اجرای طرح های تغذیه مصنوعی درهمدان ۳۰۰میلیون مترمکعب آب راحفظ کرد

همدان - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: اجرای طرح های تغذیه مصنوعی از ۳۰۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت منابع آب زیرزمینی در استان همدان جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور ستوده صبح یکشنبه در مراسم افتتاح سد «نعمت آباد» اسدآباد با بیان اینکه آب سرمایه مشترک انسان‌ها و از اساسی‌ترین حقوق بشر است که باید با رعایت حقابه ها، به‌طور عادلانه در اختیار همگان قرار گیرد و به نسل‌های بعدی سپرده شود؛ گفت: تأمین حداقل نیاز پایه آبی تمامی آحاد کشور و همچنین اطمینان از اینکه تمام مردم در تمام اوقات، دسترسی اقتصادی و فیزیکی به حداقل نیاز پایه آب را داشته باشند از وظایف ذاتی دولت‌ها است.

وی با اشاره به راه‌اندازی پویش «هرهفته_الف_ب_ایران»؛ گفت: اقدامات بسیار خوبی طی سال‌های اخیر در حوزه آب صورت گرفته است.

ستوده با اشاره به اینکه با برداشت بی رویه آب از ذخایر زیرزمینی، شاهد پدیده افت مستمر منابع آب زیرزمینی در دشت‌های استان همدان به ویژه دشت اسدآباد بودیم، گفت: با تدبیر اتخاذ شده و اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و سازگاری با کم آبی و اجرای طرح‌های تغذیه‌های مصنوعی از برداشت بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت منابع آب زیرزمینی جلوگیری شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با یادآوری اینکه طی شش سال گذشته وضعیت هیدروگراف آب زیرزمینی دشت‌های استان همدان را بهبود بخشیدیم، گفت: با اختصاص پساب به نیروگاه شهید مفتح و پلمب ۲۰ حلقه چاه مورد استفاده این نیروگاه به تجربه‌ای موفق در استفاده از پساب در صنعت به جای منابع آب زیرزمینی دست یافتیم.

ستوده با بیان اینکه مدیریت مخازن سدها و لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها حجم بالای بارندگی در روزهای نخست سال ۹۸ را مهار کرد و مانع از وقوع سیلاب و ایجاد خسارت‌های قطعی و احتمالی شد؛ گفت: هر سه سال یک سد در استان همدان به افتتاح می‌رسد.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۳ سد سرابی تویسرکان، سال ۱۳۹۶ سد شنجور رزن و اکنون نیز در هفته بیست و یکم پویش «هر هفته الف- ب -ایران» با مدد الهی و به دست وزیر نیرو، سد مخزنی نعمت آباد با هدف بهبود اراضی کشاورزی دشت اسدآباد و همچنین ایجاد پتانسیل گردشگری پیرامون سد افتتاح شد.

وی گفت: این سد با ارتفاع ۲۱ متر و طول تاج ۶۰۰ متر و عرض تاج ۷ متر و حجم مخزن ۴.۶ میلیون مترمکعب با هزینه ۸۰۰ میلیارد ریال بر روی رودخانه شهاب از حوزه آبریز کرخه احداث شده و دارای سیستم آب بندی ساختگاه، ژیو ممبران به مساحت ۷۱ هزار متر مربع و پتوی ناتراوای رسی به حجم ۴۷ هزار متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: این سد با تأمین آب مورد نیاز ۴۵۰ هکتار از اراضی دشت اسدآباد باعث رونق کشاورزی و جهش تولید شده و با مساحت دریاچه ۷۰ هکتار پتانسیل مناسبی برای طرح‌های گردشگری در این شهرستان خواهد شد.

کد خبر 5027724

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =