شرایط بازدید از کاخ نیاوران در ایام نوروز اعلام شد

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از نوبت دهی زمان بازدید از موزه‌های این مجموعه در ایام نوروز ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به فعالیت موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تهران در ایام نوروز ۱۴۰۰ در پی بخشنامه صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین ضوابط کاری ابلاغ شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدید از موزه‌های مجموعه نیاوران با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی از ساعت ۹ تا ۱۹ در سه نوبت با سقف پذیرش محدود، طبقه بندی شده است.

امیر رضا شریف نیا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اعلام این خبر گفت: با توجه به بحران ویروس کرونا محدودیت‌هایی در بازدیدها اعمال شده و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و صیانت از آثار موزه‌ای و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این مجموعه و پیشگیری از ازدحام گردشگران، با در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش محدود، در ایام نوروز ۱۴۰۰ میزبان علاقه مندان خواهیم بود.

شرایط استفاده از بلیت خریداری شده

او افزود: مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اتکا به کارشناسی انجام شده از اول تا دوازدهم فروردین ماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ در سه نوبت مختلف با ظرفیت پذیرش روزانه ۱۵۰۰ نفر پذیرای گردشگران است و فروش بلیت ورودی تا ساعت ۱۷:۳۰ انجام خواهد شد. از این رو با اجرای طرح نوبت دهی فروش بلیت در این مجموعه، به منظور کنترل ظرفیت ورودی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بازدیدکنندگان می‌بایست به ساعت درج شده بر روی بلیت توجه نموده و در هنگام بازدید، زمان خود را مدیریت نمایند، چراکه بلیت خریداری شده در هر نوبت صرفاً در همان نوبت دارای اعتبار است.

مدیر مجموعه نیاوران ادامه داد: با توجه به اینکه علاوه بر امکان خرید بلیت الکترونیکی از طریق گیشه‌های فروش در مبادی ورودی مجموعه نیاوران، امکان خرید بلیت به صورت اینترنتی نیز فراهم است، گردشگران می‌توانند به منظور پیشگیری از ازدحام جمعیت در مبادی ورودی و به حداقل رساندن تماس‌های فیزیکی، با اطلاع از زمان بندی فروش بلیت موزه‌های این مجموعه، نسبت به خرید اینترنتی از طریق درگاه فروش بلیت به آدرس bilit.tafrihati.com و نرم افزار پرداخت الکترونیک تاپ در تلفن همراه اقدام کنند.

امیر رضا شریف نیا مدیر این مجموعه با بیان این‌که انتظار می‌رود در ایام نوروز مخاطبان و علاقه مندان موزه‌ای با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه‌ها بیایند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند، گفت: گردشگران حتماً می‌بایست پیش از مراجعه حضوری به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط بازدید درج شده در وبسایت این مجموعه و همچنین صفحه رسمی اینستاگرام را دقیق مطالعه کرده و موارد آن را حین بازدید رعایت کنند.

تشریح پروتکل ویژه بازدید

همچنین مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در تاریخ‌های ۳۰ اسفند ۹۹ و سیزدهم فروردین ۱۴۰۰ تعطیل بوده و امکان پذیرش گردشگران را ندارد. پروتکل ویژه بازدید از این مجموعه برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده توسط کمیته مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه معاونت میراث فرهنگی به این شرح است:

- در صورت مراجعه حضوری بلیت خود را به صورت الکترونیکی و با کارت بانکی تهیه فرمائید. علاوه بر این امکان تهیه بلیت به صورت اینترنتی از طریق درگاه فروش بلیت به آدرس bilit.tafrihati.com و نرم افزار پرداخت الکترونیک تاپ در تلفن همراه نیز فراهم است.

- به منظور کنترل ظرفیت ورودی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بلیت خریداری شده در هر نوبت صرفاً در همان نوبت دارای اعتبار است. (عدم حضور به موقع به منزله انصراف از بازدید است و امکان بازدید در نوبت‌های بعدی به هیچ عنوان مقدور نیست)

- زمان بازدید و ضوابط را در شبکه‌های الکترونیکی موزه از پیش مطالعه کنید.

- بروشورهای کاغذی به دلیل ممانعت از انتقال آلودگی جمع آوری شده است. اطلاعات را از سایت و سایر فضاهای مجازی مجموعه مطالعه کنید.

- استفاده از ماسک در تمام مدت حضور در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران الزامی است.

- فاصله گذاری بهداشتی (حداقل دو متر مربع) را در طول بازدید، با بازدیدکنندگان و کارکنان موزه رعایت کنید.

- بازدید گروهی به همراه تور به دلیل کم شده فاصله اجتماعی تعیین شده با سایر بازدیدکنندگان ممنوع است.

- راهنمایان موزه با حفظ فاصله گذاری بهداشتی تنها پاسخگوی سوالات محدودی می‌باشند و امکان توضیحات کامل در خصوص موزه و آثار میسر نمی‌باشد.

- حتی المقدور از به همراه آوردن کودکان زیر ۷ سال خودداری فرمائید. در صورت همراه بودن کودکان در بازدید، از ماسک استفاده نموده و مانع از تماس سطوح، نشستن و لمس آثار توسط کودکانتان شوید و از خارج شدن آن‌ها از مسیر بازدید و خوردن و آشامیدن در طول بازدید ممانعت به عمل آورید.

- با کارکنان جهت بررسی دمای بدنتان در بخش‌های ورودی موزه، همکاری لازم را داشته باشید.

- در صورت مشاهده علائم بالینی این بیماری در شما، برای حفظ سلامت کارکنان موزه و سایر بازدیدکنندگان از ورود شما به موزه ممانعت خواهد شد.

- از آوردن نوشیدنی و خوراکی به داخل موزه جداً خودداری فرمائید.

- از مواد ضدعفونی کننده شخصی در فضای موزه به دلیل تأثیر احتمالی تخریبی بخار و گازهای متصاعد شده بر آثار، خودداری نمائید.

- در مسیر تعیین شده حرکت کنید.

- به فاصله تعیین شده از آثار توجه کرده و آن را رعایت کنید.

- فیلمبرداری و عکسبرداری غیرحرفه ای صرفاً در محوطه باز مجموعه مجاز بوده و در داخل موزه‌ها به دلیل کم شدن فاصله اجتماعی تعیین شده با سایر بازدیدکنندگان هرگونه تصویربرداری ممنوع است. (هرگونه فیلمبرداری و عکسبرداری حرفه‌ای با تجهیزات جانبی بدون اخذ مجوزهای لازم ممنوع است)

- در طول مسیر بازدید، سطوح دیوار، درب‌ها، نرده‌ها، حفاظ‌های شیشه‌ای و غیر شیشه‌ای، تابلوهای معرفی و زیرنویس‌ها و … را به منظور عدم انتقال آلودگی لمس نفرمایید.

- تزئینات وابسته به معماری و آثار را لمس نکنید.

- از نشستن در مسیر بازدید خودداری کنید.

- در هنگام بازدید در صورت توقف برای مکالمه، روبروی هم قرار نگیرید بلکه کنار هم با حفظ فاصله گذاری بایستید.

- در هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی موزه، موارد بهداشتی را رعایت فرمائید.

- در هنگام بازدید در صورت مشاهده عدم رعایت ضوابط توسط سایرین، موارد را به مراقبان موزه اطلاع دهید.

- در صورت عدم رعایت این ضوابط بهداشتی، از ورود یا ادامه بازدید شما ممانعت خواهد شد.

کد خبر 5173240

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha