گزارش مهر از دیداری که روند دادگاه CAS و جودو ایران را تغییر داد

دادگاه بین المللی حکمیت ورزش در حالی ۳۰ روز به فدراسیون جودو ایران و فدراسیون جهانی برای یک توافق منطقی فرصت داد که جلسه کوتاه روسای این دو فدراسیون تاثیر مهمی در این تصمیم گیری داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از گذشت نزدیک به یک سال از تعلیق جودو ایران از سوی فدراسیون جهانی که به شکایت فدراسیون جودو کشورمان به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) انجامید، جلسه رسیدگی به این پرونده روز گذشته (چهارشنبه ۲۶ شهریورماه) در شهر لوزان سوئیس برگزار شد.

این جلسه طولانی نزدیک به ۸ ساعت به طول انجامید. براساس خبری که توسط ساعد وکیل، وکیل پرونده جودو ایران در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، CAS بعد از بررسی پرونده و شنیدن نقطه نظرات شهود، علی رغم آمادگی برای اعلام رأی، این فرصت را به رؤسای فدراسیون جهانی جودو و ایران داد تا چنانچه بتوانند ظرف کمتر از ۳۰ روز به توافق و تفاهم دست پیدا کنند، دادگاه تفاهم را مبنای رأی خودش قرار بدهد، در غیر این صورت دادگاه روند رسیدگی خودش را تکمیل خواهد کرد و رأی خودش را اعلام خواهد کرد.

اما نکته مهمی که خیلی روی اعلام چنین نظری از سوی داوران دادگاه حکمیت ورزش تأثیرگذار بود، صحبت‌های «ماریوس ویزر» رئیس فدراسیون جهانی و آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون ایران در این جلسه بود.

طبق برنامه‌ای که دادگاه برای رسیدگی به پرونده تنظیم کرده بود، هیچ زمانی برای رؤسای دو فدراسیون در نظر گرفته نشده بود. اما در زمان استراحت، میراسماعیلی در جلسه‌ای کوتاه با «ویزر» که نزدیک به ۳۰ دقیقه به طول انجامید، مطالبی مطرح کرد که انعکاس آن به دادگاه، روی نتیجه نهایی تأثیر زیادی داشت و در نهایت زمان ۳۰ روزه برای رسیدن به تفاهم مدنظر قرار داده شد.

میراسماعیلی در این مورد به خبرنگار مهر گفت: مذاکره بسیار خوب و دوستانه‌ای با رئیس فدراسیون جهانی انجام شد. مسائل متعددی به بحث گذاشته شد و هدف رسیدن به بهترین راه حل ممکن بود. به هر شکل ما زیرمجموعه فدراسیون جهانی جودو هستیم و فارغ از اینکه رأی به نفع ما و یا به ضرر ما باشد باید با فدراسیون جهانی جودو تعامل و همکاری داشته باشیم. امیدوارم در نهایت با فدراسیون جهانی برای کمک به جودوی ایران به تفاهم برسیم.

هیأت اعزامی ایران به سوئیس تا فردا جمعه در لوزان حضور دارند و این احتمال وجود دارد که با توجه به همراهی داورزنی و سجادی، همین امروز جلسه‌ای با مسئولان فدراسیون جهانی در لوزان برگزار شده و مقدمات لازم برای رسیدن به تفاهم برای لغو تعلیق فراهم شود.

نکته مهمی که نباید نادیده گرفت راه باز و هموار مذاکره برای بازگشت جودو ایران به مدار جهانی است. مسیری که می‌شد از مدتها قبل از مسیر آن و بدون حاشیه گفتگو کرد و به نتیجه رسید.

کد خبر 5026088

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =