اجماعی درباره جایگاه و نقش بانک مرکزی در خلق نقدینگی وجود ندارد

رئیس پژوهشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: اختلاف نظرها در مورد جایگاه بانک مرکزی ناشی از تقابل اندیشه‌ها است و در این زمینه اجماعی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی نصیری اقدم، رئیس پژوهشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، در همایش نقدی بر طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی که هم اکنون در حال برگزاری است، گفت: بانک‌ها مثل هر بنگاه اقتصادی دیگری باید بهینه رفتار کنند؛ ضمن اینکه برخی معتقدند که بانک مرکزی به عنوان یک نهاد حاکمیتی، مدیریت شکست بازار را به عهده دارد.

وی افزود: بانک مرکزی دارای ارکان، روابط و فرآیندهایی است؛ اما سوال این است که این ساختارها متناسب با کدام دیدگاه هستند؛ به خصوص اینکه دیدگاه‌هایی مطرح می‌شوند که بانک‌ها خالق نقدینگی هستند یا اینکه بانک مرکزی تحت تأثیر دولت نقدینگی را زیاد می‌کند. این ساختارها کاملاً پاسخ‌های متفاوتی دارند.

به گفته نصیری اقدم، برخی از اختلاف نظرها در مورد جایگاه بانک مرکزی ناشی از تقابل اندیشه‌ها است؛ البته بحث این نیست که دانش کافی پولی داریم و ذی نفع اجازه پیشرفت کار نمی‌دهند، بلکه در حقیقت اجماعی بین صاحب نظران شکل نگرفته است.

کد خبر 5230564

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =