تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌ها

مشاور عالی معاون علمی و فناوری از تشکیل انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاهها خبر داد و گفت: این موضوع یکی از برنامه های ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، دکتر سید کمال خرازی گفت: مقام معظم رهبری همواره پیگیر تلاش‌های دانشمندان ایرانی درحوزه علوم شناختی هستند و پیشرفت‌های حاصله در این بخش را پیگیری می‌کنند.

وی گفت: رهمنودها و توصیه‌های مقام رهبری در این دیداری که سال ۹۷ صورت گرفت مشوق بزرگی برای دست اندرکاران توسعه علوم شناختی بود، به طوری که از یکسو مسئولان کشور به اهمیت این حوزه پی بردند و در جریان پیشرفت‌ها و اهمیت آن قرار گرفتند و از سوی دیگر اساتید و دانشجویان اقبال بیشتری به این دانش نوین نشان دادند.

خرازی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در تعدادی از دانشگاه‌های ردیف بالای کشور گرایش‌های مختلف علوم شناختی تدریس می‌شود و علاوه بر آن، این دانش نوین تأثیرات جدی بر سایر رشته‌های فنی، پزشکی و حتی علوم انسانی و اجتماعی داشته و موجب بازنگری و تحول در رشته‌های سنتی شده است.

مشاور عالی معاون علمی رئیس جمهور در امور توسعه علوم شناختی درباره اقدامات و فعالیت‌های لازم برای اجرای دقیق توصیه مقام رهبری جهت تسریع در شتاب دانش علوم شناختی در کشور گفت: امروزه جهش و شتاب این دانش با توجه به امکانات کشور و تأثیر آن بر رشته‌های علمی دیگر روند مثبتی را طی می‌کند و از نظر تعداد پروژه‌های تحقیقاتی و مقالات منتشره در مجلات علمی و پژوهشی رشد خوبی را شاهد هستیم و ایران در بین کشورهای منطقه بالاترین رتبه را در اغلب گرایش‌های علوم شناختی به خود اختصاص داده است.

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری از مدافعان توسعه علم و فناوری در کشور و حامی تلاش جوانانی هستند که در این عرصه فعالیت می‌کنند و تأسیس معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور که ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی نیز یکی از زیرمجموعه‌های آن است با تأکیدات ایشان ایجاد و فعال شده است.

وی گفت: با تأسیس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، مجموعه علوم شناختی و گرایش‌های آن در سطح تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تدوین و به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و ستاد با کمک به دانشگاه‌هایی که توانایی برگزاری این دوره‌ها را دارند و همچنین حمایت از تجهیز آزمایشگاه‌های آنها به ابزارهای مطالعات شناختی و حمایت از طرح‌های تحقیقاتی اساتید برجسته در این حوزه و دانشجویان مستعد توانسته است به توسعه این دانش نوین در کشور نقش فعالی را ایفا کند.

خرازی تأسیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، پژوهشکده‌ها، شتابدهنده ها و کلینیک‌های شناختی را از دیگر اقدامات انجام گرفته در حوزه علوم شناختی دانست که از سوی این ستاد تحت حمایت قرار گرفته است.

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در امور توسعه علوم شناختی افزود: امروز گام‌های مؤثری در تولید محصولات شناختی اعم از ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی و فناوری‌های لازم برای ارائه خدمات و بهبود حال بیماران برداشته شده و در حال حاضر حدود ۲۰ شرکت ایرانی به تولید وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز برای مطالعات شناختی اشتغال دارند و دانشگاه‌های کشور از بسیاری از تجهیزات خارجی بی نیاز شده اند.

خرازی گفت: امسال در نمایشگاه ایران ساخت، حضور شرکت‌های فعال در حوزه علوم شناختی نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیر داشته و علاوه بر این در راستای توسعه فناوری‌های شناختی، شرکت‌های دانش بنیان جدیدی برای تولید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز عموم مردم و خدماتی که به سلامتی آنها کمک کند، در حال شکل گیری است.

وی تلاش و حمایت گسترده برای تشویق و ترغیب دانش آموزان و دانشجویان مستعد برای فعالیت در حوزه‌های علوم شناختی را از اقدامات مؤثر و مثبت برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور برشمرد و یادآور شد: تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌ها نیز از جمله دیگر فعالیت‌های ستاد توسعه علوم شناختی است تا دانشجویان مستعد بیشتر به این حوزه جذب شوند و از سوی دیگر حمایت از نگارش پایان نامه و یا رساله دانشجویان در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی و اعزام دانشجویان به خارج از کشور برای طی دوره‌های علمی نیز از جمله فعالیت‌هایی است که به توسعه حوزه کمک کرده است.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه در مقطع کنونی رویکرد مراکز علمی و پژوهشگران کشور در توسعه این دانش نوین مثبت ارزیابی می‌شود، یادآور شد: با توجه به جوان بودن این دانش در کشور، تحقق تمامی اهداف توسعه حوزه علوم شناختی در کشور مستلزم تربیت نیروی انسانی مجرب و کارآمد است که در حال حاضر دانشگاه‌ها در این جهت تلاش می‌کنند.

خرازی در پایان گفت: برنامه ریزی و تلاش مدیران ستاد توسعه علوم شناختی برای ترویج و ارتقای علوم شناختی در کشور ادامه دارد و پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی با انرژی کامل در حال پیگیری است که امید می‌رود موفقیت‌های بیشتری نصیب کشور شود.

کد خبر 5135472

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =