بازنگری و اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری تهران 

مدیرکل تشکیلات و بهبود روش‌های شهرداری تهران گفت: بازنگری و اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفت. 

به گزارش خبرگزاری مهر، سجاد احمدوند با اعلام اینکه طرح طبقه‌بندی فعلی و ملاک عمل شهرداری تهران از سال ۱۳۵۵ تاکنون بازنگری نشده است، افزود: به دنبال توسعه و تغییر برخی مأموریت‌ها و وظایف شهرداری تهران در سنوات اخیر، عدم بازنگری شرح شغل‌ها و شرایط احراز مشاغل، سبب ناکارآمدی طرح طبقه‌بندی مشاغل فعلی شده است.

وی خاطرنشان ساخت: بر این اساس بروز رسانی روش ارزیابی و طبقه‌بندی مشاغل شهرداری به تناسب شرایط کاری و ماهیت فعالیت‌های جدید سازمان، امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری به شمار می‌رود.

مدیرکل تشکیلات و بهبود روش‌های شهرداری تهران با اشاره به تاریخچه طرح طبقه بندی مشاغل گفت: در سال ۱۳۵۵ بنا به پیشنهاد شهرداری تهران و مطابق نیازهای آن زمان، طرح طبقه‌بندی مشاغل توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور تصویب و اجرا شد. پس از آن در سال ۱۳۵۹ باتوجه به لزوم بازنگری مجدد و نیاز به اصلاحات جدید، به طور مجدد پیشنهاد اصلاحات طرح مذکور به سازمان امور اداری و استخدامی وقت ارائه و توسط آن سازمان تغییراتی در طرح ایجاد شد که به واسطه عدم تطابق تغییرات ایجادی با وضعیت شهرداری تهران قابلیت اجرایی شدن نداشت.

وی ادامه داد: از این رو بر اساس درخواست شهرداری تهران سازمان امور اداری و استخدامی در سال ۱۳۶۰ مصوبه سال ۱۳۵۹ را ملغی و طرح مصوب سال ۱۳۵۵ با اصلاحاتی کماکان به عنوان ملاک عمل شهرداری به قوت خود باقی ماند.

احمدوند با اعلام وجود ۱۰ رسته شغلی در طرح طبقه‌بندی مشاغل فعلی شهرداری تهران، افزود: بیشترین گروه شغلی مربوط به رسته اداری مالی با ۶ گروه و سپس رسته‌های خدمات شهری، پزشکی و فنی با ۴ گروه شغلی است. همچنین رسته‌های خدمات کامپیوتری و کشاورزی دارای کمترین گروه شغلی در شهرداری تهران هستند.

به گفته این مسئول، از بین پست‌های سازمانی موجود شهرداری تهران، ۶۲ درصد پست‌ها در رتبه‌های شغلی ۹ الی ۱۴ قرار دارد که توزیع اکثر آنها در رسته مدیریت و ستاد و در مشاغل کارشناسی و مدیریتی است.

وی اعلام کرد: از مجموع پست‌های شهرداری تهران، حدود ۱۱ هزار پست کارشناسی و حدود ۵ هزار پست دیگر مدیریتی است. نمودار توزیع رتبه‌ها نشان می‌دهد در رتبه‌های ۱۳ و بالاتر تراکم بسیاری وجود دارد.

احمدوند خاطرنشان ساخت: بر همین مبنا، به منظور رفع چالش‌های موجود، بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری تهران، برای حفظ پویایی سیستم و بکارگیری ظرفیت انسانی و تخصصی کافی و مناسب در راستای اجرای مدیریت نوین شهری و همسو با اهداف استراتژیک کلان‌شهر تهران، با محوریت اداره کل تشکیلات و بهبود روش‌ها و اداره کل منابع انسانی انجام خواهد پذیرفت.

کد خبر 5028117

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =