سیل به تاسیسات آبرسانی گرمسار ۲۵ میلیارد تومان خسارت زد

گرمسار- فرماندار گرمسار، گفت: طبق آخرین برآورد ها، سیلاب هفته گذشته به تاسیسات زیربنایی حوزه آب شهری و روستایی شهرستان بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید متقی در نشست مدیریت بحران شامگاه شنبه به میزبانی فرمانداری گرمسار با بیان اینکه دوره سیل کنونی که هفته گذشته به خصوص در شمال گرمسار خساراتی را به بار آورد، معادل ۲۵ سال گذشته برآورد می‌شود، بیان کرد: این سیل خساراتی را به احشام، ابنیه، تأسیسات و… وارد ساخته است.

وی با بیان اینکه خسارات وارد شده به تأسیسات آب شهرستان گرمسار از بابت سیل ۲۵ میلیارد تومان برآورد شده است، ابراز کرد: با مذاکراتی که با آبفا و آب منطقه‌ای استان سمنان صورت گرفته شرکت آب منطقه‌ای استان با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به صورت تسریعی و ویژه پیگیری و اقدامات لازم به منظور تأمین اعتبار و ترمیم خسارات وارده را معمول کنند.

تأمین آب شرب

فرماندار گرمسار درباره مصوبات این نشست، گفت: چاه‌های شهرداری‌ها و کلیه دستگاه‌های اجرایی شهرستان به منظور کمک به تأمین و توزیع آب مورد نیاز شرب و بهداشت مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب استان در شبکه توزیع قرار گیرند.

متقی با اشاره به ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب و حذف مصارف غیر ضروری توسط مردم، تاکید کرد: اطلاع رسانی عمومی در این خصوص صورت خواهد گرفت تا امکان تأمین آب مورد نیاز مردم فراهم شود.

خسارات برآورد نشده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه سیلاب به کانال‌های انتقال آب خساراتی زده است، گفت: بارندگی‌های بهاره کنونی با شدت بالایی رخ می‌دهد و در طول مسیر آبرسانی نیز خساراتی را وارد می‌کند طبیعتاً از آنجا که حوزه آب‌ریز حبله رود مشترک بین دو استان سمنان و تهران است، بارندگی استان مجاور هم به مسیر آبرسانی گرمسار تأثیر می‌گذارد لذا قرار بر این شد که هماهنگی‌هایی با بالا دست یعنی تهران انجام و برنامه‌ریزی صورت گیرد تا در مدت زمان کوتاه‌تری بتوانیم مشکلات را کاهش و منابع اعتباری جبران خسارات را هم تأمین کنیم.

ایرج حیدریان با بیان اینکه طرح‌های مرمت و بازسازی بعد از حوادث سیلاب معمولاً دشوار هستند و مستلزم تخصیص اعتبارات است ولذا امیدواریم که تا هفته آتی بتوانیم اقداماتی را صورت دهیم اما هنوز برآورد کلی برای میزان خسارات انجام نشده است به خصوص به این دلیل که بخشی از حوزه آب ریز در استان تهران قرار داشته و می‌بایست با این استان هم هماهنگی‌هایی انجام شود.

استفاده از چاه‌های نیمه عمیق

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان نیز با بیان اینکه کدورت آباد پس از سیلاب بالای ۵۰ هزار واحد ذرات معلق بود که تصفیه خانه می‌تواند تنها آب‌هایی که زیر ۵۰ هزار واحد ذرات معلق در آن است را تصفیه کند و لذا این شرایط باعث شد تا نتوانیم در تصفیه خانه آب روبار را پذیرش داشته باشیم.

محمد طاهری افزود: برای گرمسار سراغ منابع آبی مانند چاه‌های عمیق رفتیم و از چاه‌های دیگر ارگان‌ها نیز بهره گیری کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر از دیروز توانستیم مقداری از آب را تصفیه و ۱۰۰ لیتر در ثانیه از تصفیه خانه به آب شرب تزریق کنیم، لذا هم‌اکنون کمی شرایط بهتر شده است اما بازهم مدیریت شرایط نیاز به کمک مردم و صرفه جویی است تا بتوانیم شرایط را تثبیت کنیم.

کد خبر 5207410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =