برنامه های آموزش و پرورش برای ارتقاء وضعیت نیروی انسانی

وزیر آموزش و پرورش در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش به بیان برنامه های این وزارتخانه برای ارتقاء وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی در پنل بخش نیروی انسانی در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش که در حال حاضر در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است، گفت: تا پایان سال هیات علمی دانشگاه فرهنگیان تعیین تکلیف می‌شوند و بسته نیروی انسانی تکمیل خواهد شد.

وی ادامه داد: هدف اصلی رتبه بندی معلمان ارتقای کیفی صلاحیت‌های معلمی است که کمک به انگیزه معلمان می‌کند.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم مجموعه تجاربمان را در حوزه نیروی انسانی دسته‌بندی کنیم در چهار حوزه خواهد بود. اولین حوزه جذب نیروی انسانی است، امروز ما در جایگاه رفیع‌تری از قبل هستیم. ما باید بدانیم چه تعداد نیرو نیاز داریم که البته چارچوب آن تصویب شده است. اینکه از چه مسیری نیرو بگیریم هم مشخص شده و مسیرهای معیوب بسته شده است. برای اینکه به این هدف برسیم تلاش‌های زیادی کردیم و در نهایت به این تصمیم مهم رسیدیم. بنابراین به روش‌های غیر قاعده‌مند پایان دادیم و دیگر راهی برای ورود نیرو به آموزش و پرورش از طریق راه‌های غیرمتعارف وجود نخواهد داشت.

حاجی میرزایی گفت: هر کسی که قرار بود طبق قانون تعیین تکلیف شود، اکنون تعیین تکلیف شده است. ما بعد از سال ۹۲ تعهدی از بابت استخدام تبدیل وضعیت‌ها نداریم. همچنین ما برنامه داریم که تا پایان این دولت درباره هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی هم تصمیم گیری کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدرک تحصیلی شرایط لازم برای نیروها است اما شرط کافی نیست. هر کسی به هر عنوانی که می‌خواهند در آموزش و پرورش تدریس کند باید صلاحیت معلمی‌اش احراز شود.

حاجی میرزایی درباره تاثیر رتبه‌بندی در ارتقا نیروهای آموزش و پرورش گفت: ما در رتبه‌بندی هدفمان این است که صلاحیت معلمان را بالا ببریم. رتبه‌بندی متناسب با توانایی و تخصص معلمان را سطح‌بندی خواهد کرد.

وی افزود: ما طرح «کارآمد» را برای دوره معلمان دبستانی و طرح «جامع یادگیری» را برای معلمان متوسطه داریم که صلاحیت‌های معلمان را از طریق گروه‌های آموزشی ارتقا خواهد داد. یک اصلاحیه نیز در روش‌های جذب نیرو در مرکز نیروی انسانی داشته‌ایم که فرآیند آن رو به بهبود است. همچنین برای بهبود کیفیت آموزشی معلمان، ۲۰ رشته در دانشگاه فرهنگیان مورد بازنگری و متناسب‌سازی قرار گرفت که وزارت علوم آن را تایید کرده است.

وی گفت: برای افزایش ارتقاء صلاحیت های حرفه ای دانشگاه فرهنگیان اقدام کردیم. تجهیزات و امکاناتش را هم مهیا کردیم. در حوزه ساماندهی نیروی انسانی الگویی را طراحی کردند که هر استان و منطقه‌ای که الگو را ناکافی می داند باید نقد منطقی داشته باشد.

وی گفت: هیچ مدرسه و کلاسی نباید در سال تحصیلی جدید بدون معلم باشد و جایی که کاستی هست باید بیایید و مدل را اصلاح کنید. معلم باید انگیزه کار داشته باشد و برای ارتقای انگیزه کارهایی کردیم ولی کافی نیست. در مورد حقوقشان باید بگویم که یک تکانی به آن داده ایم و در چند نوبت این کار را کردیم. در بحث مسکن کار را شروع کردیم. هر معلمی که فاقد مسکن است و قبلاً از امتیازی استفاده نکرده است را وارد کرده ایم. قطعاً نظام رتبه بندی هم می تواند منجر به نظام انگیزشی معلمان شود.

حاجی میرزایی بیان کرد: در قانون هیچ راهی برای افزایش حقوق نیروهای خدماتی وجود نداشت اما با هماهنگی‌ها از ماه گذشته دریافتی‌های آنان یک میلیون در قالب اضافه کار اضافه شده است که با کسورات حدود ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره پاداش پایان خدمت فرهنگیان افزود: اعتبارات این موضوع تخصیص پیدا کرده و باید تامین شود ان شاءالله این موضوع نیز در هفته‌های اخیر پرداخت خواهد شد.

الهیار ترکمن: دریافت مجوز برگزاری آزمون برای استخدام ۲۵ هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره نیروی انسانی در آموزش و پرورش در این اجلاس اظهار کرد: نقشه راه معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع بر مبنای سه اصل مدیریت برنامه‌ها و سیاست‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت، توسعه امور رفاهی و ارتقای منزلت اجتماعی فرهنگیان، مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی و مدیریت منابع انسانی، تشکیلات و فرآیندها، آمار و شاخص‌های توسعه‌یافتگی ترسیم شده است.

وی افزود: برای اجرایی کردن اصل مدیریت برنامه‌ها و سیاست‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت توسعه امور رفاهی و ارتقای منزلت اجتماعی فرهنگیان اقداماتی مانند تأمین مسکن فرهنگیان، وام و تسهیلات، تقویت تعاونی‌های مصرف و مسکن، افزایش قدرت خرید، بیمه و درمان، امور رفاهی و شفافیت مالی، در دستورکار این معاونت قرار گرفت.

الهیار ترکمن بیان کرد: برای تأمین مسکن فرهنگیان، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی در تاریخ دوم آذرماه ۹۸ با هدف تأمین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی طی یک دوره ۳ ساله منعقد شد که بیش از ۳۱۰ هزار فرهنگی برای بهره‌مندی از مسکن در طرح مشترک وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و آموزش و پرورش ثبت‌نام کردند و طی استعلام‌های لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی شرایط و مشخصات ۷۵ هزار فرهنگی فاقد مسکن از بین ۳۱۰ هزار متقاضی تأیید شد.

وی افزود: با همکاری وزارت راه و شهرسازی، در ۳۱ استان کشور و ۲۵۱ شهر تاکنون، زمین مورد نیاز برای ۴۳ هزار و ۷۷۵ واحد مسکونی تأمین شده است و ۲۵ هزار فرهنگی واجد شرایط مسکن در مرحله افتتاح حساب، واریز وجه، تکمیل موجودی و اتصال به پروژه‌ها هستند. در تفاهم‌نامه تأمین مسکن فرهنگیان به جامعه هدف و اولویت واگذاری مسکن به زنان سرپرست خانوار، زوجین فرهنگی، کارکنان بالای ۲۰ سال خدمت و بازنشستگان، توجه ویژه شده است.

الهیار ترکمن در خصوص ایجاد تسهیلات بیمه و درمان برای فرهنگیان گفت: واریز به موقع حق بیمه درمان تکمیلی، رفع مغایرت آمار بیمه‌شدگان استان (بر اساس مبالغ واریزی) با آمار سامانه آتیه‌سازان حافظ به صورت ماهیانه، تعامل ادارات کل استان‌ها با اداره کل بیمه سلامت استان در خصوص رفع مغایرت‌ها، ارسال لیست کسورات، ترویج فرهنگ استفاده از بیمه جهت پوشش اکثریت فرهنگیان استان در بیمه‌های عمر، تکمیلی، آتش‌سوزی و زلزله منازل مسکونی و سایر پوشش‌های بیمه‌ای لازم، ارتقاء و توسعه بخش‌های پزشکی و مراکز بهداشتی درمانی فرهنگیان استان و توسعه بخش‌های دندان پزشکی و ایجاد درمانگاه‌های دندانپزشکی در سطح استان و شهرستان‌ها با استفاده از پتانسیل خیّرین مدرسه‌ساز و سایر منابع در اختیار از اقدامات انجام شده توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع در راستای برقراری تسهیلات بیمه و درمان است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: در راستای برقراری رفاه فرهنگیان در سراسر کشور، اقداماتی نظیر، تقویت و توسعه مراکز رفاهی، طرح اسکان موقت فرهنگیان، ایجاد مراکز بیماران صعب العلاج در استان‌ها، راه اندازی باشگاه پیشکسوتان فرهنگی و انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ارائه دهنده خدمات گردشگری همچون زاگرس، صورت گرفته است.

الهیار ترکمن با اشاره به تأمین بودجه و منابع مالی در اجرای اصل مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی، تصریح کرد: رتبه بندی معلمان در نیمه دوم سال ۱۳۹۸، با اعتباری بالغ بر ۲,۲۰۰ میلیارد تومان میسر شد و افزایش حقوق متعهدین خدمت (دانشجویان دانشگاه فرهنگیان) تا حداقل حقوق و پرداخت عیدی به آنان برای نخستین بار با اعتباری بالغ بر ۶۳۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸، تصویب و اجرایی شد.

وی افزود: اجرای کامل فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری که از سال ۱۳۹۵ و علی‌رغم صدور بخشنامه دولت به دلیل کمبود اعتبار معطل مانده بود که در اسفندماه ۱۳۹۸ با اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومان تأمین و اجرایی شد و افزایش های حقوق سال ۱۳۹۹ (ترمیم رتبه بندی معلمان) با اعتباری بیش از ۷۸۰۰ میلیارد تومان، افزایش حقوق معلمان حق التدریس آزاد، پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان در سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ (چاز محل اعتبارات ردیف متفرقه) بدون تحمیل بارمالی به ردیف‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش، تسویه حق التدریس شاغل و بازنشسته برای نخستین بار در سال‌های (۱۳۹۸ و ۱۳۹۹)، پرداخت سرانه مدارس عشایری برای نخستین بار و.... از دیگر اقدامات انجام شده در مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع با اشاره به اصل مدیریت منابع انسانی، تشکیلات و فرآیندها، آمار و شاخص‌های توسعه یافتگی، گفت: رتبه بندی معلمان و زمان اجرای آن، طرح معلم تمام وقت، ارتقای مدرک تحصیلی کادر اداری، پیگیری برقراری فوق العاده ویژه فرهنگیان، تعیین تکلیف نیروهای اداری و ایجاد انگیزه برای اشتغال به کار در ادارات، کمبود نیروی انسانی و خدماتی و جذب نیروهای شرکتی ایثارگر، مأموریت‌ها و انتقال برون دستگاهی، نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، بازنشستگی نیروهای باتجربه با توجه به کمبود نیرو و ضرورت توانمندسازی نیروهای جدیدالاستخدام (توسعه شایستگی) در زمره اقداماتی است که در راستای اجرایی شدن اصل مدیریت منابع انسانی، تشکیلات و فرآیندها، آمار و شاخص‌های توسعه یافتگی صورت گرفته است.

الهیار ترکمن با اشاره به این که استقرار و ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی به عنوان یکی از اصلی ترین راهبردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: این امر تنها از طریق اجرای صحیح و منطقی سیاست‌های کلی، ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش با تأمین و تربیت منابع انسانی متعهد، متخصص و کارآمد، محقق می‌شود.

وی افزود: با توجه به گزارش وضعیت تحول نیروی انسانی، کاستی هایی برای رفع نیازها و اقتضائات نظام تعلیم و تربیت کشور جهت دستیابی به آموزش و پرورش در تراز جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و اقدامات و تصمیمات مهمی برای دستیابی به اهداف متعالی نظام آموزش و پرورش، جذب و تربیت معلمان شایسته و برخوردار از توانمندی ها و صلاحیت‌های عمومی و تخصصی و حرفه‌ای انجام شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی شامل جذب، آماده‌سازی، حفظ و ارتقاء و ارزشیابی معلم و سایر منابع انسانی است و در برگیرنده تمامی افرادی است که از سطح ستاد تا سطح مدرسه مسؤولیت تربیت متربیان در نظام تربیت رسمی عمومی را برعهده دارد.

وی با اشاره به اینکه مأموریت اصلی این زیر نظام ایجاد زمینه ها و فرآیندهایی است که از طریق آن مربیان قادر به تشخیص موقعیت، نقاط قوت و ضعف سطح بلوغ فکری و روانی خود بوده و بتواند زمینه هایی را برای رشد و توسعه ظرفیت های موجود، فراهم کنند، بیان کرد: در ۸ سال گذشته سعی شده است با جذب نیروی انسانی از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، کیفیت نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش بهبود یابد.

الهیار ترکمن در خصوص نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: در راستای سخنرانی مقام معظم رهبری در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش استان ها در شهریور ۹۹ و پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جذب نیروی انسانی متعهد، خلاق و شایسته، توانمند با استعداد و با انگیزه و برخوردار از صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای در آموزش و پرورش، سیاست های جذب، اصلاح و «ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی» در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش در جلسه ۲۸ مهرماه ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ابلاغ شد.

الهیار ترکمن اجرای برنامه توسعه شایستگی های حرفه ای منابع انسانی در آموزش و پرورش را بسیار با اهمیت دانست و گفت: جهت گیری برنامه شامل: شناسایی شایستگی های موردنیاز جامعه هدف براساس نیازسنجی، برنامه ریزی از پایین به بالا، ارائه آموزش ها در قالب نظری، عملی و به ویژه مهارتی، توسعه شایستگی، تنوع بخشی به شیوه های آموزش با توجه به اصول آموزش بزرگسالان و بهره مندی از آموزش‌های ضمن خدمت به عنوان مکمل روش های توسعه‌ای می باشد.

وی با اشاره به اهداف عملیاتی برنامه مذکور گفت: طراحی و استقرار نظام جامع آموزش معلمان با تأکید بر نیازسنجی و طراحی شناسنامه آموزشی، ایجاد ساز و کارهای انگیزشی برای ترغیب منابع انسانی به توانمندسازی و خودارتقایی، توانمندسازی مدیران، معاونین و معلمان با بهره برداری از ظرفیت ها، امکانات و خلق فرصت های متنوع یادگیری، متناسب با نیازها، علایق و تفاوت های فردی، از اهداف عملیاتی برنامه توسعه شایستگی های حرفه ای منابع انسانی در آموزش و پرورش ذکر شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راهکارهای تامین نیروی انسانی گفت: ما به استناد قانون صرفاً از طریق دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مجاز به جذب نیرو هستیم و باید ظرفیت ها را ارتقا داده و به گزینی درستی انجام دهیم. همچنین باید آموزش های با کیفیت ارائه و این نیروها با آمادگی وارد آموزش و پرورش شوند.

وی افزود: یک کار بزرگ برای تأمین نیرو، استفاده از ظرفیت های قانونی به ویژه ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری برای استمرار خدمت بازنشستگان است. در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی دوشکل جذب از طریق کنکور سراسری و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان داریم که بر مبنای آن فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها بعد از پذیرش در آزمون استخدامی و طی دوره آموزشی، وارد آموزش و پرورش می شوند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دوره های اخیر به ویژه از سال ۹۷ وضعیت صدور مجوزها بهبود یافته و رو به افزایش بوده است. ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نیز افزایش یافته و توانستیم برای سال ۱۴۰۰ مجوز جذب حدود ۵۰ هزار نیرو (۲۵ هزار نفر از محل کنکور سراسری و ۲۵ هزار نفر از محل ماده ۲۸ اساسنامه یا همان آزمون استخدامی) دریافت کنیم.

وی ادامه داد: فرایندهای مربوط در حال انجام است و موافقت های اولیه اخذ شده و به زودی دفترچه آن در بخش آزمون‌های استخدامی در سایت سنجش بارگذاری می شود.

کد خبر 5266850

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =