موافقت‌نامه همکاری سه جانبه حوزه علوم و فناوری‌های شناختی امضا شد

موافقت‌نامه سه جانبه همکاری حوزه علوم و فناوری‌های شناختی میان وزارت بهداشت، وزارت علوم و ستاد علوم شناختی با موضوع توسعه و گسترش همکاری‌های مشترک به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، موافقت‌نامه سه جانبه همکاری میان معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معاونت آموزش وزارت بهداشت، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی وزارت علوم با موضوع توسعه و گسترش همکاری‌های مشترک به امضا رسید.

دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام آمادگی جهت ایجاد شبکه تحقیقاتی، گفت: در وزارت بهداشت آمادگی داریم یک شبکه جامع تحقیقاتی متشکل از واحدهای دانشی و پژوهشی راه‌اندازی کنیم و با تامین زیرساخت‌ها و بسترهای لازم مسئله‌ها و موضوعات مهمی که کشور با آنها روبرو است را با مشارکت تمامی بازیگران این عرصه جهت انجام پژوهش در اختیار محققان قرار دهیم.

نجفی با بیان اینکه موافقت‌نامه سه جانبه در ۱۴ بند به امضای طرفین رسیده است، به برخی از مفاد آن اشاره کرد و گفت: برگزاری فراخوان‌های مشترک طرح‌های پژوهشی کاربردی و برگزاری چالش‌های مشترک در حوزه فناوری علوم اعصاب و علوم شناختی در محور برنامه‌ها قرار داده شده است.

وی افزود: گنجاندن مباحث نوروسایکیتری و تصویربرداری عصبی در برنامه آموزشی رشته‌های دستیاری مرتبط از جمله روانپزشکی و نورولوژی و حمایت از برگزاری دوره‌های کوتاه مدت مهارتی برای افزایش توانایی درمان‌گران حوزه توانبخشی شناختی هم از نکات حایز اهمیتی است که در این همکاری‌ مشترک به آن توجه شده است.

در این نشست دکتر علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر محمدرضا آی رئیس آزمایشگاه نقشه برداری مغز، دکتر مجید نیلی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، دکتر غلامعلی حسین زاده معاون پژوهشی آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز، دکتر علی علیزاده مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از کارشناسان و معاونان پژوهشی حضور داشتند.

دکتر محمدرضا آی رئیس آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز رویدادهای آموزش مجازی و رایگان در دوران کرونا را در این آزمایشگاه تشریح کرد و گفت: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در راستای مسوولیت آموزشی و ترویجی خود با به کارگیری استادان برجسته حوزه نقشه برداری مغز رویدادهای آموزشی مجازی را تدوین و به علاقه مندان این حوزه به صورت رایگان ارایه می کند.

وی افزود: برگزاری ۱۰۵ وبینار، ۱۱ پنل، ۲۵ کارگاه، هشت سمینار استانی، هشت رویداد کشوری، ۱۸ مشاور علمی، برای یازده هزار و ۲۴۶ نفر به مدت ۲۷ هزار و ۸۰۴ ساعت با مشارکت ۱۶۲ استاد برجسته از جمله این فعالیت ها است.

رئیس آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز به مفاد این موافقت‌نامه اشاره کرد و گفت: حمایت از برگزاری دوره فلوشیپ برای متخصصین بالینی، کمک به عملیاتی ساختن آیین نامه «دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در رشته‌های علوم اعصاب و علوم شناختی»، حمایت مشترک از دوره پزشک-پژوهشگر از جمله مفاد این موافقت نامه است.

وی گفت: حمایت از ارائه دروس اختیاری علوم اعصاب شناختی و علوم اعصاب محاسباتی برای دانشجویان رشته علوم پزشکی، اضافه شدن حوزه علوم اعصاب و علوم شناختی به عنوان محور جدید در المپیادهای دانشجویی و تولید محتوا در حوزه علوم اعصاب و علوم شناختی جهت برگزاری دوره‌های آنلاین نیز در این موافقت‌نامه مورد تاکید قرار گرفته‌است.

آی خاطرنشان کرد: حمایت مشترک از دوره‌های پسادکتری، تعیین جایزه ویژه در جشنواره رازی در حیطه علوم شناختی، عضویت اعضای منتخب ستاد علوم شناختی در کمیته علوم اعصاب موسسه نیماد، حمایت از شرکت اساتید حوزه علوم اعصاب و علوم شناختی وزارت بهداشت و وزارت علوم در دوره مشاهده‌گری از جمله محورهای اصلی توافق شده در این نشست است.

پس از امضای موافقت‌نامه معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به بازدید بخش‌های مختلف مرکز نقشه‌برداری مغز دانشگاه تهران شامل دستگاه‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی ۳ تسلا، تحریک غیرتهاجمی مغزی (TMS و TCS سازگار با MRI)، الکتروانسفالوگرافی (شامل سیستم سازگار با MRI) و طیف نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک (FNIRS) پرداخت.

کد خبر 5249678

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =