۳۱ اردیبهشت ماه پایان زمان آموزش دوره ابتدایی است

رضوان حکیم زاده گفت: پایان برگزاری کلاس‌ها و زمان آموزش دانش آموزان ابتدایی سی و یکم اردیبهشت خواهد بود. مدرسه تلویزیونی ایران هم تا آن زمان به ارائه آموزش‌ها ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضوان حکیم زاده با تشریح نحوه ارزشیابی پایانی دوره ابتدایی، اظهار کرد: پایان برگزاری کلاس‌ها و زمان آموزش دانش آموزان ابتدایی سی و یکم اردیبهشت ماه خواهد بود و مدرسه تلویزیونی ایران هم تا آن زمان به ارائه آموزش‌ها ادامه خواهد داد. معلمان و مدیران دوره ابتدایی تا دهم خردادماه فرصت دارند تا نتایج پایانی ارزشیابی نوبت دوم را در کارنامه دانش آموزان، ثبت نمایند.

معاون آموزش ابتدایی، با اشاره به اینکه در دوره ابتدایی، «ارزشیابی کیفی- توصیفی» به صورت «فرآیندی» انجام می‌شود؛ تصریح کرد: معلمان براساس شواهد و اطلاعاتی که در طول سال تحصیلی از عملکرد دانش آموزان به دست آورده‌اند و براساس ارزیابی‌های عملکردی که در پایان سال از دانش آموزان انجام می‌دهند، نتایج نهایی را ثبت خواهند کرد.

وی ادامه داد: ما تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم و با توجه به شرایط متفاوتی که در مناطق مختلف کشور داریم، برنامه ریزی می‌کنیم. در مناطق آبی، که عمدتاً مناطق کم جمعیت روستایی و عشایری قرار دارند، مصوبه‌ای برای برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری داشتیم و خوشبختانه هیچ مشکلی هم تاکنون ایجاد نشده است؛ بنابراین ارزیابی عملکردی برای این دانش آموزان با تشخیص معلم به صورت حضوری است، اما در بقیه مناطق «زرد»؛ «نارنجی» و «قرمز» با توجه به اعلام ستاد ملی کرونا تصمیم گیری خواهد شد. اما مشخصاً در مناطقی که امکان برگزاری آزمون‌ها به صورت حضوری وجود نداشته باشد، قطعاً با استفاده از بستر برخط، این ارزیابی‌ها انجام خواهد شد.

حکیم زاده ضمن تأکید بر اهمیت ارزیابی عملکردی از میزان یادگیری دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی که مهارت‌های پایه سواد را یاد می‌گیرند، اظهارکرد: بر اساس این شیوه نامه، برای این دانش آموزان علاوه بر معلمان، مدیران مدارس هم مسئولیت خواهند داشت که در خصوص تضمین یادگیری این گروه از دانش آموزان، اطمینان حاصل کنند.

وی گفت: در نشست اخیر یونسکو که با وزرای آموزش و پرورش انجام شد؛ همه وزرا نگرانی عمیق خود را از افت کیفیت آموزش ابراز نمودند. که عمدتاً این نگرانی متوجه آن دسته از کودکان و دانش آموزانی است که امکان دریافت حمایت مؤثر والدین را در فضای یادگیری برخط نداشتند.

معاون آموزش ابتدایی اضافه کرد؛ با توجه به اینکه هنوز شرایط کشور از نظر شیوع کرونا قابل پیش بینی نیست برای نحوه بازگشایی و برگزاری کلاس‌ها دو مدل طراحی می‌شود که اولی، تکیه بر «آموزش حضوری» و استفاده از آموزش مجازی به عنوان مکمل است و تحت عنوان «آموزش ترکیبی» مطرح می‌باشد. مدل دیگر تأکید بر «آموزش مجازی» و استفاده از بستر برخط برای ارائه آموزش‌ها است.

وی تصریح کرد: بر طبق نتایج آسیب شناسی که در سال تحصیلی جاری در حال انجام است و تا اتمام ثبت نتایج ارزشیابی، نهایی خواهد شد؛ برنامه‌های جدی توانمند سازی معلمان در تابستان امسال خواهیم داشت؛ از جمله اینکه با توجه به شرایط دانش آموزان چگونه بتوانیم در فضای مجازی، آموزش‌های با کیفیت بالاتری ارائه کنیم.

کد خبر 5189517

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =