تراز سطح آب زیرزمینی دشت‌ها بوسیله هوش مصنوعی تعیین می‌شود

سنندج – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: با استفاده از مدل‌های موجک و هوش مصنوعی تراز سطح آب زیرزمینی دشت‌های قروه و دهگلان پیش بینی می‌شود.

کامران خرم در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به موقعیت قرارگیری کشور ایران بر روی کمربند خشک و نیمه‌خشک دنیا و همچنین وضعیت رو به بحران منابع آب کشور، ضرورت مدیریت منابع آب و برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه جهت احیای این منابع هرچه بیش‌تر به چشم می‌خورد.

وی افزود: در این میان استان کردستان که خود تأمین‌کننده آب چهار حوضه آبریز درجه دو سفیدرود، دریاچه ارومیه، مرزی غرب و کرخه می‌باشد، در دهه گذشته روند رو به افت مخازن آب زیرزمینی آن تشدید شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ضمن اشاره به اینکه آبخوان‌های قروه و دهگلان واقع در جنوب شرق استان (حوضه سفیدرود) بزرگ‌ترین آبخوان‌های این استان هستند، ادامه داد: این دو آبخوان منبع اصلی تأمین‌کننده آب دو دشت قروه و دهگلان هستند که به دلیل برداشت بیش‌ازحد تحت تنش قرارگرفته‌اند.

خرم یادآور شد: از این جهت به منظور مدیریت هرچه جامع‌تر این مخازن و به‌کارگیری رویکردهای احیا و تعادل‌بخشی در این محدوده، داشتن چشم‌اندازی قابل‌اطمینان از وضعیت آینده این مخازن می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.

وی بیان کرد: در این راستا مدل‌های هوش مصنوعی مانند AN،ANFIS و GEP که در دهه گذشته محققین بسیاری جهت مدل‌سازی و پیش‌بینی پارامترهای مختلفی ازجمله هیدرولوژیکی به دلیل مزیت کنترل بالای پویایی و غیرخطی بودن این پارامترها بکار گرفته‌اند جهت انجام این پژوهش انتخاب شدند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: در بسیاری از منابع مدل پیش‌پردازش موجک جهت رفع نویز داده‌های سری زمانی و بالا بردن دقت مدل‌های هوش مصنوعی در برآورد مقادیر پیش‌بینی معرفی شده است؛ به همین جهت در این پژوهش مدل پیش‌پردازش موجک با مدل‌های ANN-NAR،ANFIS-SC و GEP ترکیب شد و داده‌های تراز آب زیرزمینی پیزومترها و سری زمانی بارش به‌عنوان ورودی‌های این شش مدل انتخاب شدند.

خرم اظهار داشت: در ادامه مقادیر مفقودی و داده‌های پرت نیز با توجه به ایستگاه‌های مجاور تکمیل شدند، سپس شبکه پیزومتری بهینه جهت انجام مدل‌سازی تراز سطح آب زیرزمینی انتخاب شد.

وی افزود: همچنین پیش‌بینی‌های یک ماه، دو ماه و سه ماه آینده با استفاده از شش مدل ANN-NARX، ANFIS-SC، GEP، WANN-NARX، WANFIS-SC و WGEP صورت گرفت و مقایسه نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که مدل WANN-NARX با مقادیر شاخص‌های خطای RMSE، R۲ و MAPE در بخش تست به ترتیب ۶۵۵/۰، ۸۵۶/۰ و ۰۲۹/۰ به‌عنوان مدل با بالاترین دقت جهت انجام فرآیند پیش‌بینی تراز سطح آب زیرزمینی آبخوان‌های قروه و دهگلان انتخاب شد، که در نهایت نیز نقشه‌های حاصل از این مقادیر پیش‌بینی ترسیم شده و با نقشه مقادیر مشاهداتی مورد مقایسه قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: این طرح تحقیقاتی با مدیر مسئولی جلیل مبارکی، ناظر فنی اسماعیل صادقی و بشرا سروش بعنوان دبیر کمیته تحقیقات، توسط سیاوش گویلی سرباز نخبه شرکت آب منطقه‌ای کردستان بعنوان مجری طرح ارائه شد.

کد خبر 4922338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =