اورژانس اصفهان در آستانه انحلال

اصفهان –تعطیلی برخی از پایگاه‌های اورژانس در اصفهان آن هم در شرایط بحرانی شیوع کرونا نشان از حال وخیم این بخش از طلایه‌داران امدادرسانی به بیماران و مصدومان حوادث در این استان دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- مریم یاوری: کرونا و چالش‌هایش گویی قصد ندارد آرامش را به شهر بازگرداند، روز به روز وضعیت شیوع این بیماری بدتر شده و آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از این بیماری روند صعودی دارد.

بارها و بارها در دوران این بیماری تاب آوری کادر درمان ته کشیده اما به روش‌های مختلف انگیزه آنها برای خدمت به مردم تقویت شده است، در این بین گویا طلایه داران امدادرسانی به بیماران و مصدومان حوادث و تصادفات در اصفهان سهمی از حمایت‌های کادر درمان نداشته و به اعتقاد بسیاری از آنها حتی گوش شنوایی برای شنیدن مطالباتشان هم ندارند.

روزانه ۱۵ پایگاه اورژانس در استان اصفهان تعطیل است

محمد که یکی از نیروهای امدادرسان اورژانس استان اصفهان است از افزایش ساعات کاری‌شان از ۱۲ ساعت به ۲۴ ساعت گلایه دارد و به خبرنگار مهر می‌گوید: به علت کمبود نیرو در اورژانس استان اصفهان ما مجبوریم ساعات زیادی را کار کنیم.

او ادامه می‌دهد: در استان اصفهان ۱۶۰ پایگاه اورژانس وجود دارد و سهم شهر اصفهان ۵۹ پایگاه است که می‌توان گفت این روزها هر روز حداقل هفت پایگاه در شهر اصفهان و ۱۵ پایگاه در استان اصفهان تعطیل است و این در حالی است که بار تعطیلی این پایگاه‌ها بر دوش پایگاه‌های فعال سنگینی می‌کند.

این امدادرسان اورژانس استان اصفهان به بی مهری‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمینه استخدام نیروی جدید برای اورژانس اصفهان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بارها در این زمینه به دانشگاه علوم پزشکی درخواست استخدام داده شده اما هیچ خروجی نداشته است.

۱۴۰ نیروی آماده به کار اورژانس در انتظار موافقت دانشگاه علوم پزشکی

او اضافه می‌کند: به دنبال بی توجهی‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سازمان اورژانس دست به کار شد و آگهی استخدام در اورژانس اصفهان را از یک ماه گذشته به صورت رسمی در سایت این سازمان اعلام کرد، تاکنون ۱۴۰ نفر متقاضی علی رغم حقوق کم و شرکتی بودن قرارداد برای همکاری با اورژانس اصفهان اعلام همکاری کرده‌اند اما هنوز دانشگاه علوم پزشکی با این امر موافقت نکرده است.

اورژانس اصفهان در آستانه انحلال

حسین دیگر امدادرسان اورژانس اصفهان است با اشاره به انجام مأموریت‌های بالای نیروهای اورژانس اصفهان در هر شبانه روز به خبرنگار مهر می‌گوید: در این ارتباط باید یادآور شوم که تا قبل از شیوع کرونا هر گروه دو نفره اورژانس در هر شیفت کاری ۱۰ تا ۱۲ مأموریت را انجام می‌داد و این در حالی است که این روزها به صورت میانگین هر فرد در شیفت کاری بین ۲۰ تا ۲۲ مأموریت را انجام می‌دهد.

او تعداد استاندارد نیروی اورژانس در هر پایگاه را هشت نفر اعلام می‌کند و می‌افزاید: این در حالی است که در حال حاضر به صورت میانگین در هر پایگاه در استان اصفهان بین چهار تا پنج نیروی امدادرسان وجود دارد.

حذف غذای پرسنلی کارکنان اورژانس اصفهان

این پرسنل اورژانس استان اصفهان همچنین به حذف سهمیه غذای کارکنان اورژانس این استان به بهانه پرداخت هزینه غذا به آنها اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: از اوایل سال ۹۹ غذای پرسنل را حذف کرده‌اند و این در حالی است که حدود ۱۷ ماه است در این زمینه هیچ هزینه‌ای به پرسنل پرداخت نشده است.

او می‌افزاید: از سوی دیگر نیز باید توجه داشت که هیچ هزینه ایاب و ذهابی برای پرسنل اورژانس اصفهان در نظر گرفته نشده و برخی از پرسنل که از اصفهان به سمت شهرهای اطراف مانند ورزنه، تودشک و … می‌روند هیچ هزینه‌ای بابت تردد دریافت نمی‌کنند.

پرداخت حقوق با تعرفه سال ۹۹ و برداشت مالیات با تعرفه سال ۱۴۰۰

رضا دیگر پرسنل اورژانس استان اصفهان نیز که از عدم پرداخت اضافه کار پرسنل اورژانس نیز شکایت دارد، در این ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: در سال جاری تنها اضافه کار فروردین را پرداخت کرده‌اند که این اضافه کار بر اساس حقوق سال ۱۳۹۹ حساب شده و میزان مالیات کم شده از آن بر اساس مالیات سال ۱۴۰۰ بوده است.

اورژانس استان اصفهان حتی یک پایگاه ملکی هم ندارد، هشت پایگاه اورژانس در این شهر به صورت کانکس فعالیت دارد مانند پایگاه ملک‌شهر، پایگاه باغ فدک و پایگاه بیمارستان کاشانی، برخی از پایگاه‌های ما نیز در ایستگاه‌های آتش نشانی مستقر هستند و یک پایگاه نیز در مترو مستقر شده است و این شرایط شایسته کارکنان اورژانس استان نیست

حذف حق مسئولیت مسئولان پایگاه‌های اورژانس

او همچنین به حذف حق مسئولیت مسئولین پایگاه‌های اورژانس استان اصفهان اشاره می‌کند و ابراز می‌کند: این امر با دستور طاهره چنگیز رئیس بیمارستان علوم پزشکی اصفهان انجام شده است و چنانچه این طرح لغو نشود شاهد استعفای همه مسئولان پایگاه‌های اورژانس استان اصفهان خواهیم بود.

این پرسنل اورژانس استان اصفهان همچنین به حذف سختی کار کارکنان بخش اتاق فرمان اورژانس استان اصفهان طی چند ماه اخیر اشاره می‌کند و می‌افزاید: کارکنان این بخش در طول روز به ۶ الی ۷ هزار تماس پاسخ می‌دهند، این پرسنل پس از حذف سختی کارشان اعتصاب کردند و در نتیجه دانشگاه علوم پزشکی مجبور به برگرداندن سختی کار آنها شد.

ایجاد قبرستان آمبولانس‌ها در اصفهان

علیرضا نیز دیگر پرسنل اورژانس استان اصفهان است، او که از وضعیت نامناسب آمبولانس‌های اصفهان گلایه دارد به خبرنگار مهر می‌گوید: تعمیرگاه مرکزی اورژانس در خیابان کهندژ به نوعی به قبرستان آمبولانس‌های استان تبدیل شده است، در این مرکز آمبولانس‌های تولید ۲۰۱۸ وجود دارد که به علت خرابی یک قطعه مدت‌هاست بلااستفاده مانده و دانشگاه علوم پزشکی بودجه کافی برای تعمیر این آمبولانس‌ها را تأمین نمی‌کند.

اورژانس اصفهان در آستانه انحلال

او اضافه می‌کند: بسیاری از آمبولانس‌های اصفهان حتی کولر هم ندارد و ما همیشه شرمنده شهروندان می‌شویم چرا که بسیاری از آمبولانس‌هایی که امروز در پایگاه‌های اورژانس استان اصفهان مورد استفاده است متعلق به سال‌های ۸۴ و ۸۵ است.

کارکنان اورژانس اصفهان خانه به دوش هستند

این پرسنل اورژانس استان اصفهان که امدادگران اورژانس اصفهان را به نوعی خانه به دوش می‌داند، تصریح می‌کند: اورژانس استان اصفهان حتی یک پایگاه ملکی هم ندارد، هشت پایگاه اورژانس در این شهر به صورت کانکس فعالیت دارد مانند پایگاه ملک‌شهر، پایگاه باغ فدک و پایگاه بیمارستان کاشانی، برخی از پایگاه‌های ما نیز در ایستگاه‌های آتش نشانی مستقر هستند و یک پایگاه نیز در مترو مستقر شده است و این شرایط شایسته کارکنان اورژانس استان نیست.

عدم پرداخت کارانه پرسنل اورژانس اصفهان از پاییز سال ۹۹

او همچنین از عدم پرداخت کارانه کارکنان اورژانس استان اصفهان گلایه می‌کند و ادامه می‌دهد: این حق از پاییز سال گذشته به حساب کارکنان اورژانس استان اصفهان پرداخت نشده و تنها پرداختی به کارکنان اورژانس استان اصفهان حقوق آنها بوده است.

صف طولانی آمبولانس‌های اصفهان پشت در بیمارستان ها

علیرضا همچنین به انتظار طولانی نیروهای امدادرسانی اورژانس اصفهان پشت در بیمارستان‌ها برای تحویل بیمار اشاره می‌کند و می‌گوید: این روزها این معضل نیز به چالش‌های کارکنان اورژانس اضافه شده است.

همچنین غفور راستین، رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان نیز با بیان اینکه کارانه و بهره‌وری و ارتقای نیروهای اورژانس استان اصفهان در حال اجرا است، به خبرنگار مهر می‌گوید: باید توجه داشت کارانه مشمول همه نیروها نمی‌شود چون با این اقدام پایگاه‌های اورژانس استان تعطیل خواهد شد.

پرداخت‌ های اورژانس برابر با درآمد بیمارستان‌ها است

او که معتقد است در اورژانس همه پرداخت‌ها بسته به درآمد بیمارستان‌ها است، ادامه می‌دهد: در پرداخت کارانه مشکلی نداریم اما در زمینه ارتقا و بهره‌وری که قانون است و نمی‌توان بیشتر از ۱۲ ساعت در ۲۴ ساعت شیفت داد مشکلاتی را داریم.

رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان می‌افزاید: در همه استان‌ها بعد مسافت اجازه نمی‌دهد کمتر از ۲۴ ساعت شیفت بدهند و از این رو بهره‌وری شامل این نیروها نمی‌شود اما تا جایی که توانستیم در سطح شهر این شرایط را ایجاد کردیم.

او می‌افزاید: در این زمینه تعدادی متقاضی جدید نیز داریم که کم کم وارد سیستم خواهند شد.

محدودیت‌ های روند بهره برداری به نفع برخی‌ها نیست

راستین تاکید می‌کند: در روند بهره‌وری محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود که به نفع خیلی‌ها نیست چرا که امکان اضافه کاری در محل خدمت دیگری وجود ندارد و امکان اضافه کاری بیشتر از ۸۰ ساعت را نیز ندارند.

او با بیان اینکه در استان اصفهان تعداد پایگاه‌های اورژانس زیاد است و نیروی امدادرسانی در این پایگاه‌ها نسبت به نیاز کمتر است، امکان ارتقای بهره‌وری برای همه نیروها وجود ندارد، ابراز می‌کند: در این شرایط یکسری از کارکنان ناراضی می‌شوند، در حال حاضر جذب نیروی استخدام را در دستور کار داریم و بیش از ۲۰۰ نفر در مرحله استخدام هستند و دانشگاه این اجازه را به ما داده که معادل نیروهای استخدامی نیروی شرکتی نیز بکارگیری کنیم و فراخوان عمومی در این زمینه داده‌ایم اما متقاضی کافی را نداشتیم.

انگیزه نیروهای اورژانس به روند پرداخت‌ها بستگی دارد

رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان با بیان اینکه شرایط کار در اورژانس استان اصفهان با توجه به افزایش مأموریت‌ها بسیار سخت است، ابراز می‌کند: مأموریت‌ها اورژانس از ۱۰ به ۲۰ مأموریت افزایش یافته و تمام انگیزه نیروی اورژانس به پرداخت‌ها بستگی دارد و اگر نیروی من پرداختی خود را به خوبی دریافت کند حتی در کنار خیابان می‌ایستد و خدمت رسانی می‌کند.

او ادامه می‌دهد: دانشگاه علوم پزشکی هم و غم خود را برای به روز رسانی پرداختی نیروهای اورژانس بکارگیری کرده است.

اورژانس اصفهان در آستانه انحلال

راستین با بیان اینکه با تعطیلی هر پایگاه اورژانس باری مضاعف بر دوش دیگر نیروهای اورژانس است، اضافه می‌کند: اخیراً این اتفاق منجر به ایجاد فشار زیادی به کارکنان شده است.

او که اظهارات پرسنل اورژانس در زمینه اشکالات موجود در روند استخدام نیروهای جدید را تائید می‌کند، اضافه می‌کند: در صدد رفع این مشکلات هستیم.

رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان در خصوص روند بازسازی آمبولانس‌های اصفهان ابراز می‌کند: اورژانس استان اصفهان ۳۰۰ دستگاه آمبولانس دارد که ۱۵۷ دستگاه آن در مدار قرار دارد و تعدادی رزرو آماده دارد و پایگاهی به دلیل نبود آمبولانس تعطیل نشده است.

او ادامه می‌دهد: چهار میلیارد تومان بودجه برای بازسازی آمبولانس‌ها برای اورژانس اصفهان پرداخت شده است که برای هزینه آن باید مزایده برگزار شود، بازسازی آمبولانس در سطح کشور سه مرکز است و از این رو باید ترک تشریفات شود و با این شرایط تعمیرات متوقف نشده و تنها تعمیرکار طلب دارد.

۶۰ دستگاه آمبولانس در دست تعمیر

راستین تاکید می‌کند: در حال حاضر ۶۰ دستگاه آمبولانس در اصفهان در دست تعمیر است و ضروری است که احتیاط در استفاده از آمبولانس رعایت شود.

اورژانس اصفهان در آستانه انحلال

او در خصوص روند پرداخت اضافه کاری فروردین پرسنل اورژانس استان اصفهان بر اساس تعرفه سال ۱۳۹۹ می‌گوید: دانشگاه‌های دولتی عدد سالی مالی دارند و اردیبهشت پایان سال مالی نیست، این روند هر سال بوده است و بر این اساس ما بر مبنای تعرفه حقوق را سال ۹۹ انجام دادیم و مالیات بر مبنای سال ۱۴۰۰ کسر شد و پیشنهاد ما این است که حقوق نیز از اول فروردین بر مبنای سال ۱۴۰۰ پرداخت شود.

اورژانس استان اصفهان ۳۰۰ دستگاه آمبولانس دارد که ۱۵۷ دستگاه آن در مدار قرار دارد و تعدادی رزرو آماده دارد و پایگاهی به دلیل نبود آمبولانس تعطیل نشده است

رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان ادامه می‌دهد: ما پیشنهاد دادیم این مابه‌التفاوت حقوق را در اردیبهشت ماه جبران کنند.

او همچنین در خصوص دیگر مشکلات پرسنل اورژانس استان ابراز می‌کند: در خصوص این موارد بهتر است مسئولان بالادستی در دانشگاه پاسخگو باشند.

لزوم برگزاری جلسه مشترک پرسنل اورژانس با رئیس دانشگاه علوم پزشکی

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این ارتباط برای حل مشکلات پرسنل اورژانس اصفهان برگزاری جلسه مشترک رئیس دانشگاه علوم پزشکی با پرسنل اورژانس استان اصفهان را ضروری دانسته و به خبرنگار مهر می‌گوید: تا چهارشنبه هفته جاری برای بررسی این مشکلات این جلسه برگزار و نتایج آن به رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

زخم‌های کهنه پرسنل اورژانس اصفهان این روزها سرباز کرده و این امر ناشی از بی عدالتی‌هایی است که نه تنها در بخش بهداشت و درمان بلکه در دیگر بخش‌ها دیده می‌شود و انتظار می‌روند مسئولان بیش از گذشته عدالت محوری را در دستور کار قرار دهند تا شاهد چالش‌های جدی در یکی از ضروری‌ترین مشاغل جامعه نشویم.

کد خبر 5271415

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 4 =

  نظرات

  • حجت IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   5 0
   بی عدالتی ‌و ظلم نتیجه ای جز ویرانی نخواهد داشت. مدیریت غلط و ناکارآمد اورژانس اصفهان را نابود کرد
  • ن IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   4 0
   مشکلات اورژانس اصفهان ناشی از بی تدبیری و بی کفایتی و بی عرضه گی مسئولین و مدیران اورژانس است. در جای دیگر به دنبال مقصر نباشید.
  • ا. ک IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   3 0
   قابل توجه خانم چنگیز عزیز اینهمه هزینه درمان از بیماران میگیرید مخصوصا تامین اجتماعی و خدمتتون اینجوریه برای کی باید متاسف بود فقط مردم ایران
  • Ems AE ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   2 0
   یه واقعیته منم کارمندم تازه این بشخی از ظلمها و حق خوری هاست دزدی های کلانم درکارهست
  • آرش IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   3 0
   دزدی و بی کفایتی در شهرستان اصفهان بی داد میکنند. برین همین ستاد علوم پزشکی پُر فساده
  • حرف حق IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   2 0
   واقعا بایستی تاسف خورد به حال این مسئولین بی کفایت وبی تدبیرکه بدون هیچ تدبیری یکساله که غذای پرسنل اورژانسا حذف کردن چون خودشون تابحال روی هیچ کدی شیفت ندادن که درک کنندچقدرسخته که شیفت باشی غذا هم بخای درست کنی،همش یاماموریتی یاتوی آشپزخانه تا بخای یه غذا را درست کنی بخوری ده باربایستی بینش بری ما
  • جواد IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   سلام فقط وفقط مشکل اورژانس اصفهان مسئولین خود اورژانس هستند ،اورژانس اصفهان شده مهد کودک و دوست و رفیق بازی مسئولین