فرهنگ و هنر اصفهان نیازمند تحولی بنیادین است

اصفهان - رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: در سال جهش تولید، فرهنگ و هنر اصفهان چشم به‌راه تازه شدن است تا با شتاب و عُمق بیشتر، اصفهان را دوباره صدرنشین تمدن ایرانی اسلامی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان، محمد قطبی اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در طول حیات خود خرامان خرامان به پیش رفته، در بعضی از عرصه‌ها شکفته و در برخی ورطه‌ها لنگیده است؛ گاه مسیر هموار را پیدا کرده و اسب زین را در آن تاخته و گاه چنان زمین‌گیر شده که حتی خرک لنگ به منزل نرسانده است.

وی افزود: به این همه طُرفه و عُلقه باید وضعیت فرهنگ و هنر اصفهان را افزود که در میدان هنرمندی و هنروری در تارُک ایران درخشیده و تباری پرمایه به‌هم زده است ولی در میدان اثبات خود به کشور و پایتخت نشینان دچار لانه‌ی چند دروازه شده و هر کس سر به‌زیر به راه خود رفته است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با تاکید بر اینکه ادبیات، موسیقی، تئاتر، نگارگری، تجسّم، هنرهای کاربردی و مستظرفه همه و همه با ریشه‌های محکم و ستونی استوار، اصفهان را به سرزمینِ عرش و فرش، سرزمین ترنج و نارنج، سرزمین طاقچه و باغچه، سرزمین خیال و مثال تبدیل کرده است، ابراز داشت: اگرچه هنر اصفهان به نام‌آوران آن شناخته می‌شود ولی در نسل نوخاسته جوان و نوجوان آن رگه‌هایی از بلوغ و ابتکار دیده می‌شود که اگر در مدار لطف قرار گیرد جهش و شتاب آبرومندانه‌ای به هنر ایران اسلامی خواهد بخشید؛ نسلی نو که درک هنریِ سنتی را از اساتید خود آموخته و سبک هنریِ نوین را به اقتضای زمان خَلق خواهد کرد، نسلی که می‌تواند پیوند سنت و مدرن را در آثار خودش عیان کرده و سیمای نوین به سنّت کُهن ببخشد.

غفلت از دریایی از میراث ناملموس و معنوی اصفهان

قطبی با اشاره به اینکه در عرصه‌های موسیقی، نمایش و تجسم این میدان گشوده‌تر و شرایط مهیاتر است چرا که صنایع خلاق و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در این میدان‌ها نفوذ و رسوخ بیشتری دارد، گفت: میراث ناملموس و معنوی اصفهان دریایی است که می‌تواند در قالب و فرم فناوری‌های نوین به جهان پیشکش شود و دیپلماسیِ هنری را بر پایه سنت‌های دیرین و روش‌های نوین رقم بزند.

وی گفت: در سال‌های گذشته که توفیق حضور در این نهاد را داشتم، تعامل شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در تأسیس مرکز رشد فرهنگ، هنر و رسانه حاصل شد، اما هم اکنون به نظر می‌رسد وضعیت فعلی حکایت از سرعت منطقی ندارد و لذا نیازمند شتاب و تاکید بیشتری است تا این مهم به نتیجه برسد.

زیست‌بومِ شرکت‌های خلاق بهترین میدان برای هسته‌های فناور فرهنگی

مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: زیست‌بومِ شرکت‌های خلاق اینک بهترین میدان برای تاختنِ نسل نو و هسته‌های فناور فرهنگی است که با شتاب معقول و حمایت معمول می‌تواند آینده فرهنگ را در این دیارِ پر تبار به سامان کند، بر این اساس آنچه از مدیرکل جدید ارشاد اصفهان انتظار می‌رود حمایت مشفقانه و ایجاد زمینه‌های ظهور و بروز خلاقیت‌های نسل نوخاسته جوان و نوجوان است که بسان باروتِ باران خورده، بوی متصاعد دارد ولی زمینه انفجار ندارد، باید به او میدان داد و معرکه را به او سپرد تا دُرّ و گُهرهای خود را بیرون بریزد و آسمان اصفهان را پر ستاره کند.

وی ادامه داد: فرهنگ و هنر خلاق و دانش بنیان است که می‌تواند در آینده امتداد یافته و گذشته را برای آیندگان به ارمغان بیاورد، تنها و تنها راه استمرار و بقای این همه هنر و مهارت برای آینده، پوشاندن لباسِ فناوری و نوآوری به آن است.

ظرفیتی به وسعت یک نسل نوخاسته در عرصه هنر، فرهنگ و رسانه

قطبی تاکید کرد: الگوهای رایج هسته‌های فناور، شتاب دهنده، مرکز رشد و نوآوری، کارخانه نوآوری، صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، فن بازار و زیست بوم شرکت‌های خلاق در کشور با حمایت بی‌بدیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال گسترش است ولی اصفهان به نسبت جمعیت و پیشتازی خود، از همه ظرفیت‌هایش بهره نبرده و این میدان را برای نسل نوخاسته جوان و نوجوان به ویژه در عرصه‌های هنر، فرهنگ و رسانه فراهم نساخته است.

وی اضافه کرد: در سال جهش تولید، چشم به‌راه تازه شدن فرهنگ و هنر اصفهان هستیم تا با شتاب و عُمق بیشتر، اصفهان را دوباره صدرنشین تمدن ایرانی اسلامی کند.

کد خبر 4910151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =