۲۷ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۰۱

در گفتگو با مهر اعلام شد؛

گام مهم وزارت جهاد برای کاهش تخلفات در توزیع نهاده های دامی

گام مهم وزارت جهاد برای کاهش تخلفات در توزیع نهاده های دامی

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: شاخص‌های سرک (۱۰ درصد) و کسری (۵۰۰ کیلوگرم) برای هر کامیون در سامانه بازارگاه تعریف شده است.

فرهاد مشیرغفاری، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تخصیص سهمیه نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه بر اساس میزان عرضه، نوع فعالیت پرورشی، آمار جمعیت دام و طیور و شاخص‌های فنی تغذیه‌ای انجام می‌پذیرد گفت: به طور طبیعی نهاده‌ها به برخی واحدهای تولیدی کمتر از ۱۰ تن تخصیص می‌یابد که به منظور تسهیل در فرآیند خرید و حمل این‌گونه محموله‌ها از مبادی ورودی این امکان در سامانه فراهم شده که ذینفعان از طریق تشکل مربوطه و در قالب خرید به صورت پکیج (مجموع نهاده‌های تخصیصی چند واحد تولیدی) نسبت به خرید و حمل سهمیه تخصیصی خود اقدام کنند.

وی اضافه کرد: به منظور ایجاد تناسب بیشتر بین میزان خرید و تناژ محموله‌های ارسالی از بنادر کشور، شاخص‌های سرک (۱۰ درصد) و کسری (۵۰۰ کیلوگرم) برای هر کامیون در سامانه بازارگاه تعریف شده است و بیشتر از این ارقام قابل ثبت در سامانه نیست ضمن اینکه فروشندگان نهاده‌های دامی موظف به رعایت آن هستند.

مشیرغفاری توضیح داد: چون بار کامیون ۱۵ تنی با لودر درون کامیون ریخته می‌شود اگر از ۱۰ درصد این ۱۵ تن بیشتر بار بزند یا بیش از ۵۰۰ کیلوگرم کسری داشته باشد تا تعیین تکلیف، قابل تسویه در سامانه بازارگاه نخواهد بود و این اقدام به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی انجام شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: برای رفع مشکل عدم امکان ثبت بارنامه‌های خارج از شاخص‌های بالا که ناشی از عدم توجه برخی واردکنندگان به وجود آمده، هماهنگی‌های لازم با بانک کشاورزی به عنوان طراح و پشتیبان سامانه بازارگاه انجام شده است.

تعهدنامه کارخانجات خوراک آماده، تهیه شد

مشیرغفاری در ادامه افزود: هم اکنون و در فاز اول امکان تخصیص نهاده‌ها به کارخانجات خوراک طیور مهیا شده و ظرف چند روز آینده نهاده برای این واحدها در سامانه بازارگاه به صورت تنخواه بارگذاری می‌شود، در راستای توسعه تولید و مصرف کنسانتره دامی، تاکنون طی چند مرحله سهمیه نهاده‌های دامی (جو، ذرت و کنجاله سویا) برای تولید کنسانتره مورد نیاز دامداران روستایی و عشایری به سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد: پس از تخصیص سهمیه نهاده‌ها به کارخانجات خوراک طیور، محصول نهایی با نظارت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان از طریق تشکل‌های مربوطه بین مرغداران با قیمت‌های مصوب توزیع می‌شود.

این مقام مسئول افزود برای کارخانجات تعهدنامه‌ای توسط واحد حقوقی وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است که به بانک کشاورزی ارسال می‌شود تا به وسیله بانک در سامانه بارگذاری و با تکمیل این تعهدنامه توسط کارخانجات، کار نهایی می‌شود.

کد خبر 5147220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
   4 0
   دامدار پرواری هستم از دامشهر قم با این وضعیت بیچارمون کردین خدا قوت مسئولین
  • سعید مشهد IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
   12 0
   ما که دیگه کم آوردیم خوراک گران شده گوسفند ارزان شده .به خدا دیگه موندیم چیکار کنیم این چه وضعیه آخه ؟؟؟تو را خدا یک فکری به حال ما بکنین ؟
  • علی IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
   2 0
   واقعا متاسفم برا این دولت که رو سر مردم بدبخت زحمت کش مث عشایر و روستایی اوار شده ...زورتون به اینا فقط میرسه .....همه دامهامون بفروشیم هذینه علوفه دام ها نمیشه ...از طرفی نمیزارید صادر شه حداقل بتونیم دام رو بفروشیم
  • حسین IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
   3 0
   باسلام کارددسته خودش را نمیبرد اونهم این کاردهای کند
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
   7 0
   جهاد خواف حدودا ۵۰ نیرو دارد هرکدام به دو نفر پارتی دار خوراک بدهد چی به ما دامدار بی پارتی میرسد
  • دامدار AE ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
   0 0
   دامداری روول کنیدبریدپولتنوبریزیدبانک خودتون هم خونه بخوابیددولت خودش بافامیلاش گوشت واردمیکنندهمه گفتن گوشت گرون شده ولی یک خبرنگاررفت باچنددامدارمصاحبه کنه بگه دردت چیه کدوم تولیددلتون خوشه
  • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
   1 0
   خوراک دام گرون. دارو گران و کمیاب. علوفه گران در عوض قیمت دام آمده پایین کنسانتره کیلو 7000 تومن شیر 4500 کمر دامدار شکست باید یکی ییکی بفروشیم خرج بقیه کنیم خدا ازتون نگذره انشالله آه دامداران دامنتونو بگیره برا چی یه فکر نمیکننین