تعداد خانه های کوچک توانبخشی به ۱۱۰ مرکز افزایش یافت

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاح خانه های کوچک توانبخشی گفت: امروز به صورت رسمی ۴۰ خانه کوچک توانبخشی افتتاح می‌شود و تعداد آنها به ۱۱۰ مرکز افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم «رونمایی از تمبر یادبود چهلمین سال تأسیس سازمان بهزیستی کشور» طی ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس سازمان بهزیستی، معاونان ستادی و مدیران کل بهزیستی استان‌ها صبح امروز برگزار شد.

در ادامه این رونمایی، مراسم افتتاح همزمان خانه‌های کوچک توانبخشی نیز برگزار شد که در این مراسم محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی با رویکرد جدید که تلفیق حضور اجتماعی معلولان در سطح اجتماع و خانواده در کنار دریافت خدمات توانبخشی است، گام‌های مؤثر و اقدامات خاصی را در این سال‌ها انجام داده است. از جمله فعالیت‌هایی که از سال گذشته آغاز شده، یکی این است که برای اولین‌بار معلولان دارای ضایعه نخاعی نیز در کنار ۱۲ هزار معلول شدید و خیلی شدید تحت پوشش خدمات پرستاری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ۱۷۶ خانواده با کد خانوار تحت پوشش قرار گرفتند که این مسئله یکی از خواسته‌های قدیمی سازمان بود. همچنین ۲ مرکز مراقبت در منزل که به اعزام مراقبین می‌پردازد، شروع به کار کردند که ۷۴۳۴ نفر را تحت پوشش دارند. علاوه بر این، ۳۷۰ مرکز ارائه خدمات توانبخشی، خدمات را ارائه می‌دهند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: برای اولین‌بار در سال گذشته کمک هزینه معیشتی به معلولان شدید و خیلی شدید که فاقد شغل نیز هستند در دستور کار قرار گرفت و بیش از ۱۹۰ هزار معلول از این کمک هزینه معیشتی در کنار مستمری، یارانه و حق پرستاری که دریافت می‌کردند، بهره‌مند شدند. همچنین در سال گذشته حق پرستاری افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی بیش از ۲.۵ برابر شد و به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان بهزیستی، ۱۱۰۰ نفر از این افراد که پشت نوبت بودند، تحت پوشش قرار گرفتند.

نفریه با اشاره به کارکرد خانه‌های کوچک توانبخشی نیز گفت: یکی از اقدامات مؤثری که در بهزیستی انجام شده، توسعه خانه‌های کوچک حمایتی برای معلولان و سالمندان است. از سال ۹۱ فعالیت مختصری برای ایجاد این خانه‌ها صرفاً برای افراد دارای معلولیت ذهنی خفیف انجام شده بود که به دلیل عدم استقبال، تنها ۱۷ مرکز در این سال‌ها تأسیس شده بود اما از ابتدای سال ۹۸ توسعه این خانه‌ها در دستور کار قرار گرفت و با یک ارزیابی سریع، توسعه آنها برای سالمندان، معلولان جسمی حرکتی، معلولان روانی، بیماران با اختلالات هوشی شدید، متوسط و … آغاز شد. یک سال به صورت آزمایشی این کار انجام شد و به صورت پایلوت چندین‌خانه افتتاح شد و بار دیگر ارزیابی سریع از عملکرد آنها انجام و دستورالعمل‌ها بازبینی و بازنویسی شد.

وی بیان کرد: امروز تمام دستورالعمل‌ها به صورت بازنویسی شده در اختیار استان‌ها قرار دارد و به صورت رسمی از ۴۰ خانه کوچک توانبخشی رونمایی می‌شود و تعداد آنها به ۱۱۰ مرکز افزایش می‌یابد.

نفریه در توضیح بیشتر اظهار داشت: یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی، کوچک‌سازی مراکز نگهداری و توانبخشی است. تابحال به صورت مراکز بزرگ، این بخش‌ها اداره می‌شد و ما مراکزی داشتیم که ۱۴۰۰ مددجو دارد اما برای ارائه خدمات بهتر به معلولان، رویکرد به سمت خانه‌های کوچک می‌رود و مدیریت این خانه‌ها و ارائه خدمات مانند خانواده است. همچنین افراد علاوه بر حضور در این مراکز، در بستر جامعه نیز حضور دارند و از فضاهای آموزشی، فرهنگی و … استفاده می‌کنند.

وی در پایان گفت: یکی از رویکردهای اصلی سازمان بهزیستی این است که همه استان‌های ما به سمت تأسیس این مراکز حرکت کنند و هدفگذاری اولیه سازمان، سوق دادن مراکز بیش از ۲۰۰ نفر جمعیت به این سمت بود و در فاز بعد کسانی که تازه وارد فاز خدمت‌دهی به این عزیزان می‌شوند. تجربه سازمان نیز در این زمینه موفق بود و نشان داد که در این خانه‌ها افرادی که حاضر هستند، هم مصرف داروهایشان کاهش پیدا کرده و هم نشاط و امید به زندگی آنها بیشتر شده است.

در ادامه مراسم گزارش مدیران کل استانها در خصوص افتتاح خانه های کوچک توانبخشی ارائه شد.

در ادامه این مراسم وحید قبادی دانا با اشاره به بازنگری و ابلاغ دستورالعمل های پنج گانه خانه های کوچک حمایتی و توانبخشی گفت: این خانه ها شامل خانه های کوچک برای افراد با اختلالات هوشی متوسط و شدید، خانه های حمایتی سالمندان، خانه های گروهی برای افراد دارای معلولیت جسمی، خانه های کوچک اقامتی برای افراد دارای ضایعه نخاعی و خانه های کوچک برای بیماران روان مزمن هستند.

قبادی دانا با اشاره به مراکز شبه خانواده افزود: یکی از مشکلات مراکز شبه خانواده، وجود کودکانی در این مراکز است که دارای بیماری روان مزمن هستند و این مساله نگهداری سایر کودکان بی سرپرست و بدسرپرست یا سرپرست غیرموثر را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی تاکید کرد: راه اندازی خانه های کوچک و حمایتی برای کودکان دارای بیماری روان مزمن زیر ۱۸ سال می تواند این مشکل را در مراکز شبه خانواده رفع کند.

کد خبر 4974706

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =