هفته ازدیاد اخبار جوایز خارجی و معرفی برندگان نوبل و نویشتات

هفته‌ای که گذشت از حیث اخبار جوایز ادبی خارجی به‌ویژه جایزه نوبل اهمیت دارد. این‌هفته نتایج نهایی یا نامزدهای ۶ جایزه بین‌المللی، آمریکایی و فرانسوی مشخص شدند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در این‌هفته هم مثل هفته گذشته دربرگیرنده ۱۸ خبر است. هفته گذشته مساله دوبرابر شدن اخبار حوزه کتاب و نشر در هفته دفاع مقدس در پیشانی گزارش قرار گرفته و تیتر شده بود. ویژگی بارز گزارش این‌هفته، تعداد قابل توجه اخبار مربوط به جوایز ادبی خارجی است که در صدرشان جایزه نوبل قرار دارد.

گزارش را با اخبار انتصاب دبیران علمی و اجرایی جایزه جلال آل احمد و جشنواره کتاب و رسانه شروع می‌کنیم. خبری از هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، اعلام اسامی داوران جایزه داستان تهران و اعلام اسامی برندگان یک مسابقه کتابخوانی از جمله اخبار ابتدایی گزارش هستند. دستاورد ایران در نمایشگاه کتاب پکن و درگذشت یکی از نویسندگان کشور دو خبری بعدی گزارش هستند. در ادامه ۲ خبر تمدید مهلت از رویدادهای حوزه کتاب کشور مرور می‌شوند و سپس خبر امضای یک تفاهمنامه بین کتابخانه ملی و مجمع جهانی اهل بیت می‌آید.

افتتاح یک کتابخانه جهادی در مناطق محروم و در نهایت معرفی برگزیدگان جشنواره ادبی آفتابگردان هم دو خبر انتهایی بخش اخبار داخلی گزارش این‌هفته هستند که پس از آن‌ها بناست خبرهای خارجی و بین‌المللی آغاز شود.

همه اخبار بخش خارجی و بین‌المللی این‌گزارش مربوط به جوایز ادبی هستند. به این‌ترتیب پس از خبر معرفی برگزیده امسال جایزه نوبل، اخبار معرفی نامزدهای جوایز نویشتات، گنکور، رنودو، فمینا و مدیسی مرور می‌شوند.

در ادامه مشروح گزارش این‌گزارش را از نظر می‌گذرانیم؛

انتصاب دبیران علمی و اجرایی جایزه جلال

روز دوشنبه این‌هفته ابراهیم محمد حسن بیگی و مصطفی راضی جلالی در احکام جداگانه‌ای توسط سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ترتیب به عنوان دبیر علمی و دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب شدند.

انتصاب دبیر جشنواره کتاب و رسانه

ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه این‌هفته با صدور حکمی، امیدعلی مسعودی را به‌عنوان دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه منصوب کرد.

اعلام شرایط هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار فراخوان هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب خبر داد و جزئیات شرایط شرکت در این‌رویداد را اعلام کرد.

اعلام اسامی داوران نهایی جایزه داستان تهران

محمد طلوعی دبیر چهارمین دوره جایزه داستان تهران روز سه‌شنبه ۱۵ مهر، اسامی داوران نهایی این‌دوره از جایزه مذکور را اعلام کرد. علی خدایی، ناهید طباطبایی، بهناز علی پور گسکری، مهدی یزدانی‌خرم و آرش صادق بیگی دوران مرحله نهایی جایزه داستان تهران هستند که طلوعی اسامی آنها را در خبر مذکور اعلام کرد.

اعلام اسامی برندگان مسابقه‌ کتابخوانی «یادت باشد»

نفرات برگزیده مسابقه‌ کتاب‌خوانی کتاب صوتی «یادت باشد» این‌هفته توسط روابط عمومی نشر صاد معرفی شدند. این مسابقه به‌مناسبت هفته‌ دفاع مقدس از ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه به‌همت نشر صاد و با همکاری گروه محتوای صوتی قناری و سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ برگزار و با استقبال مخاطبان تا ۱۰ مهر تمدید شد.

پایان حضور ایران در نمایشگاه مجازی کتاب پکن

با پایان کار اولین‌نمایشگاه مجازی بین‌المللی کتاب پکن که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، به این‌شکل برگزار شد، ایران جایگاه هشتم را به لحاظ تعداد عناوین کتاب، بین ۹۵ کشور شرکت‌کننده کسب کرد.

درگذشت یک‌نویسنده حوزه ادیان و عرفان

یوسف فضایی، مدرس و پژوهشگر حوزه ادیان و عرفان سه‌شنبه ۱۵ مهر در سن ۸۶ سالگی درگذشت. یوسف فضایی سال ۱۳۱۳ شمسی در همدان به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع دکتری ادیان و عرفان دانشگاه تهران به اتمام رساند و پس از آن سال‌ها در دانشگاه‌های مختلف به تدریس دروس تخصصی ادیان و عرفان اقدام کرد.

تمدید مهلت ارائه پیشنهاد شعار برای هفته کتاب

روز چهارشنبه خبری منتشر شد که طبق آن، با اعلام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مهلت ارائه پیشنهاد شعار برای بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تا ۲۰مهر تمدید شد.

تمدید مهلت ارسال پیشنهاد طرح‌های پژوهشی نهاد کتابخانه‌ها

طبق خبری که یکشنبه این‌هفته منتشر شد و بر اساس اعلام دفتر پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به‌دلیل استمرار شرایط دشوار ارتباطات علمی ناشی از همه گیری کووید ۱۹، درخواست های مکرر پژوهشگران و تسهیل شورای عالی عتف در بررسی و اعطای مجوز طرح های پژوهشی، مهلت ارسال پیشنهاده های پژوهشی تا پایان ۱۰ آبان تمدید شد.

امضای تفاهمنامه کتابخانه ملی و مجمع جهانی اهل بیت

تفاهمنامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) این‌هفته با حضور فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران و حجت الاسلام احمد احمدی تبار قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) امضا شد.

افتتاح پنجمین کتابخانه گروه جهادی شهدا

پنجمین کتابخانه گروه جهادی شهدا در حومه تهران هم روز پنجشنبه این‌هفته با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نام «شهید حاج احمد متوسلیان» افتتاح شد و آغاز به کار کرد.

معرفی برگزیدگان جشنواره ادبی آفتابگردان

آئین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ادبی آفتابگردان عصر یکشنبه ۱۳ مهر در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران سالن آشوری برگزار شد و برگزیدگان این‌رویداد که با محوریت موضوع سالمندی برگزار شده بود، معرفی شدند.

معرفی برگزیده امسال جایزه نوبل ادبیات

دیروز پنجشنبه بود که جایزه نوبل ادبیات، لوییز گلوک شاعر و مقاله‌نویس آمریکایی را به عنوان صد و هفدهمین برنده خود انتخاب و معرفی کرد. این‌جایزه برای «صدای شاعرانه او که نمی‌توان آن را اشتباه گرفت و زیبایی ریاضت‌کشیده که باعث می‌شود موجودیت فردی، جهانی شود» به گلوک تعلق گرفته است.

معرفی برگزیده جایزه نوبل آمریکا

سفارت آمریکا در تیرانا دوشنبه این‌هفته اعلام کرد اسماعیل کاداره رمان‌نویس آلبانیایی به‌عنوان برنده جایزه بین‌المللی نویشتات برای ادبیات انتخاب شده است.جایزه و جشنواره نویشتات که از سوی دانشگاه اوکاهما برگزار و به عنوان نوبل آمریکا شناخته می‌شود، امسال پنجاهمین دوره برگزاری خود را جشن می‌گیرد و این جایزه ۵۰ هزار دلاری را در مراسمی آنلاین اواخر همین ماه به برنده اهدا می‌کند.

معرفی نامزدهای فهرست دوم جایزه گنکور

آکادمی گنکور هم این‌هفته اسامی ۸ نویسنده‌ای را که از فهرست اولیه به فهرست دوم این رقابت راه یافتند منتشر کرد.

معرفی راه‌یافتگان به دور دوم جایزه رنودو

این‌هفته همچنین جایزه رنودو ۲۰۲۰ اسامی نامزدهایی را که به دور دوم رقابت امسالش راه یافتند اعلام کرد. به‌این‌ترتیب از میان نامزدهایی که به فهرست اولیه جایزه رنودو راه یافته بودند ۹ رمان از فهرست اولیه دربرگیرنده ۱۴ اثر داستانی به دور دوم رسیدند.

معرفی نامزدهای دور دوم جایزه فمینا

جایزه فمینا ۲۰۲۰ این‌هفته با انتشار نامزدهایی که به دور دوم راه یافتند یک گام دیگر جلو رفت. در این‌مرحله هیات داوران در بخش رمان خارجی ۱۲ اثر را در فهرست نگه داشت و ۱۰ نامزد کتاب داستانی فرانسوی را نیز از میان ۱۸ رمان فرانسوی که در فهرست اولیه حضور داشتند به مرحله بعد فرستاد.

داوران این جایزه همچنین ۱۲ کتاب غیرداستانی را نیز برای رقابت در بخش بهترین آثار غیرداستانی معرفی کردند.

معرفی راه‌یافتگان به دور دوم جایزه مدیسی

اعضای هیات داوران جایزه ادبیات مدیسی جمعه ۱۱ مهر بار دیگر گرد هم آمدند تا از میان فهرست اولیه رقبای سال ۲۰۲۰، گروهی را که به دور دوم این رقابت راه یافتند معرفی کنند. این‌خبر روز شنبه ۱۲ مهر منتشر شد و به موجب آن، از میان ۱۵ رمان فرانسوی فهرست اول این بار ۱۰ رمان و از میان ۱۳ رمان خارجی در فهرست اول این بار ۷ رمان برای دور دوم این رقابت انتخاب شدند.

همچنین فهرست اول نامزدهای جایزه کتاب‌های غیرداستانی مدیسی نیز دیروز دربرگیرنده نام ۱۴ اثر مستند اعلام شد.

کد خبر 5042759

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =