رتبه برتر شدن در کنکور تجربی سخت است یا آسان؟

دست یافتن به رتبه برتر در کنکور تجربی آرزوی بسیاری از داوطلبان است. اما آیا رسیدن به آن دور از ذهن است یا می‌توان با برنامه ریزی به آن دست پیدا کرد؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، رشته تجربی جزو پرطرفدارترین رشته‌های سال‌های گذشته بوده است. در این مقاله قصد داریم عوامل رتبه برتر شدن در کنکور تجربی را بررسی کنیم و ببینیم برای قبولی در رشته‌های گروه پزشکی چه کتابی باید بخوانیم، چه آزمونی شرکت کنیم، چقدر درس بخوانیم، چطور برنامه ریزی کنیم و …. آیا برای رتبه برتر شدن در این رشته پر رقابت نیازی به تهیه فیلم‌های گران قیمت داریم یا نه؟ برای دانستن پاسخ این سوالات مصاحبه‌ای با مهندس مسعود کریمی، مشاور رتبه‌های برتر کنکور ترتیب داده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم اگر دانش آموز این رشته هستید و هدف بزرگ رتبه برتر شدن در کنکور تجربی را در سر دارید، با این مصاحبه جذاب همراه باشید.

مسعود کریمی مشاور رتبه‌های برتر کنکور است. وی در کنکور ۸۹ رتبه برتر را کسب کرده و در دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شد. در کنکور سال ۹۳ هم با کسب رتبه ممتاز کنکور کارشناسی ارشد وارد دانشگاه علم و صنعت تهران شد. او در همه دوره‌های تحصیل جزو موفق‌ترین و برترین دانش آموزان و دانشجویان هم دوره خود بوده است. مسعود کریمی از همان سال ۸۹ خیلی زود دوره‌های مشاوره تحصیلی را پشت سر گذاشت و با تجربیات موفق خود به کار مورد علاقه‌اش یعنی مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی پرداخت.

حالا در یک مصاحبه ساده و صمیمانه و بدون جهت گیری تبلیغاتی به سراغ او رفتیم تا ببینیم برای به دست آوردن رتبه برتر در کنکور تجربی چه باید کرد؟ مهندس مسعود کریمی از سال ۹۰ تاکنون رتبه‌های زیادی را در کنکور تجربی پرورش داده است. ویژگی اصلی کار او بی‌طرفی، مستقل بودن و تبلیغاتی نبودن در کار مشاوره است. این مصاحبه حتماً برای شما مفید است.

آقای کریمی رتبه برتر شدن در کنکور تجربی سخت است یا آسان؟

کنکور تجربی در سال‌های گذشته پررقابت‌ترین امتحان کشور بوده است. حدود هفتصد هزار نفر شرکت‌کننده از مجموع یک میلیون کنکوری داوطلب این رشته هستند، یعنی ۷۰ درصد. البته همه شرکت‌کنندگان بنیه و پایه علمی قوی ندارند، اما کافی است فقط ۵ درصد از این تعداد رقبایی جدی باشند. بنابراین رتبه برتر شدن در کنکور تجربی آسان نیست. تجربه مشاوره کنکور تجربی بنده در سال‌های گذشته نشان داده است که داوطلبان متوسط و قوی بسیاری در این رشته در حال رقابت هستند.

عوامل رتبه برتر شدن در کنکور تجربی کدامند؟

ببینید برای رتبه برتر شدن در کنکور تجربی ابتدا باید مصمم و بسیار سخت کوش باشید. اگر این ویژگی در شما نباشد پوشیدن لباس پزشکی یا رتبه برتر شدن در کنکور تجربی برای شما یک رؤیا بیشتر نیست. همه رتبه‌های برتری که در سال‌های گذشته در این رشته در دانشگاه‌های درجه یک پذیرفته شده‌اند فوق العاده تلاش‌گر، سخت کوش و با پشتکار بوده‌اند. بنابراین میانگین ساعت مطالعه خود را برای یک روز آزاد باید به ۱۰ الی ۱۲ ساعت برسانید. سایر عوامل تأثیرگذار مثل مشاوره، برنامه ریزی، کتاب، کلاس، آزمون و … در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند و البته در جایگاه خود مهم هستند.

از سایر عوامل رتبه برتر شدن در کنکور تجربی هم بگویید.

آموزش خوب برای رتبه برتر شدن انکار شدنی نیست. استفاده از دبیر خوب یا کتاب آموزشی مناسب می‌تواند به شما کمک زیادی نماید. برای افزایش تسلط و بهبود مهارت‌های تست زنی هم می‌توانید از کتب کمک آموزشی تستی استاندارد استفاده کنید. در کنار آموزش حتماً باید برنامه‌ریزی مناسبی برای مطالعه دروس وجود داشته باشد. این برنامه ریزی می‌تواند توسط مشاور کنکور انجام شود.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی هم به سنجش و محک دوره‌ای کمک می‌کند و البته نظارت مشاور کنکور در کنار دانش آموز در این زمینه می‌تواند باعث شود تا دانش آموز سریع‌تر برای امتحان چهار گزینه‌ای کنکور آماده شود. علت آن این است که برای رتبه برتر شدن در کنکور تجربی لازم است روی مهارت‌های آزمون به خوبی تمرین انجام شود.

نقش مشاوره کنکور تجربی در موفقیت داوطلب چیست؟

به طور کلی راهنمایی و مشاوره حرفه‌ای و مجرب می‌تواند جهت دهنده باشد. در توضیحاتی که عرض کردم به صورت پوششی اشاره کردم و حتماً متوجه شده‌اید که مشاوره از نظر بنده نقش هدایتی و راهبردی در همه زمینه‌ها دارد و در صورت نبود یک مشاور خوب، اتلاف وقت و ریسک بالایی متوجه دانش آموز خواهد شد. در اصل مشاوره کنکور تجربی می‌تواند زاویه دانش آموز را نسبت به هدف به صفر برساند تا تمام تلاش‌های دانش آموز به ثمر بنشیند. مشاوره در زمینه انتخاب منابع مناسب، نحوه صحیح مطالعه، برنامه ریزی، شرکت در آزمون و مشاوره انتخاب رشته کنکور می‌تواند ضریب اطمینان موفقیت دانش آموز سخت کوش را افزایش دهد.

نهایتاً می‌توان گفت اگر مشاور دلسوز و خوبی در کنار دانش آموز نباشد، کلاس، مدرسه، درس خواندن، منابع و حتی شرکت در آزمون تنها دانش آموز را سرگرم می‌کند و آن طوری که باید او را به هدف نزدیک نمی‌کند. مانند اینکه شما بخواهید در مسیری رانندگی کنید، خودرو، بنزین و امکانات سفر و تفریح در اختیار دارید، اما نقشه راه و راهنمایی در کار نیست. آیا به مقصد خواهید رسید؟

به دی وی دی‌های آموزشی کنکور اشاره‌ای نکردید، آنها هم جزو عوامل هستند؟

دی وی دی‌های آموزشی طیف وسیعی از محصولات کمک آموزشی را شامل می‌شوند. به طور کلی نمی‌توان همه آنها را استاندارد دانست و تأیید کرد. به طور کلی این محصولات جزو عوامل رتبه برتر شدن در کنکور تجربی طبقه بندی نمی‌شوند. دانش آموزان در استفاده از فیلم‌های آموزشی و دی وی دی‌های کنکور باید احتیاط و دقت زیادی داشته باشند در غیر اینصورت بیشتر از اینکه سود کنند زیان می‌کنند!

پس فرمول توصیه شده شما می‌شود: سخت کوشی + راهنمایی + دبیر یا کتاب خوب؟

کاملاً درست است. سال‌هاست از برگزاری کنکوری می‌گذرد، اما هنوز همین فرمول کهنه به طرز معجزه آسایی می‌تواند موفقیت را با خود به همراه بیاورد. اگر دانش آموز کنکوری باهوش باشد و حواسش به مسائل فرعی پرت نشود و بتواند این فرمول را به شکل دقیق اجرا کند به نظرم هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی راهش را بگیرد. از هر جای کشور که باشد می‌تواند رتبه برتر کنکور شود. برای رتبه برتر شدن در کنکور تجربی و حتی سایر رشته‌ها هم این موضوع صدق می‌کند.

نمونه اینها رستگار رحمانی رتبه ۱ کنکور تجربی، عبدالله رئیسی رتبه ۲ کنکور انسانی و هزاران رتبه برتر دیگری است که از شهرهای کم امکانات با همین فرمول ساده اما کارساز به موفقیت در کنکور رسیده‌اند. پس در اثرگذاری این فرمول شک نداشته باشید.

جناب مهندس توصیه یا صحبت دیگری هم هست که بخواهید با کنکوری‌ها در میان بگذارید؟

امیدوارم که دانش آموزان عزیر برای رتبه برتر شدن در کنکور تجربی بتوانند با روحیه مثبت و سخت کوشی در راه صحیح قدم بردارند. توصیه همیشگی من در این روزها که حاشیه و فرعیات کنکور خیلی زیاده شده، دوری از حواشی و تمرکز روی هدف اصلی است. توکل به خدا، آرامش و اعتماد به نفس هم قطعاً می‌تواند برای دانش آموز قوت قلب بزرگی باشد. فراموش نکنید که «تنها در فرهنگ لغت می‌توانید پیروزی را قبل از عمل ببینید».

همچنین می‌خواهم تذکری دوستانه و دلسوزانه هم به کنکوری‌های عزیز و دوست داشتنی بدهم تا خیلی خوب چشم و گوششان را باز کنند و آن اینکه در مسیر کنکور به هیچ عنوان دنبال میانبر نباشید!

خوانندگان این مقاله چطور می‌توانند شما را دنبال کنند و پاسخ سوالات خود را از شما بگیرند؟

بنده در این سال‌ها یک تیم و مؤسسه مشاوره‌ای تأسیس کرده‌ام و تجربیات خودم در زمینه برنامه ریزی و مشاوره کنکور را به رتبه‌های برتر آموزش می‌دهم. در واقع کار اصلی بنده پرورش مشاور کارآزموده برای کمک به دانش آموزان بیشتر در وسعت بیشتر برای سراسر کشور است. خیلی خوشحال می‌شوم اگر بتوانم تجربه کار با دانش آموزان و تیم مشاوره‌ام در این سال‌ها را در اختیار همه دانش آموزان کشورم بگذارم. نام تیم مشاوره‌ای ما «دورخیز» است. اگر علاقه مند هستید ما را دنبال کنید به وبسایت گروه مشاوره «دورخیز» سر بزنید. مقالات و امکانات این وبسایت حتماً شما را شگفت زده خواهد کرد.

برای بازدید از سایت دورخیز روی لینک مقابل کلیک کنید: https://dourkhiz.com

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4922443

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha