رونمایی از طرح متفاوت و اثرگذار در روز کیش

کیش - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تلاش مجموعه عوامل سازمان برای ارتقای جایگاه کیش و توجه به طرح های مردم نهاد و توانمندساز در کنار طرح ها و پروژه های اقتصادی در دو سال اخیر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، غلامحسین مظفری در این خصوص گفت: ما در سازمان علاوه بر توجه به تمامی حوزه‌ها، تاکید همه ما بر بخش‌های معماری جزیره و هویت بصری آن جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد و تا کنون گام‌های خوبی نیز در این راستا برداشته شده است.

وی با تاکید بر ایده پردازی‌های نو افزود: برای رسیدن به این هدف، معماری محور امیرکبیر در ماه‌های گذشته به معرض مسابقه گذاشته شد. همچنین نوسازی و باز سازی مسجد ماشه در دستور کار قرار گرفت و به نتیجه رسید و اکنون ساحل ماشه به عنوان اسکله قدیمی که بلا استفاده مانده است پس از انتخاب آثار هنرمندان تراز اول کشور در مسابقه هفت سنگ به باغ مجسمه کیش تبدیل می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: ساماندهی سواحل کیش نیز یکی دیگر از طرح‌هایی است که طرح آن تصویب شده و به زودی اجرا خواهد شد. در مجموع باید تلاش کنیم فضای معماری مناسبی برای جزیره داشته باشیم و قدم‌ها را استوار تر برداریم تا بر خلاف محدودیت‌هایی که به دلیل شیوع کرونا به وجود آمد، از فرصت‌ها استفاده کنیم و شروع خوبی برای سال آینده در روز کیش داشته باشیم.

مظفری در خصوص رونمایی از فصلنامه جدید معماری و ساختمان با محوریت موضوعی کیش گفت: این فصلنامه ضمن ارائه مقالات تحلیلی و معرفی پروژه‌های مهم و ملی، به انتشار ارزش‌های جزیره کیش با محورها و مباحث مختلف می‌پردازد و جایگاه و ارزش‌های منطقه‌ای در حوزه خلیج فارس، موضوع طبیعت و مردم (ارتباط با ساحل، معماری همساز با طبیعت، دانش بومی معماری و میراث معماری بومی)، صنعت توریسم و گردشگری، نقش میراث معماری سنتی و مدرن در گردشگری و توسعه آن، توریسم معماری، صنعت ساختمان و تکنولوژی، اقلیم و بومگرایی در ساختار معماری قرن ۲۱، مدیریت توسعه و نقش آن در ایجاد تعادل و توازن همچنین شناسایی و تبیین محورهای توسعه پایدار از جمله مباحثی است که در این شماره از فصلنامه معماری به آن پرداخته شده است.

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان در جزیره کیش

محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی نیز در خصوص طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان در جزیره کیش اظهار داشت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان که در دبیرخانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از انجام مطالعات داخلی و خارجی به تصویب رسیده، قرار است با حمایت جهاد دانشگاهی کشور و همکاری اداره امورزنان سازمان منطقه آزاد کیش، به اجرا درآید.

وی افزود: این طرح ابتدا در ٩ استان به صورت پایلوت برای ٢٠ هزار نفر اجرا شد و از مهر ماه گذشته برای ٣١ استان پیاده سازی شد. تفاوت این طرح با دیگر طرح‌های قبل، مطالعات دقیق جهاد دانشگاهی بود که از بازار به سمت تولید حرکت می‌کند.در منطقه آزاد کیش نیز برای ٥٠٠ نفر ظرفیت قائل شدیم که تنها مشاغل سنتی مد نظر نبوده و حوزه مشاغل نوین نیز در طرح دیده شده است.

وی در ادامه بیان داشت: سامانه‌ای مجزا برای ثبت نام طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در مناطق آزاد با آدرس IMHB.ir در نظر گرفته شده که هم اکنون در دسترس است. امیدواریم نخستین فروشگاه برند ملی مشاغل خانگی را در جزیره کیش شاهد باشیم که اتفاق بزرگی در تجارت و حمایت از اقتصاد خانواده‌ها خواهد بود.

محمد صادق بیجندی هدف از اجرای این طرح را ایجاد اشتغال پایدار، کمک به رونق اقتصادی خانوار، توسعه کسب و کارهای خانگی زنان، تعامل با دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح عنوان و گفت: اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان، ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت‌های بازاریابی و فروش محصولات آنها را نیزموجب می‌شود.

ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش، موضوع رشد قیمت مسکن و اجاره بها را یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بیان کرد و گفت: با توجه به افزایش نرخ واحدهای مسکونی و اجاره بها، سازمان منطقه آزاد کیش در راستای تأمین مسکن بومیان، فعالان اقتصادی، کارکنان سازمان و شرکت‌ها و مؤسسات تابعه، تعاونی کارکنان سازمان و سایر ارگان‌ها و نهادهای مستقر در کیش، اقدام به اجرای طرح ملی مسکن کرده است.

وی افزود: در این طرح برای کاهش قیمت تمام شده مسکن، زمین با نرخ مصوب در اختیار شرکت‌های سازنده مسکن قرار می‌گیرد و هزینه‌های صدور پروانه ساخت نیز به صورت اقساطی دریافت خواهد شد؛ شرکت‌های سازنده نیز بر اساس مفاد قرارداد با سازمان منطقه آزاد کیش و ابزارهای کنترلی این سازمان، موظف به ساخت و واگذاری مسکن با کیفیت مطلوب و با حداقل سود و قیمت مناسب به متقاضیان هستند.

اجرای فاز اول طرح ملی مسکن برای بومیان جزیره کیش

ناصرآخوندی عنوان کرد: فاز اول طرح در زمینی به مساحت ۵.۰۰۰ متر مربع در منطقه سفین با اولویت تأمین مسکن برای بومیان اجرا خواهد شد. خانه‌های پیش بینی شده در این طرح، تحت نظارت معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان، با رعایت ضوابط و استانداردهای مربوطه و در قالب بلوک‌های تجمعی کوتاه و بلند مرتبه در متراژهای مختلف با میانگین ۷۵ متر مربع، در سه سطح قیمت بر اساس نوع مصالح اعم از خارجی یا ایرانی برای اقشار مختلف ساخته خواهد شد که با هماهنگی سازمان به متقاضیان واگذار می‌شود.

وی در بخش دیگر از سخنان خود از اخذ موافقت اصولی سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تأسیس صندوق زمین و ساختمان در جزیره کیش خبر داد و افزود: این موافقت نامه برای نخستین بار در مناطق آزاد صنعتی تجاری کشور با حجم سرمایه گذاری ٢٧٠٠ میلیارد ریال رخ داده است که زمینه سرمایه گذاری امن را برای کیشوندان فراهم کرده است و جزئیات آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پیامی به مناسبت افتتاح پارلمان زنان گفت: تلاش‌های مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش در جهت ارتقا وضعیت زنان و خانواده با تشکیل پارلمان مشورتی زنان در جزیره کیش اقدام بسیار ارزشمندی است که موجب بهبود شرایط زنان و خانواده‌های ساکن این جزیره زیبای مرجانی در خلیج فارس خواهد شد.

وی افزود: در دولت دوازدهم توجه به حوزه زنان از طریق تصویب شاخص‌های عدالت جنسیتی و خانواده در ستاد ملی این حوزه محقق و تصویب سند ارتقا وضعیت آنها برنامه ریزی شد که این سند، ملاک عمل برای بخش‌های مختلف هر استان محسوب می‌شود. برنامه ریزی های ما برای بهبود و ارتقا شرایط زنان و خانواده در بخش‌های دولتی، غیر دولتی یا بخش‌های مدنی نیز در این سند و در قالب برنامه‌های اجرایی پیش بینی شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: امیدوارم با تحقق این برنامه وبرداشتن گام‌های استوار برای بهبود شرایط آموزش، فرهنگ، بهداشت، اشتغال و کارآفرینی، نشاط و ورزش برای زنان و خانواده‌ها در جزیره، همچنین توجه به مسائل امنیت و حقوق زنان در کیش، دستاوردهای خوب و علمی حاصل شود تا از ابعاد مختلف توسعه انسانی و تحقق آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، به اهداف و پیشرفت‌های مورد نظر دست یابیم.

عالمه خسروی رئیس اداره امور زنان کیش نیز در تشریح افتتاح پارلمان زنان در جزیره گفت: روز کیش فرصتی است برای بیان زیبایی‌های بیکران و ویژگی‌های منحصر به فرد این جزیره مرجانی و بیان دستاوردهای ارزشمندی که با تلاش زنان و مردان فعال در عرصه‌های گوناگون در جزیره حاصل شده است؛ شکل گیری پارلمان زنان به عنوان یک مطالبه عمومی و با حضور فراگیر نمایندگان اقشار مختلف جامعه زنان منطقه، یکی از اقدامات تأثیر گذار مسئولان این منطقه آزاد است که قطعاً گامی ارزشمند به سوی استفاده ارزشمند از ظرفیت‌های بالقوه زنان جزیره کیش خواهد بود.

وی حضور مؤثر بانوان گرانقدر جزیره کیش در عرصه‌های مختلف و تلاششان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یکی از شاخصه‌های مهم و ارزشمند جزیره برشمرد و تاکید کرد: برای حفظ این امر، ارتقا سطح مشارکت و جایگاه ویژه زنان در فعالیت‌های اجتماعی منطقه و استفاده از تجربه و علم آنان ایجاد ساختاری به منظور بهره گیری از نقش زنان در فرایندهای تصمیم سازی لازم و ضروری است تا این نگین خلیج همیشه فارس را در نیل به اهداف توسعه‌ای یاری کنند.

مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش در این مراسم گفت: حفظ محیط زیست کیش از جمله موضوعات حساس در میان مردم، بومیان، کیشوندان و مدیران این سازمان بوده است.

وی از حمایت مدیران به ویژه دکتر غلامحسین مظفری برای اهتمام نظری و عملی در حفظ محیط زیست جزیره زیبای کیش قدردانی کرد. در این مراسم با قرائت سوگند نامه محیط زیستی کیش عنوان شد که منشوری در تعظیم و تکریم محیط زیست کیش با هدف جلب مشارکت و ترغیب ساکنان و گردشگران به صیانت ازمحیط زیست و ترویج این فرهنگ درمیان جامعه، تهیه و تدوین شده است تاکیش الگویی بی نظیر درعرصه حفاظت ازمحیط زیست باشد.

محمدی گفت: در این سوگند نامه یاد می‌کنیم که از این پس به‌شکرانه نعمت اقامت در مروارید خلیج فارس، جزیره مرجانی کیش، که لذت آرامش، پاکی، زیبایی، شادی و سکوت را به ساکنان و گردشگران خود ارزانی کرده است؛ دوستدار طبیعت، محیط زیست و زیست‌بوم جزیره زیبای کیش باشیم و کوچک‌ترین غفلتی در پاس‌داری و محافظت از آن نکنیم و همواره به ارتقای دانش محیط‌زیستی خود اهتمام ورزیم و توصیه‌های مسئولان و کارشناسان رسمی محیط‌زیست منطقه را به‌دقت پیگیری و رعایت کنیم.

اجرای طرح کیش در فاصله دو قرن با عنوان "اینجا فرداست"

سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش دیگر سخنران این جلسه به تشریح طرح کیش در فاصله دو قرن با عنوان "اینجا فرداست"، پرداخت.

وی گفت: طرح جامع " اینجا فرداست " در فرصت ایام مانده تا پایان قرن چهاردهم خورشیدی و روزهای آغازین قرن بعد، همۀ رفتارهای تبلیغاتی، رسانه‌ای و فرهنگی کیش را به پیش خواهد برد و به شکل ایده شتاب دهندۀ همۀ عملکردها و مناسبت‌ها خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: از سوی دیگر ثبت تاریخ کیش در مجموعه‌ای مستند و برگزاری " اولین نوروز قرن ۱۵ " با در نظر گرفتن مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا از دیگر زیر شاخه‌های طرح مذکور خواهد بود. این طرح در مجموعه‌های تصویری و مبلمان شهری نیز بطور جدی بازنمایی خواهد شد.

در این ایده از ۱۰۰ متفکر، شاعر و دانشمند خواسته خواهد شد ۱۰۰ نامه برای قرن ۱۵ بنویسند و این نامه در کتابی خاص پیش از نوروز ۱۴۰۰ منتشر می‌شود.تولید دو مجموعۀ تلویزیونی و رسانه‌ای و کلیپ‌های صد ثانیه‌ای برای سده از طرح‌های دیگر است که از روز کیش آغاز خواهد شد.

وی همچنین از برگزاری جشنواره آخرین مسافران قرن خبر داد و بیان داشت: جاده زندگی برای ثبت نام و نشان زوج‌ها روی کاشی‌های خاص و کاشت درخت یادبود زندگی از ایده‌های دیگر این طرح است. جشنواره صد سال کیش و جشنواره شعرکیش و چندین جشنوارۀ دیگر در طول یک سال برگزار خواهد شد. دعوت از متولدین ۱۲۹۹ که در سال ۱۳۹۹ صد ساله می‌شوند، مردمانی که به لطف عمر طولانی قرن دیگر را نیز خواهند دید و همراهی آنها با متولدین ۱۳۹۹ که آخرین متولدین قرن خواهند بود در مهمانی و رویداد بزرگ کیش از دیگر رویکردهای این طرح می‌باشد. تولید مجموعه کلیپ در پاسداشت و بزرگداشت بومیان کیش به عنوان اولین ساکنان و تاریخی‌ترین اقوامی که این جزیرۀ دوست داشتنی را حفظ و آباد کردند و توجه خاص به کودکان به عنوان میراث داران قرن در مجموعه‌ای عروسکی که تولید آن در جزیره کیش آغاز شده که هدف آن فرهنگ سازی و تقویت هویت کیش در ذهن و نگاه کودکان است.

به گفته او، مجموعآً رویدادهای کیش به گونه‌ای است که می‌تواند پس از آزموده شدن در جزیره، فرصت جلوه گری در سطح ملی را پیدا کند. کیش محل اجرای طرح‌های مربوط به آیندۀ پیشنهادی و خاستگاهی برای است و با این تفکر می‌توان گفت "اینجا فرداست".

شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت کیش نیز روز کیش را روز شناخت و معرفی بیشتر کیش و تبلور مشارکت مردم و مدیران کیش برای آبادانی و توسعه این نگین در خلیج همیشه فارس عنوان کرد و گفت: خرسندیم که برای سومین سال این روز را جشن می‌گیریم و نام گذاری این روز به یقین در تاریخ کیش به یادگار خواهد ماند.

روز کیش روز همه ملت ایران است و ما گرد هم آمدیم تا با وحدت خود اتفاقات و رویدادهای بزرگی رقم بزنیم. راه توسعه کیش جز با همدلی و تلاش میسر نخواهد بود اطمینان دارم با درایت و تفکری که امروز توسط این تیم مدیریتی بر کیش حاکم است و همچنین تفکرات تحول گرایانه دکتر مظفری می‌توانیم مأموریت خود در ارتقا اقتصاد کشور را به خوبی انجام دهیم و به اهداف والا دست یابیم.

کد خبر 5068735

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =