ارتباط خوب بسیج هنرمندان همدان با بدنه فرهنگی جامعه

همدان _ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: بسیج هنرمندان همدان در سال‌های اخیر ارتباط خوبی با بدنه فرهنگی جامعه برقرار کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمدرضا احسانی در آئین تکریم و معارفه مسئولان سابق و جدید سازمان بسیج هنرمندان استان همدان که در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری ابن سینا برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی (ع) و شب‌های قدر، اظهار کرد: در حوزه فرهنگ و فرهنگ‌سازی و انتقال مفاهیم، ارزش‌ها و شاخص‌ها در هر جامعه‌ای ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین ابزارها زبان هنر است.

وی با بیان اینکه در اندیشه‌ای اگر قالب هنر نباشد ماندگاری و پایداری نخواهد داشت، افزود: این جمله بسیار پرمغز بوده و به درستی به اهمیت حوزه هنر اشاره کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه انتقال مفاهیم، ارزش‌ها، باورها و دیدگاه‌های فرهنگی در همه زمینه‌ها از زوایای فرهنگ و هنر در همه مدل‌های جامعه‌شناسی انقلاب پذیرفته شده است، گفت: هنر در شاخه‌های مختلف خود این رسالت را به شرط استفاده درست و اجرای علمی و کارشناسی از این ابزار می‌تواند به خوبی انجام دهد.

وی با بیان اینکه زبان هنر زبان انتقال مفاهیم برخلاف خطابه غیر مستقیم است، گفت: در خطابه و سخنرانی به ناچار فرد باید گوش دهد و به دلیل یک طرفه بودن از تأثیرگذاری آن کاسته می‌شود اما در زبان هنر که انتقال مفاهیم به شکل غیر مستقیم است و زبان زیبایی‌ها است این انتقال مفاهیم راحت‌تر بوده و تأثیر آن بیشتر است.

احسانی عنوان کرد: یکی از ابزارهای مهم انتقال مفاهیم و ارزش‌ها در هر جامعه‌ای سرمایه‌گذاری است که دولت‌ها و حاکمیت در بخش فرهنگ و هنر انجام می‌دهند که تأثیرات خاص خود را خواهد داشت و به نوعی چاقوی دو لبه هم است.

وی با بیان اینکه در بحث فرهنگ‌سازی و ارتباط بسیج با هنر، ماهیت تشکیل بسیج و فعالیت آن یک هنری است که حضرت امام (ره) این ابتکار را داشته است، گفت: بسیج به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هنرها و تاثیرگذارترین پدیده در ۴۲ سال اخیر در حوزه دفاع مقدس، بازسازی و حوزه‌های مختلف اجتماعی ظهور و بروز دارد و در همه لایه‌های اجتماعی دخیل است که خود یک هنر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه ارزش‌های بسیج، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک فرهنگ است و انتقال این فرهنگ به ابزارهای مختلفی از جمله هنر دارد، گفت: چه زیبا است که بین بسیج و فرهنگ و هنر ارتباط برقرار شده در یک بخش تشکیلات و ساختاری است که تعریف شده و در بخش تشکل‌ها و غیررسمی نفوذ آن در بین آحاد مردم و اصحاب فرهنگ و رسانه است و یکی از حوزه‌های تأثیرگذار حوزه بسیج هنرمندان است.

وی با بیان اینکه انتقال ارزش‌های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ارزش‌های ولایت نیازمند سرمایه‌گذاری خاص در رشته‌های مختلف هنری است، تصریح کرد: این ارزش‌ها خود به نوعی فرهنگ هستند که باید در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری سرمایه‌گذاری شود.

احسانی با بیان اینکه کار در حوزه فرهنگ و هنر به دلیل اینکه دستوری نیست، بسیار سخت است، گفت: ساختار تشکیلاتی و مدیریتی الزامات مدیریتی را لازم دارد و در عین حال نوع مخاطب آن متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه مخاطب حوزه فرهنگ، هنر و رسانه افراد خاص بوده و هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر نسبت به مردم عادی توانایی خاص دارند، گفت: این خاص بودن باعث می‌شود نوع نگاه آنها متفاوت باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و هنر با حفظ ساختار تشکیلاتی و اداری به ارتباط‌گیری نزدیک با هنرمندان به صورت دوسویه نیاز داریم، گفت: با مخاطبین این حوزه باید با زبان فرهنگ و هنر صحبت کرد که قابل فهم باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای انتقال ارزش‌های دینی، مذهبی، ملی و ایدئولوژی اسلامی نیاز به ارتباط نزدیک با بدنه اصحاب و هنر داریم، گفت: بعد از جنگ تحمیلی و هجوم جنگ نرم اقدامات خوبی در این راستا انجام شده اما جای کار بیشتری دارد.

احسانی با بیان اینکه در زمینه فرهنگ و هنر کارهای زمین مانده بسیار است، گفت: علت آن نداشتن برنامه و سیستم بوده و اینکه بر مبنای سلیقه کار می‌کنیم که این ایراد بر حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد.

وی با بیان اینکه بسیج هنرمندان همدان در سال‌های اخیر ارتباط خوبی با بدنه فرهنگی جامعه برقرار کرده است، عنوان کرد: در حوزه فرهنگ به آرامش نیاز است که این آرامش به شخصیت شخص برمی‌گردد که آرامش مسئول سابق بسیج هنرمندان موجب حل بسیاری از مشکلات بود و از دیگر خصوصیات وی سعه صدر و روابط عمومی بالای ایشان بود که نتیجه آن جذب افراد بسیار بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه بسیج هنرمندان ارتباط خوبی با اداره کل فرهنگ و ارشاد و دیگر سازمان‌های مختلف ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: کار مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد فرهنگ‌سازی و هدف آن با بسیج هنرمندان یکی است و یکی از وظایف اصلی آن حفظ و ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، ایثار و شهادت و ارزش‌های دینی و مذهبی ما در جامعه است.

وی با بیان اینکه وظیفه بسیج هنرمندان به طور تخصصی جذب افراد متعهد و دغدغه‌مند نظام و ولایت است، گفت: ما شاهد بودیم که بسیج هنرمندان با کمبود اعتبارات توانستند موفق باشند.

احسانی با تاکید بر اینکه در حوزه فرهنگ و هنر در ارتباط با هنرمندان باید ارتباط‌گیری کرد، گفت: باید با حفظ حرمت افراد با اقناع و هم‌افزایی برنامه‌ها را پیش ببریم و برای همکاری با آقای ترکاشوند مسئول جدید بسیج هنرمندان اعلام آمادگی می‌کنیم.

کد خبر 5202407

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =