حضرت معصومه(س) ولایت مدار حقیقی/ هجرت سرنوشت ساز کریمه اهل بیت(س)

قم- استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هجرت حضرت معصومه (س) منشأ بسیاری از تحولات در آینده تشیع و جهان شد، گفت: ایشان تابع محض امام زمان خود و یک ولایت مدار اصیل بوده است.

حجت‌الاسلام حاجیان قمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تبریک سالروز میلاد باسعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و آغاز دهه کرامت، بیان کرد: شخصیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در بین امامزادگان عظیم‌الشأن و واجب‌التعظیم، شخصیتی خاص و ممتاز است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه چند ویژگی خاص و ممتاز در شخصیت کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) وجود دارد، تصریح کرد: این شاخصه‌ها در کمتر امامزاده‌ای جمع می‌باشد و بعضی از این موارد، مخصوص وجود نورانی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) است.

حضرت فاطمه معصومه(س) امامزاده ای با ویژگی های خاص و ممتاز

پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه اولین ویژگی خاص آن حضرت، مدح از جانب چهار امام معصوم (علیهم السلام است) تاکید کرد: مقام علمی و معنوی توسط چهار امام معصوم مورد مدح و تعریف قرار گرفته است. امام صادق (علیه السلام)، حضرت موسی بن جعفر (سلام الله علیه)، وجود نورانی آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و در نهایت حضرت جوادالائمه (سلام الله علیه) در منقبت آن حضرت روایاتی بیان فرموده‌اند.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به دومین ویژگی خاص حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، افزود: زیارت نامه‌ای که امروز در نزد ماست و در زمان زیارت مزار و مضجع شریف و مطهر ایشان قرائت می‌کنیم، از ناحیه امام معصوم (علیه السلام) وارد شده است و ما کمتر امامزاده‌ای داریم که زیارتنامه ایشان مستقیماً از طرف امام معصوم نقل شده باشد.

پژوهشگر تاریخ اسلام هجرت آن حضرت از مدینه به سمت مرو و به قصد دیدار برادر یعنی آقا علی موسی الرضا (سلام الله علیه) را یکی دیگر از ویژگی‌های حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) برشمرد و تصریح کرد: ما در تاریخ اسلام نمونه‌های بسیاری از هجرت افراد داشته‌ایم و در بعضی موارد بر اساس آیات و روایات تأکید به هجرت شده است اما همه این موارد از جانب آقایان بوده است، اما این هجرت که یکی از هجرت‌های مهم و سرنوشت ساز در تاریخ تشیع است، توسط حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به عنوان یک خانم رقم خورده است. و این هجرت منشأ بسیاری از تحولات در آینده تشیع و جهان شد.

حضرت فاطمه معصومه(س) امامزاده ای با ویژگی های خاص و ممتاز

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه ولایت مداری و تبعیت محض از امام معصوم (سلام الله علیه) از ویژگی‌های خاص کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) بوده است، تاکید کرد: امامزادگان افرادی تابع ولایت و امام معصوم زمان خود بوده‌اند، اما این تبعیت و ولایت پذیری درجات مختلفی داشته است. در طول تاریخ مشاهده می‌کنیم که بعضی از این افراد در مقابل امام معصوم در دوره‌های مختلفی از زمان، موضعی گیری هایی داشته‌اند، اما وجود نورانی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، در تمام دوران زندگی پربار خویش، تابع محض امام زمان خود بوده و در حقیقت یک ولایت مدار اصیل بوده است.

پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اینکه دیگر ویژگی خاص کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، محدثه بودن و راوی روایات معصومین (علیهم السلام) است، تصریح کرد: در کمتر زنی در طول تاریخ اسلام و تشیع این ویژگی را سراغ داریم که در سلسله سند روایات قرار گیرد و کمتر روایاتی داریم که تمام سلسله سند آن، از مخدرات و خانم‌ها باشند ولی وجود نورانی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، در چندین روایت به عنوان راوی نقش دارد و در سلسله سند روایات منقول از ایشان، خانم‌ها حضور دارد که به احادیث فاطمیات مشهور می‌باشد.

استاد حوزه علمیه قم وی با بیان اینکه شخصیت والای علمی و عالمه بودن حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز و کم نظیر آن حضرت می‌باشد، تاکید کرد: مقام علمی کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) چنان رفیع و در جایگاه بالایی قرار دارد که نقل شده است؛ در زمانی که پدر گرامی ایشان حضرت موسی بن جعفر (سلام الله علیه) به خارج از مدینه تشریف می‌بردند، اگر کسی به منزل ایشان مراجعه می‌نمود، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، با وجود سن کم، پاسخگویی سوالات علمی و شرعی مراجعین بودند و در این زمینه نقل‌های تاریخی بسیاری وجود دارد که موید عالمه بودن و تسلط ایشان بر مسائل علمی و شرعی می‌باشد.

حضرت فاطمه معصومه(س) امامزاده ای با ویژگی های خاص و ممتاز

پژوهشگر تاریخ اسلام هفتمین ویژگی ممتاز حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) را عابده و زاهده بودن آن حضرت دانست و تصریح کرد: زهد و تقوا و عبادت آن حضرت، زبانزد مردم آن دوران بوده است و عبادت‌های طولانی و ارتباط با معبود لاشریک، از جانب آن حضرت، یکی از شاخص‌های مهم آن وجود نورانی است. نقل است که پس از ورود به شهر مقدس قم و اسکان در منطقه‌ای که در حال حاضر به «بیت النور» مشهور است، تمام طول هفده روز اقامت آن حضرت به عبادت و ذکر و یاد و نام پروردگار متعال گذشت و همچنین از زمان شروع هجرت تا ورود به شهر مقدس قم و پس از آن تا آخر عمر شریف آن حضرت، حجب و حیای مثال‌زدنی کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) چنان بود که غیر از محارم و خانم‌ها، هیچکس چهره شریف آن حضرت را مشاهده ننمود.

استاد حوزه علمیه قم دارا بودن مقام والای شفاعت را از ویژگی‌های خاص حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) ذکر نمود و تاکید کرد: بنا به نقل برخی از روایات، کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، نه تنها مقام شفاعت از زائرین و مجاوران در شهر مقدس قم را دارد، بلکه مقامی به اندازه شفاعت کل شیعیان از جانب خداوند متعال به ایشان عنایت شده است و این مقام است به کمتر شخصیتی در بین امامزادگان عظیم الشان از جانب خداوند متعال اعطا شده است.

پژوهشگر تاریخ اسلام وی با اشاره به کرامات و عنایات بی شمار آن حضرت نسبت به زائرین و مجاوران، تصریح کرد: حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) دارای کرامات متعددی است و این ناشی از مقام بالای معنوی و شخصیت ایشان است. بسیاری از مراجع معظم تقلید، علمای وارسته و فضلای اهل علم و تقوا، جهت گره گشایی از مشکلات و امورات علمی و معنوی خود رو به توسل به آن حضرت می‌آوردند. در احوالات بسیاری از علما و مراجع معظم، نمونه‌های بسیار زیادی از کرامت‌های آن حضرت نقل شده است.

وی افزود: نقل قول معروف در مورد پدر حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) است که ایشان پس از توسلات مکرر محضر امیرالمومنین (علیه السلام) و درخواست اینکه بتوانند قبر مخفی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را پیدا کنند با این پاسخ از جانب حضرت روبرو شد که؛ قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) باید مخفی بماند، ولی چنانچه می‌خواهید آن حضرت را زیارت کنی به قم برو و فرزند ما فاطمه معصومه (سلام الله علیها) را زیارت کن. که پس از آن، پدر مرحوم آیت الله مرعشی نجفی به قم هجرت نمود و در جوار آن حضرت به کسب فیوضات علمی و معنوی فراوانی پرداخت.

حضرت فاطمه معصومه(س) امامزاده ای با ویژگی های خاص و ممتاز

استاد حوزه علمیه قم در پایان افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های خاص حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، مزار مطهر و منور و مضجع شریف نورانی آن حضرت در قم است که به واسطه این مکان مطهر و شریف، سیل برکات معنوی به سمت این شهر سرازیر شده است. چنانکه تأسیس حوزه علمیه مقدسه قم و شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی از شهر مقدس قم، قطعاً به واسطه این مزار مطهر و شریف بوده است. امروز نیز مشاهده می‌کنیم که به سبب مزار و مضجع شریف آن حضرت و به برکت حوزه علمیه قم، این شهر به صورت ام القرای تشیع و مرکز نشر معارف و علوم ناب آل محمد (سلام الله علیهم اجمعین) در آمده است و همچنین به واسطه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، فرهنگ مهدویت و آمادگی برای ظهور آن حضرت در سراسر عالم گسترش پیدا کرده است.

کد خبر 5232406

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =