استقلال نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها

خرم‌آباد- نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به استقلال نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، بر ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: آموزه‌های ائمه اطهار در دانشکده‌های علوم تربیتی، روانشناسی جامعه شناسی و حوزه‌های علمیه به صورت مفصل مورد تبیین قرار بگیرند و به طور مشروح روی این مفاهیم و آموزه‌ها تجزیه و تحلیل صورت گیرد.

ضرورت تبیین آموزه‌های ائمه در دانشگاه‌ها

وی گفت: ما بیشتر به سراغ آموزه‌هایی می‌رویم که از دیگران به ما رسیده و وقتی وصیت نامه امام علی (ع) به امام حسن (ع) را بررسی می‌کنیم انواع آموزه‌ها، راههای سبک زندگی و موفقیت در دنیا و آخرت در آن وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه این آموزه‌ها باید در فرصت‌ها و جلسات زیادی و در قالب واحدهای دانشگاهی مورد بررسی قرار بگیرند گفت: امام علی (ع) در این خطبه می‌فرمایند که بدان تو برای آن جهان آفریده شده‌ای نه برای این جهان و نیستی، در راهی هستی که پایانش آخرت است، مرگ پنجه بر تو خواهد افکند پس بترس از آنکه مرگ تو را در یابد در حالتی که ناخوش و به سمت معصیت و گناه متمایل شده‌ای، مرگ آنچنان به سراغ تو بیاید که فرصت توبه پیدا نکنی و خویشتن را تباه کنی.

حجت الاسلام شاهرخی، گفت: ایشان در فراز دیگری می‌فرماید که چون برادرت خودش را از تو جدا کرد تو با او پیوند برقرار کن، اگر این امر محقق شود ما شاهد این حجم پرونده در دادگاه‌ها نیستیم و در صلح، صفا و صمیمیت به سر خواهیم برد.

آسیب سپردن مسئولیت‌ها در لرستان بر اساس قبیله و جناح

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد شهادت شهید محمد بروجردی، عملیات حاج عمران، آزاد سازی خرمشهر و نقش رزمندگان استان لرستان در این دو عملیات گفت: در این رابطه مراسم‌های خوبی در استان برگزار و از ستاد برگزاری این مراسم تشکر می‌کنیم، جا دارد در سال‌های این مراسم‌ها با کمیت و کیفیت بیشتری برگزار شوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان در ادامه با اشاره به سالروز جنگ احد، شهادت حضرت حمزه و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی گفت: شهادت این دو برای ما آموزه‌هایی دارد و تنها یک رویداد و اتفاق تاریخی نیست. حضرت حمزه منزلت، مقام و جایگاه والایی داشتند، حضرت عبدالعظیم حسنی نیز عالمی مجاهد و پرهیزگار بودند.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه باید به ابعاد شخصیتی اینها در جامعه پرداخته شود بیان داشت: امیدوارم که منزلت و مقام والای این بزرگان را درک کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در سخنرانی آغاز دومین سال انتخابات مجلس شورای اسلامی سخنان مهمی را ایراد فرمودند و نقشه راه نمایندگان مجلس را برشمردند تصریح کرد: ایشان ارزیابی خوبی از عملکرد یک ساله مجلس داشتند و در انقلابی ماندن مجلس و مسئولان تاکید کردند، فرمودند که بعضی‌ها انقلابی می آیند اما انقلابی باقی نمی‌مانند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه ایشان برخی از آسیب‌هایی که ممکن است نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مسیر آنها باشند را برشمردند افزود: مقام معظم رهبری بر ضرورت پرهیز از سپردن مسئولیت‌های شهری و استانی به افراد مورد نظر خویش، قوم، جناح، باند و حزب تاکید کردند و آن را به عنوان یک آسیب مطرح کردند.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: این امر فراگیر است و تا حدودی در لرستان طی دوره‌های مختلف به آن گرفتار بوده و از آن آسیب دیده است، بنا بر این باید این توصیه مقام معظم رهبری سرلوحه دلدادگان به نظام اسلامی باشد.

مردم در انتخابات به نظام اسلامی رأی می‌دهند

وی گفت: جمهوری اسلامی نوعی از حکومت است که بر این اساس بوده که مناسبات حاکمیت با مردم و مردم با حاکمیت بر اساس کتاب، سنت و دستورات اسلامی است، مردم در انتخابات حضور پیدا می‌کنند تا افرادی را انتخاب و مناسبت حاکمیت با مردم و مردم با حاکمیت بر اساس قوانین اسلامی رقم بزنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه در جمهوری اسلامی، اسلام، مردم و انتخابات همراه با هم هستند افزود: در طول این ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی زورگویان عالم اسلام، مردم و انتخابات را مورد هجوم خود قرار داده‌اند و به دنبال این هستند که مشارکت حداکثری صورت نگیرد.

حجت الاسلام شاهرخی تصریح کرد: این در حالیست که در کشورهای خودشان که ثروت‌های مردم فقیر دنیا را تصاحب کرده‌اند دارای اکثریتی فقیر هستند و به دنبال این هستند که نظام اسلامی ما را ناکارآمد جلوه بدهند.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان با امکانات تبلیغاتی و ماهواره‌ای و فضای مجازی به دنبال این هستند که مردم را مأیوس کنند گفت: مردم ما در ۲۲ بهمن، راهپیمایی روز قدس، ۹ دی و اعلام بیزاری از فتنه گران با نظام اسلامی بیعت می‌کنند، بیعت مردم با جناح، فرد و یا گروه خاصی نیست، مردم ما در انتخابات به نظام اسلامی رأی می‌دهند و با اهداف و آرمان‌های انقلابی و اسلامی و همچنین با فضیلت‌ها و ارزش‌ها بیعت می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: ممکن است مردم از مسئولانی ناراحت و ناراضی باشند اما با انقلابی که محصول تلاش و مجاهدت خودشان است قهر نیستند و با شور و شعور پای صندوق‌های رأی خواهند آمد و بهترین رئیس جمهور و بهترین‌ها را در شورای اسلامی شهر انتخاب خواهند کرد.

استقلال نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه بر اساس اسناد بالا دستی و قانون شرایطی برای داوطلبین ریاست جمهوری معین شده است گفت: بر اساس قانون رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر، مدبر، دارای حسن سابقه و امانت، تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد، جمعی از بیش از ۶۰۰ نفری که ثبت نام کردند اصلاً از رجال سیاسی و مذهبی نبودند، سوابق مدیریتی و تدبیر کلان را نداشتند، بنا بر این پرونده اینها از همان ابتدا ناقص بود و صلاحیت آنها احراز نشد.

وی ادامه داد: در مورد برخی دیگر صلاحیت آنها احراز نشد و مقام معظم رهبری به زیبایی توضیح دادند و البته به خود داوطلبان هم گفته شد، داوطلبینی که احراز صلاحیت نشدند از طیف‌ها و جناح‌های مختلفی بودند و مربوط به یک جناح خاص نبودند.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: حتی برخی از افرادی که صلاحیت آنها احراز نشد منصوبینی در شورای نگهبان داشتند اما انتصاب نتوانست در رأی نهایی شورای نگهبان تأثیر داشته باشد و این امر ناشی از استقلال نظر و دقت نظر شورای نگهبان است.

عدم توجه به شایسته سالاری وضعیت شهرها را بهتر نمی‌کند

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نیز برای ما خیلی مهم است گفت: در گذشته توسط شوراهای اسلامی در استان و مرکز استان کارهایی صورت گرفته اما تا رسیدن به نقطه‌ای که مردم اعلام رضایت کنند فاصله داریم.

وی با تاکید بر اینکه شهرهای استان لرستان از جمله خرم آباد نیازمند شورای شهری است که به اندازه چندین دوره کار عمرانی و فرهنگی انجام دهد افزود: کسانی باشند که ایجاد تحول کنند، تحولی که در سخنان مقام معظم رهبری با تشکل‌های دانشجویان مورد تاکید قرار گرفت.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان داشت: در امور عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، بهداشتی و… وظایف مهمی برای شوراهای اسلامی شهر معین شده است، نظارت بر درآمدها و هزینه‌ها از وظایف مهم شورا و اعضای آن است، مرکز استان و شهرهای استان نیازمند تحول در این زمینه است، مردم از منتخبین شورای اسلامی شهر انتظار دارند که کاستی‌ها گذشته جبران شود، وضعیت شهرها به لحاظ حاشیه نشینی و آسیب‌های اجتماعی اصلاح شود، پس مردم باید کسانی را انتخاب کنند که بتوانند این تحول را ایجاد کنند، با نگاه قومی، قبیله‌ای، عدم توجه به شایسته سالاری وضعیت بهتر نخواهد شد، انتخاب افراد مؤمن، پاکدست، خوش سابقه، دارای حسن شهرت، متخصص، با تجربه و دارای تدبیر و کفایت لازم می‌تواند این تحول را رقم بزند.

کد خبر 5222331

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha