پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی بخشی از انتقام سخت است

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی نمایشی نیست و آیت الله رئیسی تاکید کرد پیگیری و به نتیجه رساندن این پرونده بخشی از انتقام سخت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر در گفت‌گوی ویژه خبری شبکه دو سیما در خصوص پیگیری قضائی و بین المللی پرونده ترور شهید سپهبد سلیمانی، اظهار کرد: روند رسیدگی به پرونده جدی است و نیابت‌های قضائی ارسال شده که شامل ۶۰-۷۰ سوال دقیق ریز به کشورهاست؛ اراده قوه قضائیه جدی است؛ پیگیری این پرونده نمایشی نیست و آیت الله رئیسی تأکید کرد پیگیری و به نتیجه رساندن این پرونده بخشی از انتقام سخت است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ترور شهیدان مقاومت در قالب مبارزه با تروریسم بوده، رد شده است؛ گزارشگر ویژه سازمان ملل دیگر ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مقابله به مثل بودن اقدام آمریکایی‌ها و همچنین ادعای دفاع پیش دستانه آنها را رد کرده است. در این گزارش تاکید شده که اقدام آمریکا اقدامی ترروریستی و ناقض حقوق بشر بین‌المللی است. گزارشگر ویژه سازمان ملل با فشارهایی از سوی آمریکا مجبور به استعفا شد.

باقری همچنین با تأکید بر اینکه ترور شهید سلیمانی علیه یک فرد نبوده و علیه یک کشور بوده است، اظهار کرد: این ترور اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم الگویی جدید و کارآمد ارائه کرد. این الگوی موفق توانست ریشه تروریسم در منطقه را از بین ببرد.

وی گفت: دستگاه قضائی عراق به طور مستقل تشکیل پرونده داده و در حال رسیدگی است. مسؤولان قضائی عراق از طریق نیابت قضائی و راه‌های سیاسی در حال همکاری با ایران برای پیگیری پرونده هستند. عراقی‌ها با تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری پرونده ترور شهیدان مقاومت موافق کرده‌اند و در حال رایزنی درمورد اعضای کمیته هستیم.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران در ادامه بیان کرد: سال گذشته نشست فصلی شورای حقوق بشر در ژنو برگزار شد و اقدامات خوبی انجام شد؛ طرح موضوع در صحن شورا و برگزاری نشست‌های جانبی برای تبیین موضوع و برگزاری نمایشگاه از جمله این اقدامات بود. ستاد حقوق بشر با دبیرکل سازمان ملل و گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر وارد تعامل شده و خواستار پیگیری یافته‌ها و نتایج گزارشگر ویژه شدیم.

باقری اظهار کرد: تمامی عوامل دخیل در جنایت ترور شهید سلیمانی حتی اگر قائل به مصونیت هم باشیم، مسؤولیت دارند. دستگاه قضائی براساس مسؤولیتی که این‌ها داشتند، پیگیری خواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش مصونیت قضائی هم نخواهد داشت.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه گفت: علاوه بر عراق، سوریه و لبنان [مبدا و مقصد پرواز شهید سپهبد سلیمانی] شواهد و اطلاعاتی داریم که پایگاه‌های آمریکایی در اردن، کویت و قطر در ترور دخیل بوده‌اند. یک پایگاه آلمانی نیز در عملیات ترور دخیل بوده است؛ برخی نمایندگان آلمان اذعان کرده‌اند که مسؤولین عالی‌رتبه این کشور به جهت کمک و مشارکت در این جنایت متهم هستند. شرکت انگلیسی که مسؤول تأمین امنیت فرودگاه بوده نیز مسؤولیت دارد.

وی تصریح کرد: کشورهای دخیل باید پاسخگو باشند و دستگاه قضائی به‌طور جدی پیگیری خواهد کرد. در صورت تکمیل روند تحقیقات و دریافت اطلاعات بیشتر ممکن است کشورهای دیگری اضافه شوند.

کد خبر 5109487

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =