افتتاح مرکز  درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد در ارومیه

ارومیه – آیین سراسری افتتاح همزمان ۲۴ مرکز جامع درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مبتنی بر تداوم درمان به صورت ویدئو کنفرانس در مرکز همای امیدزندگی ارومیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی در این مراسم با بیان اینکه مرکز جامع بازتوانی برای اولین بار در مراکز استان‌ها با هدف مهارت آموزی، پروسه درمان معتادان سپری می‌شود، گفت: در این مرکز پروسه درمانی یکساله بوده که طی ۴ ماه اول مرحله سم زدایی بدون استفاده از دارو با اقامت شبانه روزی فرد انجام می‌شود.

سعید ادامه داد: در مرحله دوم پروسه درمان، معتاد پس از ۴ ماه اقامت در مرکز، ترخیص شده و طی ۸ ماه ملزم به گذراندن جلسات مشاوره، مهارتاموزی، مددکاری در مرکز خواهد بود.

وی با تاکید براینکه ۸۰ درصد این روش درمانی مبتنی بر ایجاد اشتغال است، گفت: باهمکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کارگاه‌ها و کلاسهای حرفه آموزی در این مرکز دایر است و معتادان در طول درمان حرفه و مهارتی را کسب و صاحب مدرک برای ورود به بازار کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه سالن جوشکاری و خیاطی برای مهارت آموزی معتادین در مرکز دایر است، گفت: در برنامه‌های اتی مهارت پرورش قارچ، گیاهان دارویی و گلهای اپارتمانی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی با بیان اینکه در طول درمان، توجه و جلب حمایت خانواده برای فرد معتاد در حال ترک، یک اصل اساسی محسوب می‌شود، اظهار کرد: ایجاد انگیزه و حمایت برای ترک فرد معتاد، در اجرای موفقیت امیز طرح بسیار مهم و اساسی است.

فریور با اشاره به اینکه حمایت کارآفرینان از معتادین بهبود یافته فرصتی مضاعف برای این افراد در جذب در جامعه محسوب می‌شود، تصریح کرد: چنانچه کارفرمایی زمینه اشتغال معتاد بهبود یافته‌ای را فراهم کند می‌تواند از تسهیلات وام ۴ درصد به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به ازای بکارگیری هر معتاد وپرداخت ۲۳ درصد حق بیمه به مدت ۵ سال توسط بهزیستی بهره مند شود.

وی اجرای موفقیت آمیز این طرح در مقایسه با اجرای پروسه درمان سرپایی در سایر کمپ‌ها را امید بخش دانست و گفت: مددکاران و روانشناسان مرکز همواره با حمایت از معتاد در استانه ترک و جلب حمایت خانواده در تلاش خواهد بود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه هزینه درمان برای یک دوره یکساله در مرکز جامع بازتوانی ۹ میلیون تومان است، خاطر نشان کرد: پرداخت یارانه درمان به معتاد بهبود یافته پس از تکمیل پروسه یکساله درمان امکان پذیر است.

وی یادآور شد: این مرکز جامع بازتوانی اعتیاد در مساحت ۶۴۵۹ مترمربع در هر دوره ظرفیت پذیرش ۶۰ نفر را دارد.

کد خبر 5132087

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =