گفتمان سازی حوزه و دانشگاه لازمه گذر از پیچ تاریخی

به تاکید کارشناسان حوزه و دانشگاه در مازندران، وحدت و گفتمان سازی می تواند ابزاری برای نجات جامعه ایران در گذر از پیج تاریخی و برهه خاصی از زیست اجتماعی باشد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: حوزه و دانشگاه به عنوان دو چشم بنیای یک جامعه در گفتمان سازی و حرکت در مسیر تمدن سازی نقش برجسته ای دارند و به باور صاحبنظران، این دو حوزه پاشنه آشیل گام نهادن در مسیر نهادسازی و تمدن سازی نوین اسلامی است.

حجت الاسلام مرتضی علویان استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه گفتمان انقلاب اسلامی، عزت ملی و روابط خارجی مسئله بسیار مهم و اساسی است، به تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها اشاره و اضافه کرد: انقلاب اسلامی نسلی را بازتولید کرد که در دنیا نظیر ندارد.

وی با عنوان اینکه انقلاب اسلامی را گفتمان اسلام سیاسی فقاهتی می‌شناسند و این گفتمان بر فقه استوار است، افزود: ولایت فقیه از بطن این گفتمان استخراج می‌شود و مفسر آن، ولایت فقیه و روحانیت است، از این رو مدار حرکت تدوینی نظام باید براساس حوزه باشد.

وی با اظهار اینکه نظریه پرداز فقه باید از حوزه‌ها استخراج شود، استعمارزدایی و استکبار ستیزی را از جمله ویژگی‌های برجسته انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: انقلاب اسلامی ساختار نظام سیاسی دو هزار و ۵۰۰ ساله را در ایران به هم ریخت و مدل متمایزی از حکومت ارائه کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با عنوان اینکه باید خوانش دقیقی از انقلاب اسلامی داشته باشیم زیرا استقلال، وحدت، قانون و اتکای به مردم از برجستگی‌های آن است، تصریح کرد: در روابط خارجی، حفظ عزت کشور، دفاع حکیمانه و مصلحت جویانه از مواضع ملت و کشور از جمله برجستگی‌های نظام اسلامی است و باید از ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کنیم.

در روابط خارجی، حفظ عزت کشور، دفاع حکیمانه و مصلحت جویانه از مواضع ملت و کشور از جمله برجستگی‌های نظام اسلامی است و باید از ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کنیم

همچنین حجت الاسلام قائمی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر باعنوان اینکه نقش حکومت را در اعتلای اخلاق و معنویت نباید نقض کنیم زیرا نظام و حکومت نقشی در سرنوشت غایی و معنویت و اخلاق دارد، افزود: در توجه به قدرت، نوع نگرش اسلام جنبه زیرساختی و اخلاقی دارد و باید برای توجه به اخلاق و معنویت در جامعه مناظر و رویکردهای متفاوتی را درنظر گرفت.

مدیر حوزه‌های علمیه مازندران ادامه داد: عامل انسجام بخش یک جامعه و امت، اخلاق و معنویت است اما اخلاق برای جامعه و نظام مقدس اسلامی در رسیدن به تمدن نوین اسلامی مندرج در مانیفست بیانیه گام دوم برای زیرساخت حکومت مهدی مهم است.

وی افزود: در نظام اسلامی، فقیه وظیفه تولید حکومت دارد و از نگاه تحلیلگران غربی، اخلاق و معنویت، در تنها انقلاب جهان که مبتنی بر فقه شیعه است، انقلاب اسلامی است و این مسئله تجلی در حوزه اندیشه مهدوی و عاشورایی دارد.

حجت الاسلام محمد جواد قائمی با عنوان اینکه از منظر دیگر باید به اخلاق و معنویت برای پاسخگویی به بحران هویت توجه کنیم زیرا در طول تاریخ، جریانات فرهنگی مبتنی بر جریانات فرهنگی آسیب پذیر می‌شوند، گفت: امروزه در گفتمان ضربه زدن به انقلاب، گفتمان مسلط، اندلس سازی است و این مهمترین حربه دشمن برای مقابله اخلاق و معنویت است.

این استاد حوزه یادآور شد: در دوران گذر دارای بحران هویت خواهیم شد و حوزه و دانشگاه به عنوان دو چشم از یک پیکر نقش اساسی در پاسخگویی به این بحران دارند و با توجه به اینکه غرب مبانی نظری را متناسب با تکنولوژی تولید کرده، حوزه و دانشگاه هم باید در کنار هم برای پاسخ به هویت نوین، مبانی نظری متناسب را تولید کنند.

وی عنوان کرد: امروز بخش عمده ناهنجاری‌ها به دلیل عدم تناسبی است که وجود دارد زیرا تکنولوژی‌هایی را وارد کردیم که سنخیتی بامولفه های نظری و ارزشی ندارند و وحدت وحوزه و دانشگاه می‌تواند ابزاری برای نجات جامعه ایران در گذر از پیچ تاریخی و برهه خاصی از زیست اجتماعی باشد.

انقلاب اسلامی ثمره وحدت حوزه و دانشگاه

کرمانیان رئیس دانشگاه آزاد ساری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ثمره وحدت حوزه و دانشگاه با محوریت و رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی بوده است، افزود: این وحدت در این جریان به بهترین شکل واقعی شکل گرفت، همچنین حوزه و دانشگاه به سهم خود در دفاع مقدس نقش آفرینی داشتند و بهترین اتفاقات در آن دوران رخ دارد.

وی با اظهار اینکه مسائل روز کشور باید با وحدت و حضور حوزه و دانشگاه بررسی شود، گفت: هرجا این دو نقش آفرینی داشتند در رخداد فرهنگی و علمی چالش‌ها بهتر حل و بررسی می‌شد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: هر جایی که به این فکر کردیم که حوزه و دانشگاه باید به کار خودشان بپردازند، سبب بروز مشکلاتی در اقتصاد و فرهنگی شد و باید نسبت به تقویت وحدت این دو تلاش کنیم.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با عنوان اینکه نیازمند بحث‌های عمیقی در حوزه وحدت و دانشگاه هستیم زیرا دوگانگی‌ها کار ما را سخت کرده است، گفت: در حوزه و دانشگاه باید به نقد توجه شود.

وی مسئله دوگانه علم و دین را موضوعی تاریخی دانست و گفت: اکنون دوران سیطره علم است و ایمان علمی نیز مسئله بسیار مهم و مورد توجه است زیرا در عصر انفجار ارتباطات و اطلاعات هستیم و این مشکلات زیادی را فراهم می‌کند و در این فضا مدیریت کردن کار پیچیده است و باید مبانی مشترک را تقویت کنیم.

جمعی دیگر از استادان حوزه و دانشگاه بااشاره به تلاش و نقشه‌های دشمنان برای جدایی حوزه و دانشگاه بر لزوم تقویت این دو جریان به عنوان بال‌های نظام مقدس اسلامی برای تمدن سازی و ترویج گفتمان مهدویت تاکید کردند.

کد خبر 5097927

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =