عشایر ظرفیتی بزرگ در مسیر صلح و سازش پرونده‌ها

آبادان- وضعیت عشیره‌ای و احترام به بزرگان در شهرهای آبادان و خرمشهر زمینه مناسبی را برای ایجاد صلح و سازش در بین مردم ایجاد کرده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها - مهدی کعبی: سال ۱۳۸۰ تشکیل نهادی تحت عنوان «شورای حل اختلاف» در قوانین کشور پیش‌بینی و یک سال بعد نیز آئین‌نامه اجرایی آن تأیید شد و شوراهای حل اختلاف با همکاری مردم، قضات و خیران در سراسر کشور شروع به فعالیت کردند. از آنجا که وظیفه اصلی این نهاد «رسیدگی به اختلافات مردم بر پایه صلح و سازش» است، آمار پرونده‌های ورودی به مراجع قضائی و اطاله دادرسی کاهش یافت.

آثار مثبت اجرای این قانون نیز تا آنجا بوده که حتی رهبر معظم انقلاب چندی قبل در دیدار با مسئولان قوه قضائیه، نقش شوراهای حل اختلاف را در کاهش تعداد زندانیان و آثار و تبعات آن در جامعه بسیار مهم دانستند و بیان داشتند که باید با تمرکز بر راه‌حل‌های مختلف برای علاج کاهش آمار زندانیان فکری جدی کرد.

وقتی پرونده‌ای در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود، زمینه صلح و سازش فراهم می‌شود و این کار می‌تواند از بسیاری از جرایمی که ممکن است در کنار آن پرونده ایجاد شود، جلوگیری کند.

در مجتمع شورای حل اختلاف شهرستان آبادان در کنار اعضای این شورا، از ظرفیت «سفیران صلح، همیاران شورا»، ریش‌سفیدان و متنفذان و بزرگان شهر و روستا استفاده می‌شود. با توجه به موقعیت جغرافیایی هر پرونده، از بزرگان و افرادی که مردم برای آنها احترام قائل هستند، افرادی به عنوان «سفیران صلح» مشخص می‌شوند و این پرونده‌ها به بزرگان ارجاع داده می‌شوند تا در کنار اعضای مجتمع شورای حل اختلاف آبادان، کار صلح و سازش را انجام دهند.

امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب شکوهمند اسلامی فرموده‌اند: «عشایر ذخایر انقلاب‌اند». در حال حاضر برای پرونده‌های کیفری از ظرفیت متنفذان برای صلح و سازش استفاده می‌شود؛ وضعیت عشیره‌ای و احترام به بزرگان در شهرهای آبادان و خرمشهر زمینه مناسبی را برای ایجاد صلح و سازش در بین مردم ایجاد کرده است و این موضوع تنها راهی است که در کنار شوراهای حل اختلاف، بسیار کارگشا است.

مهم‌ترین نکته قابل توجهی که به آن اشاره شد و سابقه آن در قرآن هم بررسی شده است و در خصوص شوراهای حل اختلاف نیز مفید است، موضوع «ایجاد صلح و سازش بین دو طرف» است که این نکته در عالم تئوری و با توجه به نظام دینی و عرفی ما که رویه عملی آنها همین روش بوده است، از اهمیت زیادی برخوردار است.

با توجه به بخشنامه اخیر ریاست قوه قضائیه، آیت‌الله رئیسی در خصوص ارجاع پرونده‌های دادگاه و دادسرا به شوراهای حل اختلاف، باید تلاش همه جانبه‌ای در راستای مصالحه پرونده‌های ارجاعی از طرف شوراهای حل اختلاف صورت گیرد.

رئیس امور اداری مجتمع شورای حل اختلاف شهرستان آبادان

کد خبر 4937364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =