کاهش مخاطرات تاسیسات نفتی در همکاری مرکز تحقیقات با پژوهشگاه نفت

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از کاهش مخاطرات تاسیسات نفتی در همکاری این مرکز با پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مرکز با سازمان زمین‌شناسی و پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های گذشته با وزارت نفت به ویژه در حوزه انرژی، گفت: امروزه محور مخاطرات یک مسئله بسیار مهم برای ماست. در کشور از دهه‌های گذشته همواره با مخاطرات بسیاری روبرو بوده و رویکرد غالب به این شکل بوده است که معمولاً پس از وقوع رویداد به دنبال راهکار برآمدیم. این در حالی است که اگر اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم، خسارت‌ها در حد بالایی کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث زلزله و فرونشست با مسائل بسیار جدی در کشور مواجه هستیم که نیازمند توجه ویژه است. در زمان وقوع زلزله، تأسیسات نفتی می‌تواند به شدت مورد تأثیر قرار گیرد و خسارت‌ها نیز قطعاً بالاست. فرونشست نیز اصطلاحاً زلزله آرام است که می‌تواند تأثیرات سنگین خود را داشته باشد. ریشه آن هم عدم مدیریت صحیح منابع آب و آبخیزداری است. ما به دنبال این هستیم که، اقداماتی را به انجام برسانیم تا خسارت‌هایی که به ما وارد می‌شود را کم کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران افزود: قانون جدید مدیریت بحران وظایفی را برای مرکز تحقیقات در موضوعات یاد شده مصوب کرده است. به عنوان نمونه در این قانون مصوب شده است که مرکز تحقیقات با همکاری وزارت نفت اقدامات لازم را در خصوص تأسیسات نفتی و مخاطرات آن انجام و اجرایی کند.

شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در مرکز تحقیقات تعیین پهنه‌بندی حریم گسل‌ها بوده است که در تهران و چند کلانشهر کشور این اقدام صورت گرفته است. بیشترین خسارت‌ها در همین پهنه‌های گسلی اتفاق می‌افتد. در همین رابطه تقاطع خطوط نفتی و گازی با این گسل‌ها و اینکه چه اتفاقاتی را به دنبال خواهد داشت، موضوع بسیار مهمی است که باید در دستور کار همکاری‌های فی‌مابین قرار گیرد.

وی افزود: در موضوع فرونشست نیز وضعیت همین‌گونه است و موضوع فرونشست می‌تواند دکل‌ها و تأسیسات نفتی را دچار مشکل کند. فرونشست یک موضوع داینامیک است و جای کار بسیاری دارد. پیش‌بینی همکاران ما در مرکز نیز بر این نکته تاکید دارد که موضوع فرونشست از سال ۱۴۰۰ به بعد تأثیر خودش را روی بسیاری از تأسیسات مهم کشور نشان خواهد داد.

شکرچی‌زاده اظهار امیدواری کرد تا با وجود پتانسیل‌، آزمایشگاه‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوب دو مجموعه، همکاری‌های مثبتی میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شود.

کد خبر 5144591

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =