دولت مقصر وضعیت فعلی اقتصادی نیست/ همه مشکلات را پای دولت ننویسید

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جنگ اقتصادی بی‌نظیر در تاریخ ایران و شاید کم نظیر در تاریخ جهان بر ما تحمیل شد، گفت: اینکه برخی فکر می‌کنند دولت در زمینه وضعیت اقتصادی مقصر بوده است، صحیح نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی با اشاره به شرایط خاص و پرفراز و نشیب کشور در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: بر اساس آمار و ارقام وقتی در سال ۹۲ دولت یازدهم شروع به کار کرد رشد اقتصادی منفی ۷.۷ بود و در سال ۹۴ نیز با معضل و شوک قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت که در آغاز کار دولت یازدهم بشکه‌ای ۱۰۴ دلار بود در مقطعی حتی به ۳۰ د لار رسید لذا با شرایط خاصی مواجه بودیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ توانستیم از تحریم عبور کنیم آثار اقتصادی مثبت آن در سال ۹۵ مشاهده شد به طوری که در این سال از رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصد برخوردار شدیم و از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ شرایط باثباتی در اقتصاد کشور را شاهد بودیم.
دکتر روحانی گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آنچنانی در اقتصاد و به خصوص قیمت ارز نداشتیم و از لحاظ تورم، رشد اقتصادی، قیمت ارز و اشتغال دارای ثبات بودیم که ثبات اقتصادی برای داشتن شرایط مطلوب در سالهای آینده برای کشور اهمیت دارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: از سال ۹۳ اشتغال خالص مناسبی را در کشور شاهد بودیم و تا سال ۹۶ به طور متوسط ۵۵۰ هزار شغل ثابت در هر سال داشتیم. تورم نیز از اواخر سال ۹۴ تا اوایل سال ۹۷ یک رقمی بود اما با شروع جنگ اقتصادی شرایط تغییر کرد.

روحانی گفت: دولت در طول چهار سال اول از انضباط مالی بسیار خوبی برخوردار بود و در هیچ شرایطی حتی در دوره جنگ اقتصادی نیز حاضر به استقراض از بانک مرکزی نشدیم همواره سعی کردیم انضباط مالی دولت را رعایت کنیم که این موضوع در تورم و پایه پولی بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: از سال ۹۶ بانک مرکزی ناچار شد برای موسسات اعتباری غیرمجاز و نیز ادغام بانک‌های نیروهای مسلح از پایه پولی استفاده کند اما استفاده از پایه پولی از طرف دولت هیچ‌گاه بر مبنای بدهی و استقراض دولت نبوده است اما در عین حال سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بدهی دولت به بانک مرکزی کاهش یافته است.

روحانی با بیان اینکه در سال ۹۷ وارد شرایط جدیدی شدیم،‌گفت: ازمدیران و اقتصاددانان خواهش می‌کنم که شرایط اقتصادی سال ۹۷ به بعد را بر مبنای واقعیت‌های موجود برای مردم تشریح کنند حوادثی که پس از این سال اتفاق افتاد ارتباطی به دولت نداشت چرا که دولت بر مبنای روال گذشته خود پیش می‌رفت و چنانچه جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبود، همین روند ادامه پیدا می‌کرد و بر اساس محاسباتی که اقتصاددانان انجام دادند امروز قیمت دلار حدود ۵ هزار تومان بود.

وی تاکید کرد: اینکه برخی افراد در جامعه فکر می‌کنند دولت در این زمینه مقصر بوده و یک بدهکاری دارد صحیح نیست. دولت بدهکاری ندارد، دولت بر مبنای روال کار خودش کار را انجام داده و پیش برده است. یک جنگ اقتصادی بر ما تحمیل شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه جنگ اقتصادی سال ۹۷ در تاریخ کشور بی نظیر و در تاریخ جهان کم نظیر است اظهار داشت: اینکه حتی فروش یک بشکه نفت نیز محدود شود و کل عملیات بانکی و منابع کشور کاملا مسدود شود یک اقدام بی سابقه و کم نظیر است اما در عین حال علیرغم همه محدودیت‌ها کشور اداره شد و کالاهای اساسی و ضروری به اندازه نیاز خریداری و وارد گردید و با همه این شرایط سخت در سال ۹۸ مشکلات اقتصادی تقریبا کنترل شد اما متاسفانه در اواخر سال ۹۸ با مشکل کرونا مواجه شدیم.

روحانی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم به جای نفت که تامین کننده اصلی ارز کشور است جایگزین پیدا کنیم فعالیت‌های خوبی در راستای صادرات غیرنفتی انجام دادیم و در این راستا اقدامات بانک مرکزی بسیار موثر بود و تقریبا کشور بدون نفت، بدون قحطی و کوپنی شدن کالاها اداره شد.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات اقتصادی دولت در مواجهه با کرونا اظهار داشت: با اقدامات انجام شده توانستیم تخت‌های بیمارستانی را برای مبتلایان به کرونا افزایش دهیم و تخت‌های ویژه را در طول یک سال و نیم به بیش از ۲.۵ برابر برسانیم، برای مردم و کسب و کارهای آسیب دیده هم کمک‌ها و تسهیلات بانکی ارائه دادیم و همچنین در همین شرایط توانستیم سهام عدالت را ساماندهی کرده و بخشی از سهام را به مردم پرداخت کنیم.

روحانی افزود: در زمینه تهیه واکسن نیز به رغم همه مشکلات امروز توانستیم به نقطه نسبتا مطلوبی برسیم و روند واکسیناسیون سرعت خوبی پیدا کرده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی در سال ۹۹ که در بسیاری از کشورها منفی بود در کشور ما مثبت ۳.۶ درصد بود و این از افتخارات دولت است که در سخت‌ترین شرایط و جنگ اقتصادی قادر است دولت دوازدهم را با رشد مثبت اقتصادی به دولت آینده تحویل دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در سه ماهه اول امسال شاهد شرایط مناسبی در بخش صادرات و واردات نسبت به سه ماهه اول پارسال هستیم، صادرات بیش از ۶۹.۲ درصد و واردات حدود ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه اول سال گذشته اضافه شده است و شاهد تعادل بین صادرات و واردات هستیم و بی تردید این روند می‌تواند امیدوارکننده باشد ضمن اینکه در شرکتهای بزرگ اقتصادی نیز رشد ۸.۷ درصدی ایجاد شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر دو کار در این مدت انجام شده بود در اوایل ۱۴۰۰ شاهد شرایط بهتری بودیم، اظهار داشت: اگر دست و پای ما را نمی‌بستند قطعا در پایان سال ۹۹ می‌توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم، توافق بین ما و ۱+۵ در وین کاملا روشن و اسناد آن موجود است و مشخص است که آنها و ما حاضر بودیم که اقداماتی انجام دهیم اما مصوبه‌ای که در مجلس گذرانده شد نگذاشت ما کار خود را انجام دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: اقدام دوم در زمینه اف.ای.تی.اف بود که مشکل بزرگی ایجاد کرد در این زمینه دولت و وزارت اقتصاد کار خود را انجام داده بود و مجلس و شورای نگهبان نیز کمک کرده بودند اما یک جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر همه تحریمها هم برداشته شود ولی مشکل ا ف.ای.تی.اف حل نشود باز هم در فعالیت‌های بانکی با بانکهای دنیا روند عادی نخواهیم داشت لذا برخی از مشکلات در اختیار دولت نیست و ربطی هم به دولت ندارد.

روحانی گفت: اگر اختیارات لازم که قانون اساسی به ما می‌دهد را می‌توانستیم عملیاتی کنیم در آغاز ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.

وی افزود: برخی مشکلات پای دولت نیست اما پای دولت نوشته می‌شود و ربطی به دولت ندارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برخی از امور از جمله جنگ اقتصادی هم مربوط به دولت نیست و ناشی از اقدام یک نادانی است که از برجام خارج شد و تحریم را بر کشورمان تحمیل کرد.

روحانی اضافه کرد: در برخی از امور دولت به تنهایی قادر نیست کاری انجام دهد و باید بقیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها هم یاری کنند لذا باید برای مردم توضیح داده شود که دولت در کجاها می‌تواند عمل کند و کجاها از اختیارات دولت خارج است.

رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه در توان‌مان بوده برای رفع مشکل مردم دریغ و کوتاهی نکردیم و برخی بر مواردی که در اختیار دولت بوده را حل و فصل کردیم و اجازه ندادیم در شرایط کرونا و تحریم فعالیت‌های زیربنایی و اقتصادی و تولیدی تعطیل شود.

در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که روز یکشنبه با حضور رئیس جمهور برگزار شد، صورت‌ های مالی مجمع با اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.

در این نشست رئیس کل بانک مرکزی از عملکرد، جهت‌گیری‌های سیاستی و اقدامات پولی و بانکی بانک مرکزی و همچنین شاخص ها و متغیرهای اقتصادی کشور در طول هشت سال دولت تدبیر و امید به ویژه سال ۹۹ گزارشی ارائه کرد.

در این جلسه همچنین هیات نظار بانک نیز درباره ترازنامه و صورت‌های مالی سال ۹۹ گزارش داد.

کد خبر 5265077

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 9 =

  نظرات

  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   15 2
   تو اب پرتقالت رو بخور و استخرت رو برو کاری به این کارها نداشته باش
  • ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   16 2
   ببخشید که ناراحت شدید... بی ابی،بی برقی مال تحریمه؟؟؟؟!!!! خوزستانی ها تشنه اند مال تحریمها ست؟؟؟؟!!!!!
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   12 1
   نمی دانم چرا وقتی دولتی در ایران به بن بست می رسد استعفا نمی دهد! ۸ سال سکون و عقبگرد عمر یک نسل را از بین برد.
  • محمد IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   8 1
   بحث همین است که چرا دولت شهامت گفتن و افشای تفکر پشت پرده را ندارد. از چه کسانی میترسد، دلیل اطاعت و سکوتش چیست! دولت میبایست در چنین شرایط و زمان خاص چه میکرد که نه سوادش و نه اراده ای داشت، بلکه در توهمات ضد ملت و سرزمین خواست استکبار اعظم را اطاعت گرد
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   8 1
   قبول ترامپ خارج شد وکرونا امدو...اما ایا سوتدبیرها وترک فعل های دولت جنابعالی در پیدایش وحداقل تشدید این وضع موثر نبوده؟ که قطعا بوده مانند عدم شفاف سازی نظام توزیع کالاها درکشور به منظور مقابله با دلالان -توزیع رانت وحشتناک ناشی از دلار4200 تومانی که اقتصاددانان اثرات مخرب ان را بارها گوشزدکردند
  • ناشناس US ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   9 0
   ما رو ببخشید، تقصیر ما مردم است.
  • GB ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   3 0
   بالا بردن قیمت بنزین و ارز بالا بردن دستمزدهای دولتیها فقط مقصر شخص شما هستید بسیار دروغگو هستید
  • سعید IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 1
   ما از همین ناراحتیم میدونیم دولت مخفی قویتر از دولت مستقره،ناراحتیم که چرا استعفا نمیدید،چرا رک وپوست کنده حرفتونو با مردم نمیزنید
   • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
    0 0
    از همین باور که کسانی دیگری تصمیم می گیرند داشتند سو استفاده می کردند هر بلایی سر مردم آوردند بعد آخر کارشان که رسید همین حرف ها را می زنند اگر راست می گویند که نمی گذارند کار کنند چرا برای دوره دوم کاندیدا می شوند
  • محققی IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 1
   ببخشید توی این 8سال شوهرعمه ی بنده ریئس این مملکت بودن وکارروبه اینجاکشوندن
  • احمد IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   4 0
   روحانی راست میگه ، اونایی که دو دوره بهش رای دادن هم مقصرند!! بویژه دوره دوم !!
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   2 1
   آقای رییس جمهور اگر استعفا می‌دادی حقوق بازنشستگی همان 352میلیون بود یا کمتر میشد‌
  • مراد پور IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 1
   همه را به پاى دولت مينويسند و منتظر هستتند دولت را تحويل بدهيد ستم ديده هاى خشگين در مراجع قانونى از شما شكايت خواهند كرد
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 0
   خشمگين درست است
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   3 0
   آیا رییس قوه مجریه در ۸ سال اخیر بغیر از شما کس دیگری بوده است اگر بوده ایشان را معرفی نمایید اگر بوده و بر شما غالب بوده چرا ۸ سال کشور و ملت را به ورشکستگی کشیده اید و میزو صندلی را رها نکرد ها ید جاذبه دنیا و مقام ظاهرا فراتر از هر تعهد ی نسبت به ملت بوده است
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   اگر روحانی و وزرای اون و آقازاده ها رو محاکمه و اعدام کنین حال مردم بهتر میشه
  • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   اگه دولت نیست بگو کیست
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   جناب حسن روحانی همه مردم فهیم و با بصیرت کشور دولت شما را مقصر اصلی وضع موجود میدانند.چه بخواهی و چه نخوای تمامی تقصیرها متوجه شخص شما و دولت تدبیر و امید هستش... سخن کوتاه کن که دیگه هیچ کسی تره هم برای حرف های شما خرد نمیکنه...
   • احمد IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
    0 0
    اقاى روحانى دولت را تحويل دادى برو خارج از كشور وگرنه بگير ميافتى
  • محمد IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   راست میگه پای دولت ننویسید پای خودشو و رفقاش بنویسید :))
  • مهسا IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   اگر دولت مسوول نیست پس چه کسی مسوول هست؟ این توجیهات چه دردی از مردم درمان می کند؟ درسته که تحریم های اقتصادی و... خواست و تصمیم دولت ایران نبوده ولی مسایل دیگری هست که مردم را آزار می دهد.
  • مهسا IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   شما خیلی کارها می توانستید و می توانید انجام دهید که درد و رنج مردم را کاهش دهد! ( اگر نمی توانید درهایی را که آنها بسته اند باز کنید، حداقل می توانید درهایی را که خودتان بسته اید را باز کنید!) سالها است که مردم حس می کنند صدای آنها شنیده نمی شود. قوانینی مثل حجاب اجباری، سخت گیری های مذهبی و ....
  • مهسا IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   مردم آزادی می خواهند! گروه ها و اقلیت های مذهبی و سیاسی حق حرف زدن دارند! رقص و آواز و شادی زندگی حق مردم است! شما زندگی طبیعی را از مردم گرفته اید. باید این رفتار را عوض کنید.
  • مهسا IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   0 0
   و صد البته که مشکلات آب و راحتی مردم هم باید حل شوند. مردم جواب می خواهند نه بهانه و نه تقصیر ما و دولت ما نبود! اینا بدرد کسی نمی خوره!!