همه ابهامات برگزاری یا لغو المپیک ۲۰۲۰ توکیو از زبان «توماس باخ»

 کنفرانس خبری توماس باخ، رئیس IOC پس از اتمام نشست هیات اجرایی با رسانه های بین المللی ورزش برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، توماس باخ با تقدیر از زحمات و تلاشهای کمیته برگزاری المپیک توکیو ۲۰۲۰ بر موضوع پیشبرد و آماده سازی نهایی این رویداد بزرگ تاکید کرد و گفت:  توکیو بهترین و آماده ترین شهر برای برگزاری بازی های المپیک است. براساس آخرین اطلاعات از برگزارکنندگان، مراحل آماده سازی با سرعت و روند مطلوبی پیش می رود. در صورت اعلام وضعیت اضطراری در توکیو؛ این موضوع یک اقدام پیشگرانه و در طی هفته طلایی ژاپن Golden Week Holidays خواهد بود که مسیر استراتژی صحیح دولت ژاپن و در راستای برگزاری بازی ها است. این موضوع ارتباطی با محدود کردن روند برگزاری نخواهد داشت".

 رئیس کمیته بین المللی المپیک با اشاره به تقدیر هیات اجرایی و حمایت نخست وزیر ژاپن از بازی های المپیک خاطرنشان کرد: در حال تعامل کمیته برگزاری توکیو۲۰۲۰، کمیته بین المللی پارالمپیک و سازمان بهداشت جهانی هستیم. نسخه دوم کتاب بازی ها PlayBook با مبنای علمی تا پیش از پایان ماه جاری منتشر می شود و  در خصوص بهبود و بازگشت ورزشکار مبتلا به سرطان ژاپن، ایکاکه، خوشحالیم. این داستان حقیقی بازی های المپیک است که ورزشکاران کوتاه نمی آیند و ایکاکه برای همه ژاپن و ورزشکاران جهان الگو است. 
وی گفت خوشحالیم که متسویاما، قهرمان رقابت های مسترز گلف و از چهره های شاخص ورزش ژاپن در حمایت از المپیک توکیو۲۰۲۰ گام برداشته است". 

رئیس IOC حضور مادربزرگ ۱۰۹ ساله ژاپنی در مراسم حمل مشعل و اقدام وی را ستودنی توصیف کرد و گفت: "آرزو میکنم بتوانم بزودی او را ملاقات کنم و به وی تبریک بگویم. شیگو کاگاوا حضور موثر و ارزشمندی برای بازی های المپیک داشته است".

رئیس کمیته بین المللی المپیک سپس به موضوع ایجاد تغییر در شعار المپیک (سریعتر، بالاتر، قوی تر) و افزودن واژه " با یکدیگر together" و تایید آن توسط هیات اجرایی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که این موضوع به بحث و رای نشست IOC و اعضاء آن نیز گذاشته خواهدشد. 
 
پس از سخنان آغازین باخ، خبرنگاران به طرح سوالاتی در خصوص انگیزه و هدف سفر وی به توکیو، موضوع برخورد سختگیرانه در حوزه دوپینگ و موضوعات حضور تماشاگران در توکیو۲۰۲۰ و عودت وجوه بلیط های توکیو۲۰۲۰ و واکسیناسیون پرداختند.

توماس باخ در پاسخ به سوالات خبرنگاران اظهارداشت:

•    سفر به توکیو در مرحله برنامه ریزی قراردارد. هنوز این موضوع قطعیت نداشته و پس از انجام کامل برنامه ریزی ها اطلاع رسانی عمومی انجام خواهدشد. 

•    در موضوع تشکیل سوپرلیگ فوتبال در اروپا، تاکید می کنم که اقدامات متحدالشکل و جامعی در مبنای اینگونه مسائل با صدای واحد و تعامل حوزه اروپا صورت پذیرفته است و این موضوع نیز مورد بررسی و پردازش هیات اجرایی نیز قرارگرفته است. 

•    عودت وجوه بلیط های فروخته شده برای توکیو۲۰۲۰ نیاز به زمان بیشتری دارد. هم اکنون بر برگزاری رویداد متمرکز هستیم و اینچنین تغییرات در آینده بزودی مورد تصمیم گیری قرارخواهدگرفت.

•    موضوع ساخت و ساز در خصوص بازی های میلانو-کورتینا ( میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۶) موضوعی حاکمیتی است. این بخش مرتبط با میراث المپیک است و میزبان از عایدات آن منتفع خواهدشد. اما IOC یک دولت جهانی برای ورود به اینچنین سیاستگذاری ها نیست.

در خصوص واکسیناسیون و اشاره به عدم اقبال عمومی در ژاپن بین ورزشکاران و مردم می گویم که در این حوزه اتفاقات مثبتی روی خواهدداد. مسابقات بین المللی و جهانی بزرگی برگزار شده است که هیچ یک از آنها منبع انتشار و یا تشدید کووید۱۹ نبوده اند. این مدل خوبی است. در بحث حضور تماشاگران تشکیل حبابهای مختلف( قرنطینه ) از بدو ورود به اماکن تا مسابقات و بسیاری اقدامات مقابله ای با کرونا درنظرگرفته خواهدشد.

 روند واکسیناسیون در میان کمیته های ملی المپیک و تیم های المپیکی مطلوب بوده است. پیشنهاد ارائه واکسن به کشورهای ضعیفتر نیز در دست اقدام است و برخی از کمیته های المپیک نیز در این موضوع شرکت خواهندکرد. . وی ادامه داد:  تعداد زیادی واکسینه خواهند شد و در مدت زمان اقامت در دهکده اقدامات سختگیرانه خواهد بود. تست گیری منظم، فاصله گذاری و نرخ بالای واکسیناسیون؛ دهکده را محلی امن و ایمن خواهد کرد.  صحبتهای ما در موضوع واکسن مبنای علمی دارد.

 در مسابقات کسب سهمیه اولویت سلامت و ایمنی ورزشکاران است تا سهمیه؛ لذا لغو برخی از رویدادهای مهم بایستی با درک متقابل و تفاهم استنباط گردد. مشاوره با متخصصین و همه دست اندرکاران و بر اساس تجربه رویدادهای بین المللی اخیر که بدون واکسن موفق بوده اند یک حقیقت علمی است، لذا جمعیت قابل توجهی دسترسی به واکسن خواهد داشت. اما IOC بطور واقعیت گرایانه از این موضوع حمایت می کند ؛ تضمین صد در صدی وجودی ندارد.

باخ تاکید کرد:  باید بدانیم که در میان ورزشکاران عده ای هستند که بدلایل زیادی نمی خواهند واکسینه شوند. اما این یک توصیه علمی است که میتواند با موفقیت توام باشد تا ریسک رویداد در دهکده و بازی ها به حداقل برسد. سناریوی برگزاری بدون تماشاگر مورد بحث نیست؛ تعطیلی هفته طلایی در ژاپن ارتباطی با بازی ها و روند کار در دهکده ندارد، اقدام و سیاستگذاری از سوی دولت ژاپن خواهد بود و در صورت اعلام قرنطینه سراسری بر اساس آخرین بروزرسانی توسط کمیته برگزاری، فقط در این دوره و با محدودیت انجام خواهد شد. 

•    در موضوع مراسم حمل مشعل و پیغام ما برای جهان؛ پیغام ایکاکه شفاف و نمونه است. ورزشکاران متوقف نمی شوند وکوتاه نمی آیند. در زندگی شرایطی داریم که مردد هستیم و سطح انرژی ما پایین است و این همان زمان برخاستن است. به قضیه با امید نگاه می کنم. با اعتماد به نفس و امید می توان به آن نقطه رسید. مسابقات بین المللی بزرگ مثل گلف اتفاق می افتد و ورزشکاران بزرگ ژاپنی در کنار دیگران بخوبی فعالیت می کنند. این رخداد خوب تکرار می شود و توصیه های علمی مارا مطمئن می کند که دولت ژاپن و فرمانداری توکیو از المپیک حمایت می کنند و همگی باید در مسیر ایجاد فضای بیشتری برای اعتماد و امید تلاش کنیم و نامیدی را کنار بگذاریم.
 
پس از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران؛ کرستی کاونتری، رئیس کمیسیون ورزشکاران IOC و عضو هیات اجرایی  گزرشی از روند اقدامات انجام شده در مسیر اصلاح قانون ۵۰ منشور المپیک  ارائه کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. طرح کمیسیون ورزشکاران در نظرسنجی با مشارکت ۱۸۵ عضو کمیته ملی المپیک در ۴۱ رشته و با مشارکت ۵۰ درصد جمعیت از بانوان و ۴۹ درصد آقایان صورت پذیرفته است که برمبنای آن اصلاحاتی با تایید و تصویب هیات اجرایی در قانون ۵۰ منشور صورت خواهدپذیرفت. از جمله این تغییرات نحوه استقرار  ورزشکاران در اماکن، دهکده، سکوها، میادین مسابقات، تغییر برخی از اجزاء سوگند المپیک و پیمان آتش بس IOC مورد بحث و بررسی قرارگرفته است. 
نشست هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک بمدت ۴ ساعت مورخ ۲۱ آوریل برابر با ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ بصورت ویدئو کنفرانس و کنفرانس خبری پس از نشست ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی در ارتباط تصویری با مقر کمیته بین المللی المپیک در سوئیس صورت پذیرفت.  

کد خبر 5195128

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha