۲۲ بهمن آخرین مهلت ثبت آثار در سامانه بچه‌های مسجد

حجت‌الاسلام ارزانی، با اشاره به فعالیت‌های رواق کتاب در طرح ملی ایران قوی گفت: ۲۵ هزار و ۹۰۰ کتاب ذیل این طرح خلاصه نویسی شد وثبت آثارتا ۲۲ بهمن به عنوان آخرین مهلت فرصت دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویژه‌برنامه رواق کتاب طرح ملی «ایران قوی» همزمان با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، ذبا حضور حجت‌الاسلام «حبیب‌رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری ستاد فهما، «ابراهیم حیدری» مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل باغ کتاب تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام ارزانی در این ویژه‌برنامه با اشاره به طرح ملی ایران قوی اظهار کرد: تاکنون بیش از ۲۵ هزار و ۹۰۰ کانون در سامانه بچه‌های مسجد ثبت شده‌اند. هدف این سامانه ایجاد ارتباط و تعامل میان مساجد و کانون‌ها و همچنین معرفی فعالیت‌های اعضای کانون‌ها است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به سه شبستان «فرهنگ»، «هنر» و «نوآوری» اظهار کرد: در عرصه شبستان فرهنگ ۵ رواق، در شبستان هنر ۵ رواق و در شبستان نوآوری ۲ رواق طراحی شدند که اعضای کانون‌ها باید ذیل این ۱۲ رواق فعالیت‌های خود را در سامانه به ثبت برسانند.

وی ادامه داد: طرح ملی ایران قوی، از هفته دفاع مقدس آغاز شد و تا ساعت ۲۴ شب ۲۲ بهمن ادامه دارد، بن‌مایه این طرح بر اساس بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تاکید ایشان نسبت به این مساله است که ایران باید قوی شود.

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به رواق‌های دوازده‌گانه طرح ملی ایران قوی گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور می‌توانند بنا بر علاقه‌مندی خود در عرصه‌هایی نظیر کتاب، فیلم، نمایش، سرود در رواق‌های طراحی شده فعالیت‌های خود را در سامانه بچه‌های مسجد ثبت کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هرم فعالیت و مدیریت در عرصه مسجد هرم واژگون است، افزود: بچه‌های مسجد بالای این هرم قرار دارند و ما خادم آنها هستیم، در واقع ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تنها وظیفه برقراری ارتباط با دستگاه‌ها و قوه سه‌گانه را دارد و انجام فعالیت‌ها و برنامه‌ها نیز بر عهده کانون‌های مساجد است.

وی ضمن تقدیر از فعالیت‌های کانون‌های فهما در شرایط شیوع کرونا گفت: این حضور و فعالیت در طرح ملی ایران قوی قابل توجه بود و استقبال چشمگیری را از سوی بچه‌های مسجد شاهد بودیم، برای مثال در رواق کتاب فعالیت‌های متعدد و شاخص حرفه ای صورت پذیرفت.

حجت‌الاسلام ارزانی اظهار کرد: از صدر اسلام و در تاریخ تمدن اسلامی مساجد محل قرائت کتاب نیز بود، دانشگاه‌های بزرگ اسلامی در دل مسجد شکل گرفتند، در زمان ورود اسلام به ایران، در تمدن مصر، در جزیرة العرب به واسطه حضرات معصومین (ع) این رویکرد نسبت به کتاب در مساجد وجود داشت.

وی در مورد رواق کتاب در طرح ملی ایران قوی افزود: از آغاز فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، بیش از ۱۴ هزار کتابخانه در جوار کانون‌های مساجد تأسیس شده است که از این میان بیش از ۱۰ هزار کتابخانه، اطلاعات شأن در سامانه بچه‌های مسجد به ثبت رسیده است و همه این کتابخانه ها دارای کتابدار هستند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد فعالیت‌های کانون‌های فهما در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی تصریح کرد: بیش از ۱۰۵ هزار نفر در مسابقات کتابخوانی شرکت و بیش از ۲۵ هزار و ۹۰۰ کتاب اعم از کتاب‌هایی با حجم محدود ۶۰ صفحه‌ای تا کتاب‌هایی با حجم ۵۰۰ صفحه خلاصه‌نویسی شده است، ضمن اینکه اقدامات متعدد دیگری نیز در این عرصه به منصه ظهور رسیده که از جمله آنها می‌توان به طرح «شنبه‌های کتاب» اشاره داشت. این طرح در واقع از سال ۱۳۹۷ و در استان مرکزی شهرستان دلیجان با ابتکار یکی از ائمه جماعات مساجد این شهرستان شکل گرفت و بنده نیز شخصاً به این مسجد رفتم و در جریان فعالیت آنها در این طرح قرار گرفتم. در این مسجد کتاب معرفی و میان نمازگزاران توزیع می‌شد و به مدت یک تا دو ساعت بعد از اقامه نماز فرصت مطالعه و نقد کتاب میان مامومین فراهم بود. این طرح جالبی بود که با پیگیری‌های انجام شده در سطح استان‌های دیگر به اجرا در آمده و تبدیل به طرح ملی شد به طوری که اکنون بیش از پنج هزار مسجد در طرح شنبه‌های کتاب شرکت کردند.

حجت الاسلام ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه هرکدام از فعالیت‌های کانون‌ها در سامانه بچه‌های مسجد ثبت می‌شود، گفت: این مساله منجر به انتقال تجربیات می‌شود؛ برای مثال تاکنون ۱۸ هزار طرح و ایده در رواق دانش به ثبت رسیده است که خود زمینه‌ای برای تعامل میان کانون‌ها در این عرصه محسوب می‌شود.

وی در ادامه به تعبیر امام راحل درباره مساجد که فرمود «مسجد سنگر است» اشاره کرد و افزود: امروز تلالو سخنان امام خمینی (ره) را در سخنان مقام معظم رهبری نیز می‌بینیم که فرمودند «مساجد را احیا کنیم». این سخن ناظر بر این آیه قرآن کریم است: «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَی الزَّکَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ ۖ فَعَسَیٰ أُولَٰئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ»، با حضور متدینین در مسجد، فعالیت‌ها و کارکردهای مساجد احیا می‌شود و این مهم ناظر بر عمران مسجد است چراکه منظور از احیا و عمران صرفاً ظاهر مساجد نیست بلکه به معنای رونق حضور نوجوانان و جوانان و تحقق فعالیت‌های مختلف در بستر مساجد است.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به تعامل میان کانون‌های فرهنگی و هنری و امام جماعت مسجد گفت: در اساس نامه ستاد آمده است که مدیرمسئول کانون از سوی امام جماعت مسجد معرفی می‌شود، ضمن اینکه فعالیت‌ها تحت اشراف امام جماعت انجام می‌شود. امروز ما با ۲۵ هزار و ۹۰۰ کانون در سراسر کشور تعامل گسترده ای با ائمه جماعات داریم و هرگز حتی یک مورد گزارش از اختلاف میان مدیرمسئول کانون و امام جماعت نبوده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: بیش از ۱۰ هزار کانون فرهنگی هنری تا به امروز مجوز الکترونیکی گرفتند.

حجت الاسلام ارزانی با اشاره به شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: اعضای شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که ریاست این شورا به عهده اوست، دو وزیر دیگر نیز در شورا حضور دارند، همچنین شهردار تهران، رؤسای سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان بسیج مستضعفین، مرکز رسیدگی به امور مساجد، از جمله اعضای دیگر این شورا محسوب می‌شوند که هر سه ماه یکبار در جلسه‌ای با حضور همه اعضا، فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گزارش می‌شود.

کد خبر 5142354

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =