نوسازی بافت پیرامون حرم حضرت معصومه بدون اخراج ساکنان کلید خورد

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم از اعطای تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن به ساکنان و مجاوران بافت پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه (س) به ازای هر واحدمسکونی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، حسن صبوری درباره اعطای تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن به مجاوران و ساکنان بافت پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: یکی از مسائل و مشکلات که در اطراف حرم مطهر شکل گرفته است بحث بیرون رانده شدن ساکنان و مجاوران از اطراف حرم مطهر بوده است.

وی با بیان اینکه به واسطه این مشکل نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌های زیادی در بافت پیرامونی حرم مطهر رخ نمایی می‌کند، گفت: این مشکل در واقع به هویت تاریخی و معنوی حرم مطهر هم لطمه جدی وارد می‌کند و موجب کمرنگ شدن فرهنگ مجاورت در این بافت می‌شود.

صبوری با اشاره به اینکه محدوده ۴۲۰ هکتاری بافت اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) به استناد طرح تفصیلی مصوب کمیسیون ماده پنج استان قم در نظر گرفته شده است، گفت: برای جلوگیری از رانده شدن ساکنان و مجاوران از اطراف حرم مطهر و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه شهرسازی و جلوگیری از هرگونه اقدام برای تغییر در کاربری پهنه‌های مسکونی و اقدام احتمالی خارج از طرح‌های مصوب برنامه حمایت از تولید مسکن در بافت پیرامونی حرم های مطهر در قالب ارائه بسته تشویقی و برنامه جامع اقدام کلید خورده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به اینکه یکی از موضوعات فعالیت صندوق اعطا تسهیلات و یارانه سود تسهیلات است، تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته انعقاد قرارداد عاملیت سه جانبه فی ما بین صندوق سرمایه گذاری طرح حرم های مطهر، شرکت بازآفرینی شهری ایران و بانک عامل بخش تعاون به عنوان بانک عامل جهت اعطای تسهیلات تلفیقی نوسازی مسکن است.

صبوری افزود: بر اساس این قرارداد سه جانبه مقرر شد به منظور توانمندسازی اقتصادی ساکنان و مجاوران محدوده بافت اطراف حرم، تسهیلات به میزان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی به ازای هر واحد مسکونی با سود ۱۲.۵ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله اعطا شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب مجاوران و ساکنان فعلی محدوده ۴۲۰ هکتاری پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه (س) می‌توانند با استفاده از این تسهیلات نسبت به ساخت و نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند.

صبوری خاطرنشان کرد: یکی از مزایای بهره مندی از این تسهیلات نسبت به سایر تسهیلات مشابه افزایش رقم از یک میلیارد به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بوده و دیگری کاهش نرخ سود تسهیلات است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در پایان اظهار داشت: با تفاهمی که در آینده نزدیک میان صندوق سرمایه گذاری طرح حرم های مطهر، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور منعقد خواهد شد صندوق در قالب تأمین یارانه سود تسهیلات به حمایت از ساخت مسکن حمایتی نیازمندان با سود کمتر اقدام می‌کند.

کد خبر 5085118

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =