برخورد متفاوت مدارس غیر دولتی با کرونا/شهریه‌هایی که خدمات نداشت

شیراز- مدارس غیردولتی و غیر انتفاعی شهریه کامل سال تحصیلی گذشته را گرفتند اما در عمل تنها نیمی از سال به دانش آموزان خدمات ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی تعطیلی مدارس به دلیل همه گیری ویروس کووید ۱۹ این پرسش مطرح شد که با وجود تعطیلی، مدارس غیر انتفاعی تکلیف شهریه‌ای که خانواده‌ها برای تحصیل دانش آموزان پرداخت کرده‌اند، چه می‌شود.

از سویی برخی مدارس غیر انتفاعی شهریه سال گذشته (۹۸ - ۹۹) را به طور کامل دریافت کرده و حاضر نیستند بخشی از آن را به دلیل تعطیل شدن به خانواده باز گردانند و اکنون که مدارس بازگشایی شدند، قصد دارند بخشی از پول ثبت نام سال جدید را دریافت کنند.

این در حالی بود که مدارس از اسفندماه یعنی نیم سال تحصیلی خدمتی ارائه نکردند و مدارس نیمی از سال تحصیلی بیشتر خدمات ندادند و قرار بود نیمی از شهریه را به خانواده‌ها پس بدهند.

دریافت شهریه کامل سال تحصیلی آینده در شرایط مبهم کرونا

از طرفی مدارس غیر دولتی هنوز امتحانات راه دور دانش آموزان دوره دبستان به نیمه نرسیده، زمان ثبت نام سال بعد را اعلام می‌کنند و از خانواده‌ها خواسته شده در همان زمان به مدارس برای ثبت نام مراجعه کنند و بخشی از پول ثبت نام را پرداخت کنند در حالی که وضعیت باز بودن مدارس در سال تحصیلی جدید مشخص نیست.

این اتفاقات در حالی از جانب مدارس غیر دولتی رخ می‌دهند که هر روز شاهدیم مالکان منازل و یا مغازه‌ها به دلیل تعطیل بودن چند ماه اجاره بهای ملک و مغازه‌های خود را بخشیدند اما این مراکز فرهنگی حاضر نیستند در مقابل خدماتی که برای ۹ ماه ارائه نکردند، بخشی از شهریه را بازگردانند و یا به عنوان پیش قسط شهریه سال آینده محاسبه کنند.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به مصوبه هفتاد و دومین جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مورخ اول اردیبهشت ۱۳۹۹ موارد زیر مؤسسان مدارس غیر دولتی در قبال ارائه خدمات آموزشی و پرورشی طبق برنامه مصوب سال تحصیلی ۹۹-۹۸ مجازند نسبت به دریافت کامل شهریه مصوب و هزینه‌های فوق برنامه مصوب آموزشی متناسب با خدمات ارائه شده از اولیای دانش آموزان اقدام کنند.

شهریه اخذ شده بابت فعالیت‌های فوق برنامه باید به خانواده مسترد شود

یزدان دشتیان می‌افزاید: مدارس غیردولتی به لحاظ عدم ارائه خدمات و فعالیت‌های فوق برنامه غیر آموزشی از قبیل غذا، اردو و موارد مشابه پس از تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا موظفند شهریه را متعاقباً به اولیا مسترد کنند و یا با رضایت اولیا به حساب بستانکاری آنان برای سال تحصیلی ۴۰۰-۹۹ منظور نمایند.

این در حالیست که برخی از والدین در تماس با خبرنگار مهر، عنوان می‌کنند که چنین رویکردی در اکثر مدارس دیده نمی‌شود و حتی آنها که هزینه سرویس مدرسه را هم کامل پرداخت کرده‌اند، اکنون نمی‌دانند سرنوشت این پول چه خواهد شد.

مریم زهدی منش می‌گوید: برای فرزندم جهت استفاده از سرویس مدرسه فقط یک قسط آن باقی مانده است که پرداخت نکردم اما شهریه مدرسه را کامل ابتدای سال تحصیلی پرداختیم و مشخص نیست که چه خدماتی در قبال آنچه استفاده نشده دریافت خواهیم کرد.

این در حالیست که به گفته وی، برخی مدارس غیر انتفاعی برای نیم سال تحصیلی دوم فشار بر خانواده‌ها وارد می‌کنند و خواستار پرداخت شهریه هستند با وجودی که شهریه سال گذشته را دریافت کردند و لزومی به این فشار مضاعف بر خانواده‌ها نیست.

با این حال علیرغم اینکه سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد که «مدارس مذکور به لحاظ عدم ارائه خدمات و فعالیت‌های فوق برنامه‌های غیرآموزشی از قبیل سرویس ایاب و ذهاب، غذا، اردوهای دانش آموزی، سالن ورزشی، استخر، المپیادها و … پس از تعطیلات کرونایی مکلفند نسبت به مسترد کردن هزینه‌های دریافتی از اولیا اقدام و رسید بانکی را در اسناد مالی مدرسه درج کنند و یا با رضایت اولیا مبالغ مذکور را بابت شهریه سال جدید تحصیلی دانش‌آموز به حساب مدرسه واریز کنند؛ شورای نظارت استان‌ها مسؤول نظارت بر حسن اجرای این مصوبه است.» اما اکنون که مدارس بازگشایی شدند این مشکل همچنان پابرجاست.

کد خبر 4936549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =