اخذ مجوز جراحی انسانی سامانه جراحی از راه دور تا سال دیگر

معاون علمی و فناوری از گذراندن تست های حیوانی سامانه جراحی رباتیک از راه دور خبر داد و گفت: تا یک سال آینده تاییدیه های فنی در خصوص تست حیوانی دستگاه، اخذ و در مراکز جراحی استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم اولین جراحی رباتیک از راه دور روی حیوان که در مرکز مهارت های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی(ره) برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: این یکی از اتفاقات خوب بیمارستان امام خمینی (ره) بوده که در کنار آن درمان های جدید قابل توسعه هستند.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حال حاضر این جراحی در دو بیمارستان امام خمینی (ره) و سینا از راه دور روی حیوان به خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: این امر شروع یک حرکت بزرگ و نوآوری جدید در حوزه جراحی است و امیدوارم هر چه زودتر به مرحله توسعه انسانی برسد.

ستاری در خصوص سامانه جراحی از راه دور گفت: این ربات در دنیا به عنوان ربات های داوینچی مطرح بوده که چندسالی می شود به تولید رسیده اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ربات ساخته شده در این شرکت دانش بنیان اکنون در حال اخذ تاییدیه های حیوانی است تا در فاز انسانی مورد استفاده قرار گیرند.

ستاری اظهار داشت: جراحی رباتیک قابلیتهای زیادی دارد و با دقت بالایی انجام می گیرد. همچنین با استفاده از این ربات خطاهای انسانی و لرزش دست به شدت کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه همچنین با این دستگاه فاصله بین جراح و کیس جراحی مهم نیست، گفت: جراح می تواند از هزاران کیلومتر عمل جراحی را انجام دهد و این موضوع در بسیاری از موارد که نمی توان بیمار را جابجا کرد اهمیت بالایی خواهد داشت.

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه این دستگاه کامل در داخل ساخته شده گفت: تا یک سال آینده تاییدیه های فنی در خصوص تست حیوانی دستگاه اخذ می شود و در مراکز جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

سعید سرکار نیز در همین رابطه به خبرنگاران گفت: این سامانه جراحی رباتیک از راه دور از سال ۹۲ مورد توجه خاص و حمایت معاونت علمی و فناوری بوده است و پیگیری پیشرفت این ربات به صورت شخصی از سوی دکتر ستاری باعث دلگرمی بود.

سرکار ادامه داد: اکنون این سامانه در بیمارستان های امام خمینی (ره)، سینا و شریعتی نصب شده است.

دبیر ستاد نانو فناوری افزود: ربات جراحی از راه دور در راستای آموزش و تست های حیوانی در این بیمارستانها مستقر شده است.

وی با بیان اینکه این اقدامات در راستای استقرار در بیمارستان ها با همکاری بخش های مهندسی، توسعه یافته است گفت: باید سعی کنیم در کشور بیشتر روی موضوعات این چنینی که حاصل چندین فناوری یا فناوریهای همگرا است تمرکز کنیم.

به گفته سرکار، جراحی امروز از بیمارستان سینا با فاصله هفت کیلومتر در بیمارستان امام خمینی (ره) با همکاری یک اپراتور بدون هیچ چشم داشتی انجام گرفت.

کد خبر 5242670

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =