شهر کرمان توزیع شد، گفت: در مرحله اول ۲۰۰۰ لیتر بستۀ محلول ضدعفونی‌کننده و بروشور اطلاع‌رسانی در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بین اصناف خیابان باقدرت و میدان آزادی تا میدان شهدا، با همکاری شهرداری کرمان، مرکز بهداشت، سپاه پاسداران و اصناف توزیع شد.

عالم‌زاده افزود: در مرحلۀ دوم نیز ۱۰۰۰ لیتر محلول ضدعفونی‌کننده و ۲۰۰۰ بروشور اطلاع‌رسانی در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، در میدان شهدا و خیابان‌های ۱۷ شهریور، سرباز و شهید دستغیب، توزیع شد.

اختصاص تابلوهای شهری به آگاه‌سازی مردم در رابطه با ویروس کرونا

شهردار کرمان ادامه داد: هم‌چنین بخش قابل توجهی از تابلوها شهری شامل بیلبوردها و پرتابل‌ها به آگاه‌سازی شهروندان در رابطه با ویروس کرونا اختصاص یافت.

عالم‌زاده افزود: هم‌چنین در طراحی تبلیغات محیطی برای ایام نوروز، بر ماندن مردم در خانه تأکید شده است.

شهردار کرمان به کمبود ماسک نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به کمبود ماسک در شهر کرمان، شهرداری کرمان دوخت ماسک را نیز در دستور کار خود قرار داد.

عالم‌زاده افزود: در این رابطه با مجوز رسمی دانشگاه علوم پزشکی، کارگاه‌های دوخت ماسک در فرهنگ‌سراهای زیرمجموعۀ معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: این ماسک‌ها پس از تولید به دانشگاه علوم پزشکی کرمان تحویل داده می‌شود.

اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی برای تشویق مردم به ماندن در خانه

شهردار کرمان با بیان این مطلب که در چنین شرایطی باید به فکر روحیه شادابی و امید شهروندان نیز باشیم به اقدامات فرهنگی شهرداری کرمان برای تشویق مردم به ماندن در خانه اشاره کرد.

وی گفت: در این زمینه علاوه بر اجرای جشنوارۀ «کرمونی شو» و برگزاری مسابقۀ اینستاگرامی موسیقی، برنامه‌های متنوعی نیز در همین قالب برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است.

عالم‌زاده افزود: هم‌چنین ۲۵ نقطه گردشگری شهر کرمان به‌صورت تور مجازی در سایت‌های شهرداری کرمان به آدرس‌های http://kermooneman.ir/ و https://www.kermancity.ir/ به نمایش گذاشته شده است.

پلمب کارگاه‌های بازیافتی غیرمجاز شهر کرمان

وی از پلمب ۹۹ کارگاه بازیافتی در شهر کرمان توسط شهرداری نیز خبر داد و گفت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت افزایش سلامت شهروندان، با همکاری نیروی انتظامی، کارگاه‌های بازیافتی غیرمجاز شهر کرمان پلمب و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شد.

تعطیلی شب‌بازارها، روزبازارها و دست‌فروشانِ میدان رسالت، هفت‌باغ و محدودۀ شهربازی و سایردست‌فروشانی که به‌صورت پراکنده در سطح شهر حضور داشتند، ازجمله دیگر اقداماتی بود که شهردار کرمان به آن اشاره کرد.

عالم‌زاده هم‌چنین از عدم صدور مجوز برای فعالیت وانت‌بارهای سیار در شهر کرمان خبر داد.

وی گفت: هم‌چنین براساس دستورالعمل ابلاغی، تمام واحدهای تابعۀ شهرداری، اماکن، ساختمان‌ها و وسایل مربوط، به‌صورت مداوم و در ساعات مختلف اداری، ضدعفونی شد.

شهردار کرمان در اختیار قرار دادن ژل‌ها و مایع‌های ضدعفونی، دستکش و ماسک یک‌بار مصرف و تأکید بر لزوم استفاده از آن‌ها در محیط کار به کارکنان و چکاپ روزانۀ همکاران و مراجعان در هنگام ورود به بخش‌های مختلف شهرداری را از دیگر اقدامات دانست و گفت: ایجاد شرایط دورکاری و مرخصی روزانه، به‌ویژه برای همکاران دارای سابقۀ بیماری تنفسی، قلبی و بانوان شاغل، برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا نیز در دستور کار مدیران شهرداری قرار گرفت.

اجرای طرح زوج و فرد تردد خودروها

عالم‌زاده به اجرای طرح زوج و فرد تردد وسایل نقلیه در شهر کرمان هم اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح از شنبه ۲۴ اسفندماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ شروع شده است.

وی افزود: محدودۀ طرح زوج و فرد تردد وسایل نقلیه، از چهارراه کاظمی تا میدان شهدا، خیابان شهید باهنر (ناصریه) و خیابان‌های میرزا رضای کرمانی، شهید اخلاقی (مادر) و شهدا (زریسف)، تا ابتدای خیابان برزو آمیغی، میدان توحید و خیابان تجلی است.

شهردار کرمان در پایان با آرزوی سلامتی برای همگان و تقدیر از کادر پزشکی و درمانی، از تمام مدیران و کارکنان شهرداری کرمان در حوزه‌های مختلف نیز که به‌صورت شبانه‌روزی در رابطه با مقابله با شیوع ویروس کرونا تلاش می‌کنند، تشکر کرد.

کد خبر 4882264

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha