اهانت به مسجد امام علی(ع) هامبورگ باید پیگیری شود

حجت الاسلام محمد هادی مفتح، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در مسجد امام علی (ع) به اهانتی که چندی پیش به مسجد امام علی (ع) شده بود، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد هادی مفتح، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ در مسجد امام علی (ع) به موضوع افراطی گری و اتفاقات هفته گذشته که اهانتی واضح به مسجد امام علی (ع) بود پرداخت و در سخنانی نسبت به این موضوع موضع گیری کرد.

وی در سخنان خود با اشاره به عمر ۶۰ ساله مسجد امام علی (ع) و دوری این مسجد از هرگونه تخلف و آشوبگری گفت: این مسجد همواره و از ابتدای فعالیت خود پرچمدار گفتگو و دیالوگ بوده و همیشه با آغوشی باز از گفتگو با افرادی از مذاهب و ادیان مختلف و همچنین مخالفین استقبال کرده است. چه چیزی باعث می‌شود که برخی افراد به جای انتخاب راه منطقی و عقلانی برای ابراز انتقاد و سخنان خود در یک فضای سالم و منطقی که همواره خط مشی این مسجد بوده است، دست به کارهای غیر اخلاقی و غیر انسانی بزنند؟ همه افراد می‌توانند در مرکز حضور پیدا کنند و ایرادات و اعتراضات خود را در یک فضای دوستانه و سالم به شیوه اخلاقی و منطقی مستقیماً بیان کنند و پاسخ بگیرند، و اگر این پاسخ پذیرفتنی نبود اشکالات و سوالات خود را تکرار کنند. فضای بین انسان‌ها باید فضایی انسانی و اخلاقی باشد. انسان‌ها تا زمانی که امکان گفتگو با یکدیگر را دارند چرا باید دست به حرکاتی غیر عقلانی بزنند، و مانند مورد اخیر شبانه و مخفیانه به شکل دزدها حرکت و اعتراض خود را بیان کنند.

خطیب جمعه مسجد امام علی (ع) در ادامه سخنان خود با اشاره به اتفاقات اخیر و تاکید بر اینکه این مسجد حامی برگزاری جلسه‌ای دوستانه و برادرانه با هر قشری از مخالفان و منتقدان خود است، گفت: ما حتی بارها با ارسال نامه رسمی به اداره امنیت آلمان (Verfassungsschutz) گفتیم که اگر نسبت به عملکرد ما مشکل و ابهام و انتقادی دارید، بیایید و در فضایی باز پاسخ‌های ما را نسبت به این ابهامات شنوا باشید، چرا که انسان‌ها باید بتوانند با یکدیگر گفتگو کنند. بنده در همین خطبه‌های نماز جمعه چندین بار تکرار کردم و دوباره اعلام می‌کنم که آغوش این مسجد و این مرکز بر روی منتقدین باز است و رسماً از تمامی افراد دعوت می‌کنم تا به جای فریاد و تجمع و اهانت به اهالی مسجد که از تمامی ملیت‌ها در آن حضور دارند، با هم به گفتگو بنشینیم. اگر اشکال و انتقادی دارید مستقیماً و صریحاً در قالب دیالوگ و گفتگو با ما مطرح کنید و به اهالی این مسجد که برای عبادت خداوند دور هم جمع می‌شوند احترام بگذارید. این مسجد متعلق به همه مسلمانان است و اختصاص به ایرانی‌ها ندارد. در این مسجد هم ایرانی‌ها، هم افغانستانی‌ها، هم عراقی‌ها، هم لبنانی‌ها، هم ترک‌ها، هم آلمانی‌ها، هم پاکستانی‌ها، هم سوری‌ها برای عبادت خدا حضور می‌یابند. مرکز اسلامی هامبورگ مخصوص شیعیان هم نیست، بلکه از تمامی مذاهب در این محل دور هم جمع می‌شوند و از این فضای ملکوتی بهره مند می‌شوند و عبادت می‌کنند.

در بخش‌های پایانی سخنان امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ مجدداً و صریحاً اعلام کرد که روی این سخنانشان با معترضین و اداره امنیت ( Verfassungsschutz) بوده و همچنین اضافه کردند: بنده خطابی هم با پلیس دارم. ما همیشه با پلیس همراه بوده‌ایم و هیچگاه برنامه‌ای در مسجد برگزار نشده مگر با هماهنگی قبلی با پلیس و اعلام به آنها. و قابل ذکر است که پلیس نیز همواره با ما همراهی کرده و امنیت برنامه‌های مرکز را تأمین نموده و ما نیز همواره از پلیس تقدیر کرده‌ایم و بازهم تشکر می‌کنیم. اما توقع ما در رابطه با اهانت هفته گذشته به اهالی مسجد و رنگ‌پاشی به دیوارهای آن این است که پلیس نیز به نمازگزاران و اهالی مسجد احترام بگذارد و با توجه به شناخته شدن اهانت کنندگان با آنان برخورد کند. این حرکت دیگر از بحث آزادی بیان که خود ما نیز حامی آن هستیم جدا ست، و حرکت مجرمانه ای است که باید پیگیری شود. چرا که اهانتی به مسجد و اهالی آن شده و پلیس باید با این نوع از اعمال افراطی برخورد صحیح داشته باشد.

کد خبر 5270849

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =