تحلیل وال استریت از خنثی شدن تلاش آمریکا برای منزوی کردن تهران

یک رسانه آمریکایی به بررسی امضای سند راهبری بین ایران و چین پرداخت و تحلیل کرد که تهران و پکن، تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن خود را خنثی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال در این تحلیل می‌نویسد: ایران و چین، در رویارویی با تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران، یک توافق گسترده اقتصادی و امنیتی را امضا کردند که نیز به پیشبرد تلاش‌های دیرپای تهران برای تعمیق پیوندهای سیاسی در بیرون مدار قدرت‌های غربی یاری می‌رساند.

هرچند جزئیات این توافق هنوز منتشر نشده اما پیش نویسی که سال گذشته از این توافق بیرون آمد، در بردارنده سرمایه گذاری چین در گستره‌ای از پروژها از انرژی هسته‌ای، بنادر، راه آهن و دیگر زیرساخت‌ها تا انتقال فن آوری نظامی و سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران می‌شود.

به نوشته وال استریت، در برابر چین هم از عرضه پایدار نفت ایران برخوردار خواهد شد.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که یک بانک ایرانی، چینی تأسیس کنند که می‌تواند به گریز تهران از تحریم‌های آمریکا که ایران را از دسترسی به سامانه‌های بانکی جهان محروم ساخته، یاری رساند.

توافق با چین این علامت را به غرب می‌دهد که تهران از متحدانی نیرومند برخوردار است از جمله کشوری که یک کرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل دارد

این توافق، همکاری میان تهران و پکن را در زمانه‌ای تعمیق می‌دهد که چین خواهان نفوذ بیشتری در خاورمیانه است و ایران هم به دنبال راه‌هایی برای حمایت از اقتصادی است که با تحریم‌های آمریکا، فرونشسته است… برجام، چشم اندازی از باز شدن راه سرمایه گذاری خارجی در ایران را با خود داشت اما خروج آمریکا از آن، همراه با اعمال تحریم‌های سخت موجب شد که بسیاری از شرکت‌های غربی از سرمایه گذاری در ایران بازمانده و پرهیز کنند. اکنون توافق با چین، چشم انداز سرمایه گذاری خارجی را برای ایران می‌گشاید.

مشاور ارشد گروه بین المللی بحران و یکی از نویسندگان کتابی درباره روابط ایران با چین و روسیه، می‌گوید: به نظرم این توافق، تا اندازه‌ای اروپا و آمریکا را آشفته می‌کند چرا که به نظر می‌رسد ایران راهی را برای بیرون شدن از عسرت اقتصادی یافته است.

واردات نفت چین از ایران این اواخر به شدت افزایش یافته است. انتظار می‌رود که در ماه مارس، روزانه ۹۱۸ هزار بشکه نفت ایران به چین صادر شود که بالاترین حجم از زمان اعمال تحریم کامل آمریکا بر نفت ایران در دو سال پیش است.

این گزارش‌ها، موجب شد که دولت بایدن به چین هشدار دهد که تحریم‌های زمان ترامپ بر صادرات نفت ایران را علیه چین اعمال خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، از سرگیری بخشی از تجارت نفتی، همراه با اقتصاد تقویت شده داخلی، به رشد ملایمی در اقتصاد ایران منجر شد و تهران را از اهرمی در گفتگوهای احتمالی هسته‌ای با دولت بایدن بهره مند کرد… دیپلمات‌های غربی که دیدار وزیر خارجه چین از تهران را دنبال کردند، در پی نشانه‌هایی بودند که چین بتواند بن بست هسته‌ای میان ایران و آمریکا را بگشاید.

مشاور ارشد گروه بین المللی بحران می‌گوید که به رغم مخالفت‌های داخلی در ایران، توافق با چین این علامت را به غرب می‌دهد که تهران از متحدانی نیرومند برخوردار است از جمله کشوری که یک کرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل دارد.

در پایان این مطلب آمده است: با این حال، این مشارکت، محدودیت‌هایی دارد و راه و رسم بده بستان چین در خاورمیانه را تغییر نخواهد داد.

کد خبر 5177277

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
   0 0
   مساله گرفتن قدرت تحریم و توان اقتصادی از غرب و دادن اش به شرق است !!! ایران باید قسمت ترانزیت و صادرات قرارداد را به صورت کامل پیگیری کند و کشور را تبدیل به شاهراه ترانزیت و صادرات آسیا بگرداند تا بتوانیم از طریق آن صادرات حجیم و فراتحریمی داشته باشیم !!!!