وضعیت کرونا در آخرین روز سال ۹۹/ شیوع در استان سمنان بیشتر شد

سمنان- آمارهای ارسالی کرونا از دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود نشان می‌دهد که همزمان با واپسین روز سال ۹۹ شیوع کرونا در استان کمی بیشتر شده اما شهر نارنجی در استان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، شرایط کرونا در واپسین روزهای سال ۹۹ نشان می‌دهد که کمی شیوع ویروس افزایش یافته اما شهری در استان سمنان در وضعیت نارنجی یا قرمز نیست هم اکنون پنج شهرستان شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار و مهدی‌شهر در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت آبی کرونایی هستند.

ستاد کرونای استان سمنان اعلام کرده که هرگونه برگزاری مراسم مربوط تحویل سال نو و مراسم نیمه شعبان به صورت تجمعی در حرم‌های مطهر و اماکن متبرکه ممنوع است اما نکته عجیب دوگانگی بین صحبت‌های مسئولان استان درباره سفرهای نوروزی است.

در حالی مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان از باز شدن موزه‌ها، آمادگی از پذیرایی مسافران بهاری و حتی عدم افزایش قیمت مکان‌های اسکان مسافران در نوروز ۱۴۰۰ خبر می‌دهد که استاندار سمنان صراحتاً آن هم دو بار در نشست‌های رسمی بیان می‌کند که استان سمنان آماده پذیرایی از مسافران نیست.

عدم پذیرایی از مسافران

این اظهار نظر صریح استاندار سمنان در نشست شب گذشته ستاد کرونا است که می‌گوید: استان در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ آمادگی استقبال و پذیرایی از گردشگران نوروزی و مسافران عبوری باهدف مدیریت مقابله با کرونا ویروس را ندارد.

علیرضا آشناگر همچنین بیان کرد: پنج شهرستان استان بر اساس رنگ بندی کرونا ویروس زرد و سه شهرستان ما آبی است و به نظرم موقعیت خوبی است اما باید برای مقابله با کرونا ویروس همچنان در تلاش باشیم همچنین باید گفت اگر چه هم‌استانی‌های ما مردم مهمان نوازی هستند اما برای حفظ جان هم‌وطنان، آمادگی برای استقبال از مسافران و گردشگران را نداریم.

وی با بیان اینکه این محدودیت‌ها را با کمک یکدیگر باید ادامه داد و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دست اجرا قرار گیرد، ابراز کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها ممنوع است و مجموعه اقدامات انجام شده نوید یک بهار خوش آب و هوا را می‌دهد.

مسافران بیایند

در مقابل اما مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان بیان کرده که تأسیسات و مراکز گردشگری استان سمنان در ایام نوروز، افزایش نرخ نخواهند داشت همچنین دبیرخانه دائمی ستاد سفر استان فعال شده و تشدید نظارت بر تأسیسات گردشگری از هفته نخست اسفندماه آغاز شده است.

جمال با بیان اینکه موزه‌های استان در ایام نوروز از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر باز است، می‌گوید: طرح سالم گردی در هتل‌های جهانگردی استان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز در حال اجرا است.

این اظهار نظرها نشان می‌دهد که از یک سو استان سمنان پذیرای مسافران است از سوی دیگر دولت نمی‌خواهد مسئولیت پذیرش مسافران را نیز پذیرفته و یا به نوعی مستقیم از مردم دعوت کند که به استان سمنان بیایند.

اطلاعیه ستاد مقابله با کرونا

وضعیت کرونا در استان سمنان اما جدی است قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اطلاعیه نوروزی را صادر کرده که متن آن به این شرح است:

فرماندهی قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، همچنین به‌منظور صیانت از سلامت جامعه و مجاهدت همگانی که منجر به کنترل بیماری شده است، صمیمانه و مصرانه، استمرار این همکاری‌ها را از عموم مردم و دستگاه‌ها در طول سال آتی درخواست می‌کند و بدین منظور بر تحقق محورهای ذیل در تعطیلات پایان سال و ایام تعطیلات نوروز، تأکید می‌کند؛

۱- با توجه به اهمیت بی‌بدیل تحقق فاصله گذاری اجتماعی در پیشگیری از شیوع بیماری، پرهیز از هرگونه تجمع و هر نوع دورهمی خانوادگی، ضروری است و رعایت آن، یک مسئولیت مشترک برای همه هموطنان است.

۲- از آنجا که سفرهای نوروزی بدون رعایت دقیق محدودیت‌های پیش بینی شده و پروتکل‌های بهداشتی، به شیوع دیگرباره بیماری منجر می‌شود، اجرای دقیق مقررات ابلاغی در این زمینه که در اطلاعیه اخیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، اعلام شده، مورد تأکید ویژه قرارگاه است.

۳- دید و بازدیدهای نوروزی، که معمولاً با نفی فاصله گذاری اجتماعی و حتی، خدای ناکرده کنار نهادن ماسک و دیگر موازین بهداشتی همراه است، می‌تواند تهدید جدی برای سلامت خانواده‌ها در تعطیلات آغاز سال جدید باشد که پیشگیری از تحقق آن، در گرو رفتار مسئولانه افراد و خانواده‌هاست. خدمتگزاران مردم در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، ضمن تأکید بر رفتار مسئولانه در این ارتباط، از عموم خانواده‌ها، درخواست می‌کنند، با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، سنت پسندیده صله ارحام و دید و بازدید را حتی‌المقدور به صورت مجازی و در سلامت و امنیت کامل محقق کنند.

۴- حضور پرشور علاقمندان به اهل بیت عصمت و طهارت و خاندان پاک و نورانی پیامبر اعظم (ص) هر ساله از جلوه‌های همبستگی اجتماعی و معنویت گرایی مردم ایران بوده است، لکن در شرایط اضطراری ناشی از شیوع بیماری، پیشگیری از بروز ازدحام جمعیت در هر یک از بقاع متبرکه، مسئولیت متولیان بقاع و مدیران محلی و منطقه‌ای است و بعلاوه، هر یک از افراد و خانواده‌ها، می‌بایست از حضور در مکان‌های زیارتی و یا سیاحتی دارای ازدحام جمعیت، اکیداً پرهیز کنند.

۵- با توجه به شیوع کرونا در کشور، دید و بازدید نوروزی در ادارات و مجموعه‌های مختلف کاری نیز همچون رفتارهای مشابه خانوادگی در این ارتباط، مذموم و مطلقاً ممنوع است و مسئولان و مدیران هر یک از دوایر اداری و کاری، موظفند با اطلاع رسانی و نظارت مؤثر، موجبات تحقق عملی این ممنوعیت را فراهم آورند.

کرونا جدی است

این در حالی است که همین حالا هم شهرستان‌های استان سمنان میزبان مسافران هستند و برای مثال شب گذشته تمام میدان آزادی و بلوار شاهرود میزبان مسافرانی بود که چادر زده بودند در حالی که بیان شده چادر زدن ممنوع است.

آمارها اما شیوع را نشان می‌دهند. طبق آخرین آمار ارائه شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهرود و سمنان از ابتدای شیوع کرونا تا کنون مجموعاً ۲۶ هزار و ۷۲ نفر به این بیماری مبتلا شدند که از این بین ۹۳۳ نفر فوت کردند هفت هزار و ۸۲۷ نفر بهبود یافتند و بیش از ۱۸ هزار و ۷۰۰ نفر به صورت سرپایی مداوا شده‌اند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشتند.

در حال حاضر که واپسین جمعه سال ۹۹ را سپری می‌کنیم ۹۸ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند و در ۲۴ ساعت منتهی به ابتدای روز پنج شنبه یک بیمار کرونایی جان خود را از دست داد هر چند ۲۴ ساعت منتهی به ابتدای روز جمعه تلفاتی نداشت.

آمارهای کرونایی

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی سمنان درباره آخرین وضعیت این بیماری می‌گوید: از ابتدای شیوع کرونا ویروس تاکنون شش هزار و ۹۹۵ نفر به دلیل ابتلاء یا احتمال به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان بستری شد که از این تعداد ۶۸۴ تن فوت کردند.

دانایی با بیان اینکه از تعداد بستری شدگان به دلیل ابتلاء به کرونا ویروس ۴۰۰۹ نفر ترخیص شدند و تست سرپایی ۱۳ هزار و ۵۳۵ نفر مثبت اعلام شد، بیان کرد: وضعیت ثبات کرونا در استان سمنان شکننده است و از مردم خواهش می‌کنم به مسافرت نروند همچنین سه مورد کرونای انگلیسی در تحت مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شناسایی شده است.

رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی شاهرود نیز معتقد است: هفت هزار و ۸۰۰ تست مثبت کرونا در تحت مدیریت حوزه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ثبت شد که از این تعداد ۲۴۹ نفر جان باختند در حال حاضر ۴۴ نفر به دلیل ابتلاء به کرونا ویروس در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی شاهرود بستری هستند که از این ۱۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

وی با اشاره به اینکه از زمان همه‌گیری کرونا ویروس تاکنون ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر مشکوک به کرونا ویروس به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مراجعه کردند، بیان کرد: ۲۷ هزار تست پی سی آر در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گرفته شد که چهار هزار و ۲۳۲ نفر به دلیل ابتلاء یا احتمال کرونا ویروس در بخش اختصاصی بستری شدند که ۳۰ درصد بستری شدگان در بخش مراقبت ویژه بستری شدند.

کد خبر 5173029

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha