افزایش اعتبار مجوزهای تولیدی برای صنعتگران مالک فضای کارگاهی

مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی گفت: با همکاری مرکز فناوری اطلاعات، اعتبار مجوزهای تولیدی برای صنعتگرانی که مالکیت فضای کارگاهی خود را داشته باشند از دو و سه سال به پنج سال افزایش پیدا کرد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد فلاح با اعلام این خبر افزود: این اعتبار برای کارگاه‌های استیجاری مطابق با مدت اجاره درج شده در اجاره‌نامه مشخص می‌شود.

او در ادامه به موضوع آموزش اشاره کرد و افزود: در سال جاری با تصویب چارت سازمانی جدید معاونت صنایع‌دستی، آموزش از وظایف این اداره‌کل جدا شد و به وظایف اداره‌کل آموزش و توسعه اضافه شده است.

او اضافه کرد: برای توسعه کارگاه‌ها و توسعه تولید و کسب‌وکار فعلاً مجوز یک شعبه به غیر از کارگاه اصلی صادر می‌شود و تا پایان نیمه اول اردیبهشت مجوز شعبه دوم و سوم نیز فرآیندسازی می‌شود و قابل بهره‌برداری است.

فلاح گفت: همچنین در راستای مانع‌زدایی‌ها و با توجه به تقاضاهای مکرر متقاضیان، مجوز تولید چند رشته‌ای متمرکز و غیرمتمرکز البته در یک گروه رشته و یک استان و با معرفی مدیر فنی برای متقاضیان و سرمایه‌گذاران در دست فرآیندسازی و بارگذاری در سامانه است.

مدیرکل حمایت از تولید صنایع‌دستی ادامه داد: از دیگر مجوزهای جدید تولید در پیشه سفیدگری یا رویگری، دست‌ساخته‌های مسی است که از هفته آینده قابل بهره‌برداری است. این پیشه در حال منسوخ شدن است که با دریافت مجوز هویت مستقلی پیدا می‌کند و توسعه پیدا خواهد کرد.

او در ادامه گفت: همچنین با همکاری مرکز فناوری اطلاعات وزارتخانه و مرکز فناوری اطلاعات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، مشکلات ارتباطی سامانه‌ای هر دو دستگاه رفع شد و صنعتگران متقاضی سوخت که خارج از محدوده لوله‌کشی گاز هستند می‌توانند با تأیید معاونان صنایع‌دستی استان‌ها سهمیه سوخت دریافت کنند.

فلاح در ادامه گفت: همچنین مجوز جدیدی به نام طراحی تولید صنایع‌دستی طراحی شده و به تأیید اداره‌کل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز رسیده و بارگذاری و اجرایی شدن سامانه‌ای آن به صورت خانگی و انفرادی و گروهی تا پایان اردیبهشت امسال انجام خواهد شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: با رسمیت یافتن و استقلال طراحی صنایع‌دستی امیدواریم خلاقیت و نوآوری در تولید صنایع‌دستی ارتقا پیدا کند و صنعتگرانی که قدرت طراحی و خلاقیت و نوآوری ندارند به این دفاتر مراجعه کرده و طرح جدید خریداری و تولید کنند.

مدیرکل حمایت از تولید صنایع‌دستی، اضافه کرد: همچنین سامانه‌های جدیدی مانند تقاضای تسهیلات و بیمه به تقاضای این اداره‌کل در مرکز فناوری در حال برنامه‌نویسی است که تلاش می‌شود تا پایان شهریور امسال اجرایی شود.

فلاح بیان کرد: به دستور هیئت مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد و دارایی مجوزهای ما در سامانه‌ای به نام یکتا باید ثبت شود، لذا باید مجوزهای ما به غیر شناسه داخلی شناسه یکتا نیز داشته باشد که از اهمیت و امنیت بالایی برخوردار می‌شود. از این رو در آینده نزدیک از دارندگان مجوز دعوت به عمل می‌آید که مجدداً به سامانه مراجعه کرده و با تکمیل اطلاعات خود از مزایایی مانند افزایش تاریخ انقضا، بهره‌مند شوند.

کد خبر 5199409

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha