شفافیت و پاسخگویی ملاک رای مردم/ آزمونی بزرگ برای داوطلبان

شفافیت و پاسخگویی ازجمله ملاک‌های مورد توجه گروه‌های مردمی در بررسی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا است، ملاک‌هایی که کاندیداها را در معرض آزمونی بزرگ قرار می‌دهد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: با نزدیک شدن به انتخابات شوراهای شهر و روستا مردم باید دست به انتخاب بزنند. انتخابی که نتیجه آن تعیین سرنوشت مدیریت شهرشان است. مدیریت‌های نه چندان مؤثر و توأم با چالشی که طی دوره فعلی شوراهای شهر مشکلات زیادی را ایجاد کرده، باعث شد گلایه مردم از شوراها شد.

اخیراً شوراها در شهرهای مختلفی منحل شد، اعضای بعضی از شوراهای شهر دستگیر شدند و در حال طی مراحل دادرسی پرونده قضائی خود هستند تا کارکردهای شوراهای شهر در بسیاری از شهرهای کشور در سایه سوال و چالش باشد.

حالا مردم از داوطلبان شورا می‌خواهند که به صورت شفاف، پاسخگوی مطالبات افکار عمومی باشند. تشکل‌ها نیز از داوطلبان می‌خواهند خود را به صورت شفاف به مردم معرفی کنند. داوطلبان اکنون در معرض آزمونی بزرگ قرار دارند که باید شایستگی هایشان را به مردم ثابت کنند.

این در حالی است که خبرگزاری مهر با همکاری جنبش «ازما» پویشی راه انداخته که داوطلبان شورای شهر با ثبت نام در آن می‌توانند خود را در معرض شفافیت و چالش پاسخگویی قرار دهند. پویش ازما راهکار مؤثری برای نامزدهایی است که قصد دارند در طی دوران کاری خود همواره پاسخگوی مردم باشند و شورای شهرشان را به اتاق شیشه‌ای تبدیل کنند.

آزمون بزرگ داوطلبان شورای شهر در مازندران

بروز تخلف در شورای شهرهای بزرگ و مهم مازندران که اکنون متخلفان آن در کنج زندان و بازداشت به سر می‌برند، بیش از هر چیز، ضرورت شایسته گزینی برای ورود به نهاد مردمی شوراها را آشکار می‌سازد.

شفافیت و پاسخگویی ملاک رای مردم/ آزمون بزرگی برای کاندیدادها

محمدتقی حسین زاده دبیر جبهه همبستگی نیروهای انقلاب اسلامی در مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آن چیزی که سبب شرمساری و سرافکندگی مردم به ویژه در شورای شهر استان شده است، عدم شفافیت نمایندگان در شورا بوده است.

وی با اظهار اینکه راستگویی و شفافیت در ذات آدم متعهد نهفته است، خواستار پاسخگویی و شفافیت داوطلبان انتخابات شد و گفت: شفافیت و پاسخگویی جزو اولین ویژگی‌های داوطلب باید باشد.

وی با اشاره به حضور افرادی غیرمرتبط و بیکار برای حضور در شوراها اظهار داشت: متأسفانه این افراد از شورا به عنوان تیری در تاریکی یاد می‌کنند و به عنوان شغل به آن می‌نگرند، مسئله اصلی ناشی از ناکارآمدی مسئولان امر بوده و سبب شده تا افراد جویای کار و غیرمتخصص برای حضور در شورا گام بردارند.

حسین زاده تصریح کرد: همه ما باید پاسخگو و مسئول کارهایمان باشیم و خود را در معرض چالش شایستگی قرار دهیم.

نبود شفافیت شورای شهر زنجان را به انحراف کشاند

سال ۹۸ دستگیری اعضای متخلف شورای شهر زنجان آغاز شد که پنهانکاری و نبود شفافیت در عملکرد برخی اعضای این شورا را می‌توان عامل اساسی و مهم در بروز این فرایند دانست.

بی شک شکل گیری شورای شهر دور پنجم در شهر زنجان را می‌توان محصول یک فرایند پیچیده و در عین حال غیرکارشناسی دانست، فرایندی که در ابتدای مسیر خود چالش‌های زیادی به دنبال داشت و باعث شد شورای شهر زنجان بعد از تکمیل مجموعه نتواند در مسیر فعالیت خود موفق عمل کند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان زنجان با تاکید بر اینکه موضوع شفافیت در حوزه شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک نیاز مهم و اساسی مطرح است و باید توجه جدی به آن شود، گفت: هیچ تفاوتی در این زمینه با حوزه ریاست جمهوری وجود ندارد و در بحث شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نظارت و شفافیت لازم است. شوراهای اسلامی شهر نهادی است که مردم به صورت مستقیم اعضای آن را انتخاب می‌کنند.

سمت نظر
دبیر جبهه همبستگی نیروهای انقلاب اسلامی در مازندران شفافیت و پاسخگویی باید جزو اولین ویژگی‌های داوطلب باشد.
رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان زنجان هزینه کردهای داوطلبان برای انتخابات باید شفاف سازی شود.
دیر دیده بان شفافیت و عدالت در استان قزوین شفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام و همراهی عمومی را به همراه دارد.
نایب رئیس خانه احزاب استان گلستان شفافیت کاندیداها منجر به انتخاب اصلح می‌شود.
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری ورود خبرگزاری مهر به چالش شایستگی و شفافیت قابل تقدیر است.
امام جمعه طبس شفافیت در برنامه زمینه‌ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهر و روستا است.
عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه اصفهان توجه به شفافیت در همه ارکان انتخابات ضروری است.
معاون فرهنگی حزب وحدت ملی در استان فارس

نمی‌توان از کاندیدایی که به موضوع شفافیت ارج نمی نهد انتظار داشت که به فکر آینده مردم باشد

رئیس مجمع نمایندگان گیلان مردم به کاندیدایی که در حرف و عمل خود با آنها شفاف است، گرایش بیشتری دارند
نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس قرار دادن شفافیت در دستور کار می‌تواند غبار شبهه فساد را از ساحت افراد دور کند.

محمد اسماعیلی متذکر شد: کسی که برای رسیدن به کرسی شورای اسلامی شهر بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کند، با توجه به اینکه دریافتی این فرد بعد از حضور در این عرصه طی چهار سال کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود، این سوال مطرح می‌شود که چرا باید یک فرد برای رسیدن به ۲۰۰ میلیون تومان، ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کند؟ بی‌تردید اثر شفافیت در این مواقع خود را نشان خواهد داد.

شفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام عمومی را به همراه دارد

همچنین مدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان قزوین گفت: شفافیت کاندیداهای شورای شهر انسجام و همراهی علاقه مندانه عمومی را به همراه دارد.

سید جعفر شهاب زاده در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت شفافیت مواضع و برنامه‌ها در کاندیداهای شورای شهر اظهار کرد: اگر کاندیداها با شفافیت مواضع و بیان برنامه‌های مورد نظرشان در فرایند انتخابات شرکت کنند مردم با اطمینان خاطر و اعتماد بیشتری پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند.

مدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان قزوین ادامه داد: بیان دیدگاه‌ها، پایبندی به قانون و احترام به قوانین سبب می‌شود اگر کاندیدایی به پیروزی رسید با مسئولیت پذیری بالاتر، دقت، شفافیت و هوشمندی رفتار کند تا بتوانند در برابر اذهان عمومی پاسخگو باشد.

شفافیت کاندیداها به انتخاب اصلح می‌انجامد

در گلستان نیز نایب رئیس خانه احزاب این استان با بیان اینکه در انتخابات پیش رو نیازمند هوشمندی و جدیت مردم هستیم، گفت: شفافیت کاندیداها منجر به انتخاب اصلح می‌شود.

صاحب حجتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از بهترین راه‌هایی که مردم می‌توانند انتخاب درست انجام دهند شفافیت کاندیداها است.

نایب رئیس خانه احزاب گلستان افزود: این افراد، باید شفاف کنند زندگی آنها در چه سطحی بوده و فرزندان آنها در چه موقعیتی هستند؟ شفاف کنند در طول مدتی که از انقلاب گذشته است کارنامه و عملکرد آنها در زمان مسئولیت به چه شیوه‌ای بوده و کارنامه خود را در معرض افکار عمومی و مظان قضاوت مردم قرار دهند.

وی ادامه داد: مردم با این رویکرد و بررسی کارنامه سطح و سبک زندگی افراد انتخاب درست تری خواهند داشت.

حمایت از جنبش شفافیت

همچنین دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت بررسی شفاف عملکرد کاندیداها، گفت ورود خبرگزاری مهر به چالش شایستگی قابل تقدیر است.

مهدی حامدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نقش رسانه‌های جمعی و خبرگزاری‌های استانی در معرفی داوطلبان انتخابات می‌تواند تأثیر گذار باشد، اظهار داشت: مردم به رسانه‌ها اعتماد دارند و اگر رسانه‌ها بتوانند در مسیر معرفی داوطلبان شایسته حرکت کنند اقدامی ارزشمند انجام داده‌اند.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به طرح «جنبش ازما» با همکاری خبرگزاری مهر، اظهار داشت: آگاهی مردم در زمینه داوطلبان انتخابات بسیار تأثیر گذار است و رسانه‌هایی که بتوانند در این مسیر حرکت کنند اقدامی مفید و مؤثر داشته‌اند.

گرایش مردم به کاندیدایی که در حرف و عملش شفاف است

رئیس مجمع نمایندگان گیلان شفافیت کاندیداها را زمینه ساز افزایش مشارکت مردم در انتخابات دانست و گفت: داوطلبان باید ضمن اعلام شفاف برنامه‌ها، ضمانت اجرایی نیز برای برنامه‌ها داشته باشند.

رسول فرخی مکیال در گفتگو با خبرنگار مهر، شفافیت را عامل جلوگیری از ایجاد اختلال در هر حوزه‌ای دانست و اظهار کرد: مردم به کاندیدایی که در حرف و عمل خود با آنها شفاف است و درباره زندگی فردی و اجتماعی و امور اجرایی صادقانه صحبت می‌کند گرایش بیشتری دارند و همین امر زمینه ساز افزایش مشارکت مردم است.

شفافیت غبار شبهه فساد را از ساحت افراد می‌زداید

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس گفت: قرار دادن شفافیت در دستور کار می‌تواند غبار شبهه فساد را از ساحت افراد دور کند.

علیرضا عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: امروز یکی از مطالبات به حق مردم مبحث مهم شفافیت است که باید در تمامی امور مد نظر قرار بگیرد، چراکه شفافیت منجر به نظارت مستقیم مردم بر عملکرد مسئولان است.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس تصریح کرد: شوراهای شهر و روستا نیز از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه باید به صورت جدی در این زمینه اقدام کنند تا بتوانند اعتماد عمومی را جلب کرده و موجب رضایت مردم شوند.

شفافیت در برنامه زمینه‌ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهری

در این رهگذر امام جمعه طبس گفت: شفافیت در برنامه زمینه‌ساز انتخاب افراد اصلح برای مدیریت شهر و روستا است.

حجت‌الاسلام محمدرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برنامه، نقشه راهی است که یک نامزد انتخاباتی بعد از ورود به عرصه مدیریتی شهر و روستا می‌خواهد آن را پیاده کند و از این نظر بسیار حائز اهمیت است.

شفافیت و پاسخگویی ملاک رای مردم/ آزمون بزرگی برای کاندیدادها

امام جمعه طبس بیان‌کرد: اگر یک نامزد انتخاباتی به صورت شفاف برنامه و عملکرد آینده خود را ارائه دهد، مردم می‌توانند میزان امکان اجرایی شدن آن برنامه را سنجیده و با واقعیت‌های موجود و نیازهای خود تطبیق دهند.

ضرورت توجه به شفافیت در همه ارکان انتخابات / مردم بهترین ناظر هستند

عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه اصفهان گفت: مهم‌ترین مساله در این زمینه شفافیت در تصمیم‌گیری و اجرا است و نظارت مردم بهترین عامل کنترل کننده است و در همه عرصه‌های عمومی هیچ ابزاری مهم‌تر و مؤثرتر از نظارت عمومی و نظارت مردمی نداریم.

حجت‌الاسلام قدرت‌الله خسروشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: شفافیت در همه ارکان برگزاری انتخابات امری ضروری است و در این زمینه نظارت مردم بهترین عامل کنترل کننده است.

انتخابات باید اتاق شیشه‌ای باشد / شفافیت ملاک انتخاب

همچنین معاون فرهنگی حزب وحدت ملی در استان فارس گفت: اتاق شیشه‌ای بودن انتخابات برای کاندیداها می‌تواند زمینه توسعه فردی و اجتماعی را در انتخابات ایجاد کند.

محمد مسعود کشاورز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: نمی‌توان از کاندیدایی که به موضوع شفافیت ارج نمی نهد انتظار داشت که به فکر آینده مردم باشد پس می‌توان گفت که از جمله مسائلی که نقش مهمی در انتخاب شدن افراد توسط مردم دارد موضوع بیان شفاف دیدگاه‌ها و نظریات شخص داوطلب در مسئله انتخابات است.

او متذکر شد: شفافیت مالی نیز مهم بوده و باید مورد توجه باشد زیرا نباید پول‌های غیر متعارف به چرخه انتخابات وارد شود و زمینه فساد در جامعه را فراهم کند.

دعوت به چالش «ازما»

عضو شورای شهر دهلران، داوطلبان شورای شهر را به چالش «ازما» دعوت کرد.

رحمان جابری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن حمایت از چالش ازما، بیان کرد: این چالش یکی از مهمترین راهکاری شفافیت برنامه‌های داوطلبان شورای شهر است.

کد خبر 5214124

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =