نامگذاری یک میدان در تهران به نام شهید «ابومهدی المهندس»

میدان قدس در محله دولت آباد که محل سکونت معاودان عراقی‌ مقیم تهران است با موافقت اعضای شورای شهر تهران به نام شهید ابومهدی المهندس تغییرنام یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به اینکه پیشنهاد شده گذری به خاطر اشتباه در نقشه ایجاد شده که به نام مسعود علی‌محمدی دچار مشکل شده بود و به نام محمدرضا حافظی خواند می‌شد از آنجایی که نام شهدا غیرقابل تغییر است، نام قبلی تثبیت شد.

به گفته وی میدان بی نامی در منطقه ۲ به نام استاد حسین صبحدل از معروف‌ترین چهره‌های قرآنی و اذان‌گو است که از اساتید صاحب نام این منطقه هستند و خیابان شرقی و غربی همان حوالی به نام مبین به نام این مرحوم نامگذاری شد. میدان بی نامی دیگری در همان حوالی استاد محمد غفاری از قاریان بزرگ کشور هستند نامگذاری شد و خیابان اقاقیا که به مصلحت شورا از نامگذاری نیشابور به احترام شورای شهر نام برگشت و به نام سبزوار نامگذاری شد.

حق شناس ادامه داد: بلوار جدیدالاحداثی در منطقه ۹ که در ادامه بلوار استاد معین قرار دارد به نام دکتر بدرالزمان قریب دختر دکتر قریب نامگذاری شد که استاد به نام زبان‌های باستانی بوده‌اند. همچنین ایستگاه ۹۱ آتش نشانی به نام شهید خدمت مرتضی حیدری در منطقه ۱۲ نامگذاری شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر از نامگذاری مرکز خدمات اجتماعی منطقه ۱۹ به نام مریم میرزاخانی خبر داد و گفت: سرانجام خانواده وی برای این نامگذاری رضایت دادند.

وی افزود: خیابان دریا در منطقه ۲۲ به نام تالش نامگذاری شده است.

پیشنهادات این کمیته به جز ردیف ۱۱ و ردیف آخر با ۱۶ رأی به تصویب رسید.

حق شناس اعلام کرد: بر اساس پیشنهادات ارائه شده در منطقه ۲۰ شهرداری که به پیشنهاد شهرداری در محله دولت آباد که عموماً هموطنان معاود عراقی ساکن آن هستند میدان مرکزی محله که به نام میدان قدس است به نام شهید ابومهدی المهندس نامگذاری شود تا در آستانه سالگرد شهید سلیمانی قبل از این روز، این نام را بر این میدان بگذاریم.

الویری با این نامگذاری مخالفت کرد. و حق شناس گفت: فراوانی قدس در تهران حدود ۱۱۳ مورد است.

الویری اظهار داشت: با توجه به عکس العمل های در مقابل نامگذاری گفت: وقتی سالیان درازی یک معبری به نامی نامگذاری شده و تغییر آن با وجود احترامی که برای این شهید قائلم اما به این دلیل که بیشتر از ۳۰ سال است این میدان به این نام خوانده شده بهتر است محله دیگری به نام وی نامگذاری شود.


فراهانی نیز در واکنش به تصمیم کمیته نامگذاری معابر گفت: در این محور بلوار قدس محل اسکان و تجمع عراقی‌های مقیم تهران است و در دولت آباد شهر ری اکثریت با عراقی‌های مقیم است و از این بابت تشکر می‌کنم و ایرادی که آقای الویری داشتند با توجه به اینکه تنها میدان مرکزی تغییر نام می‌دهد و بلوار نامش تغییر نمی‌کند. و کمترین حاشیه اجتماعی را دارد.

این پیشنهاد کمیته نامگذاری با ۱۴ موافق به تصویب رسید.

امینی در خصوص نامگذاری خیابانی با نام معین التجار مخالفت کرد و گفت: این فرد از نزدیکان ناصرالدین شاه قاجار بوده است و اگر درباره شخصیتش مطالعه داشته باشیم می‌بینیم که به دلایل همکاری‌های غیرقانونی با ناصرالدین شاه به قدرت رسیده است اما حق شناس گفت: خانه میراثی که معین التجار بوشهری در این کوچه است و جزو رجال سیاسی آن دوره بوده‌اند. و آن معین التجار پدرش بوده است. ما داریم نام را کامل می‌کنیم و نام بوشهری تکمیل می‌شود.

این پیشنهاد کمیسیون نامگذاری با ۶ موافق این پیشنهاد رأی نیاورد.

کد خبر 5107597

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =