۱۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۰:۱۸

روحانی در افتتاح طرح‌های وزارت کشور:

آژانس انرژی اتمی جای کار سیاسی نیست/ آمریکا وقت تلف نکند

آژانس انرژی اتمی جای کار سیاسی نیست/ آمریکا وقت تلف نکند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آژانس جای کار سیاسی نیست، گفت: سه کشور اروپایی باید بفهمند آژانس جای بازی سیاسی نیست؛ بازی سیاسی را کنار بگذارید زیرا آژانس جای کار فنی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور، اظهار کرد: ما امروز آماده‌ایم ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مدیریت شهری را در روزهای مبارک ماه رجب و ایامی که به اعتدال بهاری و نوروز نزدیک می‌شویم، افتتاح کنیم.

روحانی پس از استماع گزارش شهردار تهران در خصوص بهره‌برداری از ایستگاه‌های دولاب و میدان قیام در خط ۷ متروی تهران گفت: مردم تهران می‌دانند که با افتتاح آزادراه آبیک به ورامین کار بزرگی برای محیط زیست و خلوت‌تر شدن شهر تهران و تردد راحت‌تر خودروهایی که از غرب ایران به جنوب و شرق می‌روند، انجام گرفت. البته استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و مرکزی از این پروژه بهره‌مند شدند اما برای تهران بسیار مهم بود.

وی با اشاره به سه نکته در خصوص مدیریت شهری تهران، گفت: اولین نکته، رفع بوی نامطبوع در جنوب تهران است که همه عوامل دولت برای این کار بسیج شدند تا این کار انجام بگیرد. از وزیر نیرو تا رئیس سازمان محیط زیست برای این موضوع فعالیت می‌کنند. این مساله یکی از کارهای مهم برای تهران است و دولت هم هر مقدار کمک نیاز باشد، انجام می‌دهد چراکه این پروژه وسیع و سختی است.

رئیس‌جمهور گفت: نکته دوم، نامتناسب بودن ارتفاع ساختمان‌ها در بسیاری از محله‌های تهران با سایر پارامترها است که شکل و قیافه منطقه و محله را بهم می‌ریزد و مشکلات زیادی برای مردم تهران ایجاد می‌کند.

روحانی ادامه داد: نکته سوم، بحث متکدیان در تهران است. برای جمع آوری متکدیان از تهران کاری زیادی انجام گرفته است. تکدی‌گری یکی از کارهای بسیار زشت و ضربه زننده به فرهنگ جامعه و جایگاه تهران است. من بارها درباره این مساله به وزیر کشور تاکید کردم که البته کارهای بزرگی شده ولی بازهم تکدی گری در تهران وجود دارد.

وی با بیان اینکه کرونا به خیلی از بخش‌ها از جمله درآمد شهرداری صدمه زده است، گفت: درآمد پایداری که لایحه آن آماده شده است، می‌تواند کمک بزرگی برای شهراری‌ها در سراسر کشور باشد.

روحانی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: ما در شهرهای بزرگ کارهای زیادی داریم و تراکم بالا به گونه‌ای است که مردم باید به سرعت به محل کار خود برسند بنابراین به یک حمل و نقل روان و زندگی و محیط زیست سالم نیاز است.

وی در ادامه گفت: امروز روز مبارک نیکوکاری است. هر کار خیری که ما برای مردم انجام دهیم، مخصوصاً کارهای خیری که باقی می‌ماند، از جمله شهر آرام، زیبا و شهری که توأم با نشاط است جزو کارهای بسیار نیکو است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: شما به اصفهان نگاه کنید و ببینید که قرن‌ها از کار مهندسین و طراحانی که میدان نقش جهان اصفهان را ساختند، گذشته است. چقدر این طرح‌ها زیبا و لذت‌بخش و افتخار آفرین است و چقدر تاریخ ما را تبیین می‌کند. آن روزها در اصفهان میدانی درست کردند که بعد از صدها سال هنوز بزرگترین میدان شهرهای ایران است. معلوم است وقتی کار را با نظر بلند و برای قرن‌های آینده نگاه می‌کنیم، همیشه ماندگار می‌ماند.

روحانی تاکید کرد: کار علمی و مهندسی و تاریخی، همه با هم در اصفهان انجام گرفته است. بعد از قرن‌ها، در مالزی و پایتخت جدیدی که ساخته‌اند، از اصفهان اقتباس و از سی و سه پل، میدان و مسجد شیخ لطف الله تقلید شده است. نخست وزیر سابق مالزی آقای ماهاتیر محمد به من گفت شهری را به زیبایی اصفهان در دنیا ندیدم.

وی ادامه داد: شما ببینید در برخی نقاط، محله‌ای درست می‌کنیم که از همان آغاز نمی‌توان آن را تحمل و به آن نگاه کرد. همیشه باید سرتان پایین باشد و اگر سرتان بالا باشد، سرگیجه می‌گیرید. زیرا ساختمان‌های بی قواره و بلند و بی حساب و کتابی ساخته شده که فقط برای پول درآوردن است. گذشتگان به ما درس بدهند که ما چگونه باید شهرها را زیبا بسازیم.

رئیس‌جمهور گفت: در این سال‌های اخیر کارهای بسیار زیادی انجام گرفته که مترو یکی از آنها است. درست است که قبل از انقلاب به فکر مترو بودند و طراحی آن هم برای همان زمان است. بعد از انقلاب هم برخی مخالف ساخت مترو بودند که داستان‌های عجیب و غریبی دارد. یکی از بحث‌هایی که در مجلس اول اصلاً به نتیجه نرسید، این بود که مترو در تهران ساخته شود یا نشود؟

روحانی تاکید کرد: در مجلس دوم این کار شروع شد و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی خیلی به ساخت مترو اصرار داشت و من هم به عنوان نماینده تهران به همراه عده‌ای دیگر مسئول کار مترو تهران شدیم تا به ثمر برسد. امروز مترو برای مردم یک نعمت است. در روز صلح نعمت است و خداناکرده برای روز جنگ هم یک پناهگاه طبیعی خوبی است.

وی با بیان اینکه امروز کارهای بسیار زیادی در بحث فاضلاب و آب شروع شده است، گفت: روزهایی در سال ۹۳ بود که می‌ترسیدیم بخشی از آب تهران قطع شود. در همان سال سد ماملو را نهایی کردیم. امروز شرایط، شرایط آرامتری است و مردم با آرامش بیشتری می‌توانند زندگی کنند نه اینکه نقص و ایراد نباشد اما اینکه هر روز افتتاحی در تهران انجام می‌شود، نشان می‌دهد که همه شهرداری‌ها و شوراهای شهر فعالیت می‌کنند تا مردم زندگی بهتری داشته باشند.

رئیس‌جمهور با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، گفت: ما هرچه بتوانیم شهرهای خود را به درخت زینت ببخشیم، هم شهر زیباتر و هم تنفس راحت‌تر می‌شود. زراعت درخت در اطراف شهرها می‌تواند به عنوان کاری باشد که ما را از جنگل‌ها بی‌نیاز کند تا جنگل‌ها از بین نرود و همچنین درآمد خوبی دارد.

روحانی تصریح کرد: امروز، روز بسیار خوب و با نشاطی برای ما بود که در شهرهای مختلف حرکت‌های آبادانی بسیار خوبی آن هم در ماه اسفند و نزدیک فروردین انجام گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به همکاری ایران و آژانس اتمی گفت: ما از اول علاقه‌مند بودیم که با آژانس انرژی اتمی همکاری کنیم. آژانس هم به خوبی می‌داند که ما با آنها همکاری بسیار خوبی در این مدت انجام دادیم و گزارشات آژانس هم همین را می‌گویند.

رئیس‌جمهور گفت: عده‌ای که فکرشان برای حرکت درست به خوبی کار نمی‌کند و متاسفانه از کشورهای اروپایی هم هستند که ادعای دوستی نیز با ما می‌کنند، به دنبال طرحی هستند. من آنها را نصیحت می‌کنم که این کار را نکنند و به آژانس اتمی هم نصیحت می‌کنم که نگذارید روابط دوستانه‌ای که با هم داریم، تخریب شود.

روحانی با تاکید بر اینکه آژانس جای کار سیاسی نیست، گفت: سه کشور اروپایی باید بفهمند آژانس جای بازی سیاسی نیست. بازی سیاسی را کنار بگذارید، آژانس جای کار فنی است. بگذارید ما کار فنی خود را با آژانس انجام دهیم. ما اخیراً و بعد از قانون مجلس به یک توافق و تفاهم بسیار خوبی با آژانس رسیدیم. بگذارید آن توافق ادامه پیدا کند.

وی تاکید کرد: ما باز هم تاکید می‌کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای ما صددرصد صلح‌آمیز است. ما می‌خواهیم آژانس به راحتی نظارت خود را انجام دهد. اگر آژانس می‌بیند هنوز با دلخواه خودش فاصله دارد، این اشکال برای آمریکاست.

رئیس‌جمهور گفت: آمریکا اگر تحریم را بردارد، بلافاصله روابط ما روابط گرم‌تری خواهد بود و بازرسان آژانس هم به خوبی و بدون هر مشکلی می‌توانند هر نظارتی که در چارچوب قانون باید انجام دهند را صورت دهند.

روحانی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: ما سه سال تمام در برابر تخلف و اقدامات تروریستی دولت قبلی آمریکا مقاومت و صبر کردیم. شما در دوران کرونا هم به وظایف انسانی خود عمل. دولت قبلی آمریکا در تاریخ باید شرمنده ملت‌ها و به ویژه ملت بزرگ ایران باشد، به خاطر ظلم و تعدی که نسبت به این ملت خوب و متمدن انجام داد.

وی ادامه داد: حالا دولت جدید آمده است و اگر بخواهد جبران کند ما راه را پیش روی او باز گذاشتیم. برخی از دوستان ما می‌گفتند آمریکا اول باید بیاید خسارت را به ما بدهد تا ما با او حرف بزنیم. البته آمریکا طی این سه سال بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت مستقیم به ما زده است. ما به دوستان گفتیم فعلاً این مساله را برای مراحل بعد بگذاریم. در مرحله اول اگر آمریکا مایل است تحریم را بردارد و به برجام بازگردد.

رئیس‌جمهور با بیان این ضرب‌المثل که می‌گویند «بوی کباب نمی‌آید، خر داغ می‌کنند»، گفت: برخی فکر نکنند در این شرایط جدید، یک فرصتی پیش آمده که بخواهند چیزی را به برجام اضافه کنند. همه این چیزها را باید بگذارند کنار زیرا برجام کم و زیاد نمی‌شود.

روحانی افزود: برجام یک متن واحد و توافقی است که تمام شده است، این چیز جدیدی نیست که بخواهیم مذاکره جدید درباره آن انجام دهیم. برجام در همان چارچوب و قواره‌ای که ما توافق کردیم امروز پیش روی ماست و من امیدوارم آنهایی که می‌خواهند مسائل بین‌المللی از طریق دیپلماسی حل شود، راه آن این است که تحریم را بردارید. آنچه مانع دیپلماسی است تحریم شماست تا دیپلماسی و مذاکرات آغاز شود.

وی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: لطفاً وقت تلف نکنید، من به صراحت می‌گویم که اتلاف وقت و امروز و فردا کردن به نفع هیچکس نخواهد بود. اگر وقت تلف شود و کاری به تأخیر بیفتد، مسئول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ایران اعلام آمادگی کرده و گفته هر زمان تحریم برداشته شود ما به تمام تعهدات‌مان بدون استثنا عمل خواهیم کرد.

کد خبر 5161487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   استاندارد سازی و یا یکسان سازی ارتفاع ساختمان ها در هر محله مطابق با ظرفیت تراکمی و زیرساخت شهری موثر است، یعنی زیرساخت شهری و توان پذیرش تراکم را در هر محله در نظر بگیریم تا تعداد طبقات به حداکثر برسد تا از زمین به صورت بهینه استفاده شود، قیمت تمام شده هر واحد مسکونی نیز با طبقات زیادتر کاهش یابد
  • علی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   معماری ایرانی اسلامی و یا حداقل معماری پست مدرن مطابق با اصول معماری ایرانی در ارتقا سطح فرهنگی شهرها و جذب گردشگر خارجی و داخلی موثر است، همچنین مانعی در مقابل تهاجم فرهنگی خواهد بود و به شهر ها اصالت، زیبایی و هویت خواهد بخشید و سازه های ماندگاری را به جای خواهند گذاشت
  • علی IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   تمامی شهرهای بزرگ را مجهز به مترو کنیم و در هر شهر یک ایستگاه مترو به ایستگاه راه آهن همان شهر متصل شود تا مردم از درب منزل بتوانند با قطار شهری و بعد با قطار بین شهری به سراسر نقاط کشور سفر کنند، قطارهای بین شهری را نیز برقی کنیم و برق مورد نیاز را هم از منابع تجدید پذیر یا نیروگاه اتمی تامین کنیم
  • علی IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   در راستای حل مشکلات زیست محیطی و ترافیکی کلان شهرها خدمات الکترونیک اداری، آموزشی و دولت الکترونیک را گسترش دهیم، همچنین سعی کنیم محل کار مردم را تا جایی که امکان است به محل سکونتشان نزدیک کنیم، همچنین دورکاری را نیز گسترش دهیم تا هزینه های جاری مردم و دولت و مصرف سوخت کاهش یابد
  • علی IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   زراعت درخت و یا ایجاد مزارع درخت برای اهداف صنعتی و تولید چوب و الوار به نحوی که مانع جنگل زدایی و کاهش واردات چوب نیز شود می تواند در کنار اشتغال زایی به کاهش واردات و صرفه جویی ارزی هم کمک کند، همچنین وجود مزارع درخت در اطراف شهرها باعث تثبیت خاک و مانع وقوع سیلاب و گرد و غبار میشود
  • علی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   بازگشت آمریکا به برجام و احیای برجام در کاهش هزینه های سیاست خارجی ما موثر است، در صورت احیای برجام و لغو تحریم تداوم همکاری نزدیک با آژانس و بهره مندی از مزایای عضویت در آژانس مطابق طرح اتم برای صلح به نفع منافع ملی خواهد بود، تجاری سازی برنامه هسته ای و جذب سرمایه گذاری خارجی در مرحله بعد راه گشاس
  • علی IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   0 0
   با اعضای شورای حکام جداگانه ارتباط برقرار کرده و از هر اهرم فشار یا پیشنهادهای اقتصادی استفاده کنیم تا از طریق اعضا در شورای حکام اعمال نفوذ کنیم تا مانع تصویب قطعنامه علیه ایران شویم، تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام مسیر تعامل را ناهموار خواهد کرد و ما را مجبور به اتخاذ رویکرد تقابلی میکند