شفافیت نامزدها اعتمادساز است/ منتخبان پاسخگوی مردم باشند

فعالان سیاسی، تشکل ها و گروه های مردمی تاکید دارند که همه نامزدها باید به موضوع شفافیت توجه ویژه ای نشان دهند زیرا شفافیت عامل موثری برای اعتمادسازی است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: با اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، نامزدهای شورای شهر در حال آماده شدن برای ورود به کارزار تبلیغاتی هستند. از سویی دیگر شوراهای شهر نیز در دوره فعلی فراز و شیب‌های متعددی را در اکثر شهرها پشت سر گذاشته است و مردم نسبت به عملکرد خیلی از شوراها انتقادات جدی مطرح کرده‌اند.

این در حالی است که تخلفات برخی از شوراییان باعث شد که شورای شهر در بعضی از شهرها منحل شود. خبرگزاری مهر نیز اخیراً با همکاری جنبش «ازما» چالشی برای ارزیابی شایستگی‌های نامزدهای شوراها راه انداخته که طی آن کاندیداها می‌توانند با ثبت نام در این چالش، به پویش شفافیت بپیوندند.

شفافیت در حال حاضر خواسته بسیاری از فعالان و تشکل‌های سیاسی و گروه‌های مردمی و دانشجویی است. تشکل‌ها اعتقاد دارند تا وقتی شفافیت مطلوبی وجود نداشته باشد نمی‌توان به وعده‌های نامزدها اعتماد کرد.

شفافیت لازمه پیشرفت است

مسئول مطالبه گری بسیج دانشجویی خراسان شمالی شفافیت را لازمه هر گونه پیشرفت دانست و گفته است که نامزدهای شورای شهر باید مشخص کنند در چه مواردی و به چه شکلی بناست شفافیت داشته باشند.

محسن نجفی در گفتگو با خبرنگار مهر ارائه برنامه دقیق و منسجم، صداقت، دوری از شعارزدگی و عدم جناح بازی را تأثیرگذار در حضور مردم عنوان کرد و گفته که در صورتی که مردم این موارد را در کاندیداهای خود ببینند قطعاً در انتخابات مشارکت خواهند داشت.

شفافیت نامزدها اعتمادساز است/ منتخبان پاسخگوی مردم باشند

او در عین حال گفته که شفافیت پیش نیاز هر گونه پیشرفت است زیرا در گام نخست باعث کاهش زد و بندها، رانت‌ها، فسادها و گردش‌های مالی مشکوک می‌شود و پس از آن هم افزایی برای اصلاح امور صورت خواهد پذیرفت.

شفافیت نامزدها عدالت مدنظر مردم را به ارمغان می‌آورد

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان یزد هم شفافیت را لازمه فعالیت انتخاباتی نامزدها دانسته و گفته است که شفافیت نامزدها، عدالت مدنظر مردم را به ارمغان می‌آورد. حسین حداد در گفتگو با خبرنگار مهر معتقد است که کار شوراها مردمی و اصل کار خدمتگزاری به مردم است و لازمه خدمت شایسته در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی بهداشتی و درمانی، اطلاع و آگاهی مردم از روند انجام امور است.

وی عنوان کرد: اگر مردم در جریان کارها باشند و افراد در انجام امور شفافیت داشته باشند، آنگاه کنترل و نظارت مردمی نیز قوی‌تر و زمینه اعتماد بیشتر مردم فراهم می‌شود. حداد اعتقاد دارد هر فردی بخواهد در فضای تعارض منافع برای خود کاری انجام دهد، در سایه شفافیت دستش رو می‌شود و این عنصر شفافیت است که اجازه نمی‌دهد افراد نفع شخصی از فعالیت‌هایی نظیر حضور در شورا ببرند.

تأثیر شفافیت عملکرد بر مشارکت مردمی در انتخابات

در این رهگذر استاندار خراسان جنوبی نیز گفته که شفافیت عملکرد نامزدهای شوراهای شهر و روستا و پاسخگو بودن آنها بی شک در افزایش مشارکت مردم در انتخابات تأثیرگذار است.

شفافیت نامزدها اعتمادساز است/ منتخبان پاسخگوی مردم باشند

حمید ملانوری در گفت و گو با خبرنگار مهر ادامه‌داد: اگر عملکرد، خدمات و نقاط مثبت و منفی اعضای قبلی شوراهای شهر و روستا شفاف و قول‌ها و وعده‌های داده شده آنان بررسی شود، بی شک در افزایش مشارکت مردم و تمایل آنان به آمدن پای صندوق‌های رأی تأثیرگذار است.

وی گفته که این مهم یعنی «شفافیت عملکرد»، مردم را با افزایش آگاهی‌ها به انتخاب بهتر و اصلح‌تر نیز راهنمایی می‌کند.

حمایت از جنبش «ازما»

همچنین دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم شفافیت و پاسخگویی کاندیداهای شورای شهر، گفت: افزایش مشارکت و نظارت بر انتخابات با شفاف شدن امکان پذیر است.

مرتضی خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر لزوم شفافیت در هزینه کرد داوطلبان انتخابات، گفت که متأسفانه در هزینه‌های تبلیغاتی انتخابات‌ها و شفافیت وجود ندارد و هنوز مشخص نیست هزینه‌های انتخاباتی نامزدها از چه طریقی تأمین می‌شود.

سمت نظر
مسئول مطالبه گری بسیج دانشجویی خراسان شمالی شفافیت لازمه پیشرفت است
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان یزد شفافیت نامزدها عدالت مدنظر مردم را به ارمغان می‌آورد
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سیستان و بلوچستان از جنبش «ازما» حمایت می‌کنیم
کنشگران اجتماعی و رسانه‌ای در کرمان با شفافیت و پاسخگویی ماجرای نجف شهر تکرار نمی‌شود
دبیر جامعه جوانان متحد اسلامی اصفهان نامزدها در جنبش شفافیت شرکت کنند
رئیس شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی فارس نامزدها با شفافیت عمل کنند
رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری جبهه انقلاب اسلامی در مازندران مصلحت اندیشی دلیلی برای عدم شفافیت نیست
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی کاندیداها شفافیت را در عمل از خود شروع کنند

وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از هزینه سیاسی، کنترل فساد و نظارت بر انتخابات با شفاف شدن فرایند انتخابات امکانپذیر است، ادامه داد: به‌کارگیری نظارت عمومی بر فعالیت و رفتارهای انتخاباتی یکی از مهمترین رویه‌های مرتبط در این خصوص است.

خسروی گفت: خوشبختانه این روزها با آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا مطالبه جدیدی با عنوان «چالش شفافیت کاندیداها» در رقابت‌های انتخاباتی پایه‌گذاری شده که امیدواریم از سوی کاندیداها جدی گرفته شود.

ماجرای نجف شهر تکرار نشود

آذرماه سال ۹۸ بود که دادستان سیرجان از دستگیری شهرداری و پنج عضو شورای نجف شهر خبر داد. شش نفر از اعضای شورای شهر و شهرداری نجف‌شهر به دلیل «جرایم مالی» بازداشت شدند.

فعالان سیاسی و اجتماعی کرمان اعتقاد دارند که اتفاقی که در نجف شهر روی داد نباید تکرار شود و تنها راه حل آن نیز توجه به ملاک شایستگی در انتخاب نامزدهاست و شفافیتی که در کار آنها باید وجود داشته باشد.

سید مهدی موسوی یکی از کنشگران اجتماعی و رسانه‌ای در کرمان در گفتگو با مهر گفت که فرایند تبلیغات انتخاباتی باید شفاف باشد و رأی دهندگان دقیقاً از برنامه‌های واقعی کاندیداها مطلع شوند و کاندیداها هم بعد از رأی گرفتن از حوزه انتخابیه پاسخگو و مکلف به اجرای برنامه‌ها باشد.

وی افزود: متأسفانه آنچه که در برخی از موارد روی می‌دهد عدم توجه جدی رأی دهندگان به جایگاه شوراهاست و به همین دلیل با دقت کمتری رأی می‌دهند که نتیجه آن بروز مشکلاتی در حوزه‌های شهری و روستایی می‌شود در درجه اول کاندیدا باید برنامه‌ها و وضعیت خود و سوابقش را برای شهروندان کاملاً شفاف کند و به اصلاح در اتاق شیشه‌ای نشسته و مردم بتوانند کاملاً وی را ارزیابی کنند.

وی گفت: در مرحله دوم رأی دهنده باید این برنامه‌ها را دقیق بررسی و مطابق با شرایط شهر و روستای محل زندگی و نیازهای عمومی جامعه و پای بندی به ارزش‌های اسلام و انقلاب به فرد مورد نظر رأی دهد اما بسیار مهم است که لیست کاندیداها مورد واکاوی دقیق بر مبنای شفافیت عملکرد و برنامه‌ها قرار گیرد. کاندیدا باید برنامه‌ها و وضعیت خود و سوابقش را برای شهروندان کاملاً شفاف کند و به اصلاح در اتاق شیشه‌ای نشسته و مردم بتوانند کاملاً وی را ارزیابی کنند.

استان تهران و حلقه مفقوده شفافیت، نظارت و مردم گرایی

عدم شفافیت و نظارت بر تصمیم گیری شورای شهر و روستا و شهرداری‌ها همواره از مواردی بوده که بستر را برای فسادهای مالی فراهم کرده و اصل مردم گرایی نیز به تبع آن مورد غفلت واقع شده است.

طی سال‌های اخیر شاهد انحلال‌هایی در بخش‌های مختلف کشور در شوراهای شهر و روستا بوده‌ایم و اگر نخواهیم راه دوری برویم، می‌شود به انحلال ۳ شورای شهر و روستای استان تهران در دور پنجم اشاره کنیم که کارشناسان معتقد هستند، عدم شفافیت و برخی خلاءهای قانونی، نداشتن آگاهی، دانش و علم کافی در خصوص وظایف محوله به اعضا و فراهم بودن بستر فساد در مردمی‌ترین پارلمان، همگی دست به دست هم داده‌اند تا وجاهت این شورای مقدس در نظر مردم کاهش پیدا کند.

مهم‌ترین تأثیر شفافیت ایجاد اعتماد بین مردم است / نامزدها در جنبش شفافیت شرکت کنند

از دیگر سو، دبیر جامعه جوانان متحد اسلامی اصفهان نیز گفت که مهم‌ترین تأثیر شفافیت ایجاد اعتماد بین مردم و افزایش مشارکت است و عدم شفافیت نیز نتیجه عکس خواهد داشت.

سعید دادگستر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتخابات پیش رو اظهار داشت: شعار «تدبیر و امید» دولت فعلی این روزها نتیجه عکس پیدا کرده و مردم از شرایط موجود و تدبیر این دولت ناامید شده‌اند.

وی افزود: از این رو برای افزایش مشارکت مردم باید امید را به آنها بازگرداند و نامزدی را معرفی کرد که کارنامه درخشانی داشته باشند. شورای شهر و ریاست جمهوری برای مردم شفاف شود تا بتوانند به درستی انتخاب کنند.

دادگستر در ادامه با اشاره به جنبش «ازما» ابراز داشت: این جنبش می‌تواند به جلب اعتماد مردم به کاندیداها کمک کند و پیشنهاد می‌دهم کاندیداها در این جنبش شرکت کنند.

نامزدها با شفافیت عمل کنند / لزوم انتخاب سالم و آگاهانه

در این رهگذر رئیس شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی فارس گفت که اگردر انتخابات شفافیت نباشد می‌توان گفت که کاندیداها به مردم دروغ گفته‌اند از این رو نامزدها در مورد برنامه‌هایشان شفافیت داشته باشند.

شفافیت نامزدها اعتمادساز است/ منتخبان پاسخگوی مردم باشند

حجت الاسلام سید محی الدین طاهری در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان کرد: انتخابات یکی از اصلی‌ترین ارکان مردم سالاری دینی در جامعه اسلامی است پس به جرأت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در این برهه مورد توجه کاندیداها قرار بگیرد و عاملی برای انتخاب اشخاص توسط مردم نیز بوده موضوع شفافیت در چرخه انتخابات است.

وی این را هم اضافه کرد که نمی‌توان از کاندیدایی که به عدم شفافیت اعتقاد دارد انتظار داشت به نفع مردم و کشور اقداماتی را انجام دهد از این رو باید روند حرکت کاندیداها به گونه‌ای باشد که با مردم شفاف و بدون هیچ پنهان‌کاری صحبت شود زیرا مردم به قدری از فضای سیاسی کشور آگاهی دارند که نمی‌توان بدون شفافیت با آنان صحبت کرد.

مصلحت اندیشی دلیلی برای عدم شفافیت نیست

رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری جبهه انقلاب اسلامی در مازندران تعهد و انقلابی بودن را قید لازم دانست و گفت: اگر به پسا انتخابات فکر کنیم و برنامه داشته باشیم، با آسیب مواجه نمی‌شویم.

شکراله رضازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به شدت به شفافیت اعتقاد کامل دارم، افزود: مصلحت اندیشی دلیلی برای عدم شفافیت نیست و در لیستی که ارائه خواهیم داد یکی از معیارها و شاخص‌ها شفافیت خواهد بود که شامل شفافیت آرا، مالی و ارتباطات خواهد بود.

کاندیداها شفافیت را در عمل از خود شروع کنند

در همین خصوص عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز خواستار تقویت مکانیسم‌های شفافیت شد و گفت که کاندیداهای انتخابات‌های پیش رو شفافیت را در عمل از خود و از همین حالا شروع کنند.

ابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اعتقاد دارد که شفافیت یکی از مطالبات اصلی مردم از مسئولان است و می‌طلبد که در همه عرصه‌ها و سطوح مختلف زمینه تقویت شفافیت فراهم شود.

وی با بیان اینکه شفافیت باعث می‌شود تا جلوی بسیاری از فسادها گرفته شود اضافه کرد: با نوری که از طریق شفافیت تابیده می‌شود، تاریکخانه‌های فساد روشن می‌شوند و شرایط تخلف و فساد سخت می‌شود.

کد خبر 5213254

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 10 =

  نظرات

  • داریوش شریفی IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
   0 0
   سلام طرح شفافیت خیلی خوب و کارساز است واکه طرح شفافیت اجراشودخیلی ازمسائل حل میشود ان،شالله
  • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
   1 0
   بسم الله رحمن و رحیم. نظارت بر عملکرد شورا و شهرداری تهران اگر محله محور وبا کمک نرم افزار و موبایل قابل پیگیری و گزارش باشد شهروندان تهرانی استقبال میکنند.
  • حمید IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 0
   اگر دروغ گفتن در بین مسئولین جمع بشه مشکلات از بین میره