محققان جهاد دانشگاهی توانایی تامین نیاز داخل را دارند

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه محققان جهاد دانشگاهی توانایی تامین نیاز داخل در حوزه های مختلف را دارند، گفت: این توانایی به شرط تمهیداتی قابل صادر شدن است.

حمیدرضا طیبی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک ایام دهه فجر و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و گرامیداشت یاد امام و شهدای گلگون کفن انقلاب در خصوص دستاوردهای جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی حاصل خودباوری دمیده شده به روح و جسم جوانان ایرانی است که عاشق و علاقه پیشرفت و توسعه کشورشان بر مبنای توانمندی ملی بودند.

وی افزود: هدف از تأسیس جهاد دانشگاهی الگوسازی توان کشور در توسعه حوزه‌های علمی، فناورانه و همچنین فرهنگی به عنوان زیرساخت‌های اصلی بوده؛ توسعه پایدار هر کشور ایجاد خودباوری در نسل جوان دانشگاهی و ایجاد غرور و عزت ملی در مردم در قابلیت انجام کارهای بزرگ علمی، فناورانه، فرهنگی و کاربردی کردن آنها برای تحقق پیشرفت کشور و اقتصاد دانش بنیان است.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: از این رو از ابتدای تأسیس نگاه به تأمین فناوری‌های مورد نیاز روز جامعه، روزآمدسازی این فناوری‌ها، نگاه به فناوری‌های نوپدید و تحولات علمی و فناورانه دنیا و پرداختن به آنها و ساختارسازی های فرهنگی مورد نیاز جامعه انقلابی مد نظر جهادگران در جهاد دانشگاهی بوده است.

به گفته وی، در واقع هدف جهاد دانشگاهی الگوسازی و ایجاد باور در مسئولین است که می‌توانیم جامعه‌ای پیشرفته ذیل باورهایمان با اقتدار دفاعی، اقتصادی و دانش بنیان متکی بر عدالت و اخلاق اسلامی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در تولید فناوری‌های مورد نیاز روز جامعه بسیار موفق عمل کرده ایم با اشاره به دستاوردهای جهاد دانشگاهی گفت: از تولید فرستنده‌های رادیویی M۵ و FM برای صدا و سیما تا صادرات آن، ساخت فرستنده تلویزیونی دیجیتال روستایی، سیستم‌های غبارگیر صنعتی مثل الکتروفیلترهای بگ فیلتر، برج‌های خنک کننده، انواع مبدل‌های الکتریکی صنعتی، شارژرها، یو پی اس های صنعتی، کنترل دور موتورهای الکتریکی، تجهیزات آزمایشگاهی صنعت برق ایران، انواع موتورهای الکتریکی با کاربرد ویژه صنعتی و دفاعی، انواع فناوری‌ها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت ایران مثل دکل‌های حفاری، تجهیزات تکمیلی حفاری، مته‌ها، تجهیزات الکتریکی و کنترلی، انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش از جمله دستاوردهای جهاد دانشگاهی طی این سال‌های بعد از انقلاب بوده است.

وی افزود: در جشنواره خوارزمی امسال نیز شاهد برتر شدن محققان جهاد دانشگاهی بوده ایم.

طیبی با اشاره به سایر دستاوردهای جهاد دانشگاهی گفت: در حوزه کشاورزی از کسب دانش فنی کشت بافت تا اصلاح نژاد سبک و سنگین ایرانی در حوزه گیاهان دارویی فناوری‌های متعددی را کسب و تجاری کرده ایم. در حوزه پزشکی کار خود را با درمان ناباروری، سرطان پستان و زخم‌های دیابتی شروع کردیم و موفقیت‌های بزرگی در این زمینه به دست آورده ایم و گام‌هایی در زمینه بالینی برداشته ایم.

وی افزود: اکنون در مرحله‌ای هستیم که در زمینه درمان ناباروری هیچ ضرورتی برای رفتن به سایر کشورها برای معالجه نداریم.

طیبی گفت: در زمینه پرداختن به فناوری‌های نوپدید در حوزه پزشکی فعالیت پژوهشگاه رویان شهرت ملی و بین المللی دارد به همین شکل ساختارسازی ها و فعالیت‌های ما در حوزه فرهنگی نیز بسیار موفق بوده است.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اکنون فناوری‌های متعددی توسط محققان جهاد به تولید رسیده یا در دست تولید است، ادامه داد: این دستاوردها در حوزه‌های مختلفی هستند به عنوان مثال در حوزه پزشکی کاربردهای متنوع سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون، تولید بذرهای هیبریدی، در حوزه کشاورزی، تولید تجهیزات بسیار پیشرفته صنعت نفت ایران مانند موتورهای هیدرولیکی درون چاهی، پمپ‌های ESP و مته های PDC، تولید تجهیزات پیشرفته مورد نیاز حمل و نقل ریلی مانند سیستم‌های کامل رانش الکتریکی واگن‌های مترو تنها بخش‌هایی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی به شمار می‌روند.

وی در خصوص بین المللی شدن فعالیت‌های جهاد دانشگاهی گفت: زمانی فعالیت‌های ما بین المللی می‌شود که اولاً فناوری‌ها و محصولات تولیدی ما در کشور خودمان به میزان زیاد مورد استفاده قرار بگیرد یا بسط قوی از کاربرد محصولات خودمان در کشور و صنعت داشته باشیم.

وی افزود: عدم اراده در کاربرد محصولات ساخت داخل با بهانه‌های مختلف پول آسان فروش نفت و سایر منابع ملی، فساد سیستماتیک در کشور، درگیری طولانی مدت مسئولین کشور و دعواهای سیاسی، نداشتن استراتژی‌های توسعه صنعتی و فناورانه مرتبط باعث شده که ما و سایر سازندگان داخلی مشکلات جدی در کاربرد محصولات خود داشته باشیم.

به گفته وی با وجود همه این مشکلات توانسته ایم با روحیه جهادی برای کاربرد محصولاتمان در کشور بجنگیم؛ اگر غفلت کنیم همین محصولاتی که تولید می‌شود هم از خارج خریداری خواهد شد.

طیبی گفت: اخیراً هم محصولات چینی با حجم تولید انبوه، کیفیت پایین و سوبسید صادراتی دولت چین با قیمت‌های ارزان رقیب جدی سازندگان داخلی در مناقصات شده اند.

وی در زمینه بین المللی شدن اقدامات جهاد دانشگاهی اضافه کرد: تا زمانیکه تحت تحریم شدید قرار داریم و برای خرید قطعه و مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب با مشکل مواجه هستیم چگونه بین المللی شویم!.

وی عنوان کرد: شاید بشود منابع خام را که عمدتاً در دست دولت است یا بخش خصوصی ارزان و پول آن را چمدانی دریافت کرده بدست آورد اما جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی و به ویژه بخش خصوصی دستاوردهای فناورانه خود را بسیار ارزان‌تر از قیمت تمام شده به فروش می‌رساند.

وی گفت: ما در زمینه علمی در سلول بنیادی بابت مقالات باکیفیت خود و شرکت در سمینارها شهرت نسبی بین المللی پیدا کرده ایم و از سوی دیگر نیز در درمان ناباروری در منطقه و کشورهای همسایه شهرت خوبی داریم.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به خدمات جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی گفت: هزینه درمان به گونه‌ای است که با ارز همراه مسافر یا توریست پزشکی پرداخت می‌شود و از آنجایی که ارزش پول ملی ما کاهش یافته از این رو در حوزه پزشکی و کشاورزی توسط خارجی‌ها استقبال زیادی می‌شود و برایشان هزینه زیادی نیست.

وی با بیان اینکه ما توان تولید محصولات باکیفیت و با قیمت مناسب را داریم به شرطی که دسترسی آسان به قطعات و مواد اولیه مورد نیاز باکیفیت، مناسب و قیمت مناسب را داشته باشیم، گفت: این اتفاق زمانی شدنی است که تحریم‌ها برداشته شود و در این هنگام دربهای کشور بی رویه به سمت محصولات خارجی باز نشود.

طیبی اضافه کرد: حضور در نمایشگاه‌های خارجی، ایجاد خط اعتباری از سوی دولت، عدم استفاده از کالاهای مشابه خارجی از جمله عواملی هستند که در بین المللی شدن محصولات ایرانی تأثیر گذارند.

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع جهت صدور گواهی کیفیت محصولات بر اساس استانداردهای بین المللی از زیرساختهای مهم در تأمین اعتماد سازندگان داخلی و خارجی نسبت به تولیدات مان است.

وی با بیان اینکه کلیه محصولات فناورانه ساخت داخل جهاد دانشگاهی توان صادراتی دارد، گفت: ولی نباید توقع داشته باشیم که محصولات فناوران جهاد دانشگاهی را بتوان شبیه مواد خام اولیه و یا برخی مواد غذایی و کشاورزی به آسانی صادر کرد بلکه باید شرایط از سوی حوزه اجرایی کشور برای صادرات این محصولات فراهم شود.

کد خبر 5142143

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =