افزایش سرانه مطالعه گامی مهم برای کاهش آسیب های اجتماعی است

سنندج - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان افزایش سرانه مطالعه را یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان، محمد مخدومی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کامیاران در سال ۹۹، با اشاره به اینکه کتاب و مطالعه نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی دارد، اظهار داشت: به هر میزان از توجه به کتاب کاسته شود مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی بیشتر می‌شود.

محمد مخدومی افزود: بهره گیری از تمامی فرصت‌های موجود به ویژه در فضای مجازی به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی راهکاری مناسب در ارتقای شاخص‌های فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ست.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی در ایام کرونا با برگزاری برنامه‌ای مختلفی مانند «هر خانه، یک کتابخانه»، «مسابقه نقاشی کرونا را شکست می دهیم»، «هر کتابدار، یک کتابخوان» و «جشنواره کتابخوانی رضوی» در فضای مجازی اقدامات مؤثری صورت داده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان یادآور شد: خوشبختانه با تلاش کتابداران و تبلیغات صورت گرفته، استقبال از برنامه‌های مجازی نهاد در استان کردستان مطلوب بوده است و این بخش بدون شک در آینده بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

مخدومی از توجه فرماندار شهرستان کامیاران به کتابخانه های عمومی تجلیل کرد و بیان کرد: حمایت مسئولان در ایجاد انگیزه فعالان حوزه کتاب بسیار اثرگذار است و روند اجرای برنامه‌ها نیز بهتر می‌شود.

فرماندار شهرستان کامیاران هم در این جلسه اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و الزام بیشتر خانواده‌ها به حضور در خانه، فرصت مناسبی برای توجه به کتاب و مطالعه فراهم آمده است.

مسعود الماسی با بیان اینکه توجه بیشتر به مطالعه در ایام قرنطینه فرصتی است که از تهدید کرونا به وجود آمده است، افزود: کتابخوانی از مهمترین ارکان در بخش فرهنگ و بسیاری از زمینه هاست و بدون توجه به این امر موفقیتی در جامعه حاصل نمی‌شود.

فرماندار کامیاران با اشاره به اهمیت کتاب در جامعه، ادامه داد: پیشرفت جوامع در نتیجه توجه به مقوله مطالعه و انس با کتاب محقق می‌شود و بی توجهی به این مهم عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

الماسی استفاده از فضای مجازی را بهترین راهکار در راستای ارتقای سرانه مطالعه برشمرد و یادآور شد: با توجه به اجبار در تعطیلی کتابخانه های عمومی، فضای مجازی فرصت بسیار مناسبی در راستای انس بیشتر مردم با کتاب و کتابخوانی است.

وی از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی تقدیر کرد و بیان کرد: برگزاری این چنین برنامه‌هایی در فضای مجازی بسیار مفید و اثرگذار است و می‌تواند اقشار مختلف جامعه را به سمت سوی کتاب و مطالعه سوق دهد.

فرماندار شهرستان کامیاران خواستار تحرک و پویایی بیشتر متولیان حوزه کتاب در این شهرستان شد و گفت: جلسات انجمن کتابخانه های عمومی به مراتب از بسیاری جلسات دیگر در حوزه‌های مختلف با اهمیت تر است و لازم است همه به این امر توجه داشته باشند. مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کامیاران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این شهرستان دارای ۱۰ باب کتابخانه عمومی است، گفت: از این تعداد ۹ باب نهادی و یک مورد نیز مشارکتی است.

ماندانا قبادی اظهار داشت: چهار باب کتابخانه عمومی نهادی در شهرهای کامیاران و موچش و پنج باب کتابخانه عمومی نهادی دیگر در روستاهای کوله ساره، خامسان، طا، شیروانه و خانم آباد واقع شده است.

وی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی کامیاران را هفت هزار نفر برشمرد و افزود: همچنین ۸۵ هزار ۴۷۳ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی این شهرستان در دسترس مخاطبان قرار دارد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کامیاران با اشاره به برنامه‌های کتابخانه های عمومی در سال ۹۸، ادامه داد: در سال گذشته این اداره فرهنگی در مجموع ۴۴۵ فعالیت فرهنگی با مشارکت اقشار مختلف مردم برگزار کرده است.

کد خبر 4965966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =